Türkiye

THY’den Köy Okullarına Uzanan Proje

Dünya nüfusunun artışı ile yükselen enerji talebi ve giderek artan tüketim faaliyetlerinin dünya üzerinde olumsuz etkiler bırakması son yıllarda tüm dünyayı harekete geçirdi. Özellikle Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile bölge, ülke, işletme gibi birçok düzeyde çevreye yönelik birçok hedef belirlendi, birtakım projeler hayata geçirildi. Türkiye’de de gerek ülke düzeyinde gerekse çeşitli markaların ortaya koyduğu projelerde bu amaçlar doğrultusunda hareket edildiğini görebiliyoruz. THY de bu konuda duyarsız kalmayarak Geleceğe Dönüşüm Projesi ile geleceğe yatırım yapmayı hedeflemiş.

Projede kabin memurlarının kullanmış olduğu çantalar 10.000 çocuk botu/ ayakkabısına dönüştürülmüş. Geri dönüştürülmek istenen çantalar nasıl başka bir hikâyeye dönüşebilir diye düşünüldüğünde, deprem bölgesindeki minik ayakları ısıtacak bir dönüşüm hedeflenmiş. Kabin memurlarının dünyanın dört bir yanına uçtuğu uçuşlarda kullandığı çantalar, deprem bölgesindeki çocuklara ayakkabı olmuş. 

Projede yer alan tasarımcı Barış Yücebilgen, yaşadığı tasarım sürecini şu şekilde ifade ediyor:

Bir ürünü bir ürüne dönüştürmek değil de bir hikâyeyi başka bir hikayeye nasıl dönüştürürüz diye düşündük.

Çocuk ayakkabısı

30 Mart Sıfır Atık Günü’nde projenin videolarını paylaşarak bugüne özellikle vurgu yapan proje ekibi, toplamda 7500 çantayı 100 okulda dağıtılması hedeflenen on bin çift ayakkabıya dönüştürmüş. Dağıtım yapılan ilk köy okulunda ise projenin tanıtım videosu çekilmiş. Videodaki tüm kişiler gerçek. Kabin memurları köy okullarına bizzat giderek bu dönüşüme şahit olmak, çocukların yüzlerindeki gülümsemeyi görmek istemişler. Videoda yer alan THY kabin memurlarından Esra Kılıç“Bugün çantalarımız geri dönüşüme katkıda bulunuyor, çocuklarımıza umut oluyor. Başka bir gün kıyafetlerimiz katkıda bulunacak, başkalarına umut olacak.” diyerek benzeri projelerin devam edeceğini vurguluyor.

Türk Hava Yolları son dönemlerde farklı projelerle karşımıza çıkıyor. Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle bu sefer Geleceğe Dönüşüm Projesi kapsamında yola koyulan THY kullanılmış çantaları çocuklar için ayakkabıya dönüştürdü. Dönüşen bu çantalar farklı bölgelerdeki farklı köy okullarına iletilmeye başlandı.  Hem çevresel hem toplumsal fayda sağlayan bu tarz projelerin sayısının artmasını diliyoruz. 

Kaynak
Turkish Airlines

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu