HaberlerBaşarı HikayeleriEğitimÖrnek İnsanlarSingapur

67 Yaşında Üniversiteden Mezun Oldu

Eğitim görmenin yaşı olmadığını, hayat boyu öğrenmenin en güzeli olduğunu söyler herkes. Fakat her zaman zihinlerde bazı kalıplar vardır, bazen yapamayacağımıza dair olur bu yargı bazen de çevremizde bulunan kişilerin düşünceleri üzerine. Bu kalıpları aşan insanlar ise ilerleyenler olur. İşte bugün sizlere haberimizde, Rokiah Omar’dan söz etmek istiyoruz. O yaşına takılmadı, insanların neler söyleyeceklerini düşünmedi, yapamayacağım demedi ve mezun oldu. Rokiah Omar’in bu yaşta, İslami araştırmalar alanında lisans derecesini alma sebebi hem çocukluk hayalini gerçekleştirmek hem de kendinden daha genç olan Müslümanlara takip edebilecekleri bir rol model olmak.

Univercity New Musluman Ogrenci

Omar, Singapur’un Sunday Times gazetesine verdiği demeçte “Yaşımın öğrenmeme engel olmasını istemedim.” diyerek bize öğrenmek ve yaş arasındaki inanılan engellerin sadece birer ön yargı olduğunu gösteriyor. Okumayı çok seven Omar, çocukluk dönemlerinde hep bir medreseye yahut da bir İslam okuluna gitme arzusu olduğunu söyledi. İlk diplomasını ise 40’lı yaşlarında Arap dilinde aldı.

Eşinin, üç kız çocuğunun ve iki torununun da desteğini alarak 11/2 yıl yarı zamanlı çalışarak mezun oldu. Rokiah tezinde Singapur’daki Müslüman kadın rollerini inceledi ve Parlamento Başkanı Halimah Yacop ve aile hekimi Elly Sabrina’yı örnek olarak ele aldı.

“Kendi yaşımdakilere rol model olmayı, pes etmemeyi ve yaşam boyu öğrenmeyi sürdürebilmeyi umuyorum.”

Musluman Ogrenci Mezuniyet

Mezuniyet töreninde Omar, Jamiyah Education Centre’dan mezun olan 33 kişinin içerisinde en yaşlı kişiydi. 67 yaşında mezun olan Rokiah Omar örneğinde olduğu gibi, hedef ve hayallerimize ulaşmak için yapmamız gereken şey, adım atıp yola çıkmak ve yolda kalmaya çalışmak. Ayrıca ne diyor Aliya İzzetbegoviç:

“Ulaşmak istediğimiz şey için kendimiz çalışmamız gerekiyor. Bizim yerimize bunu başkaları ne yapabilecek ne de yapmak isteyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu