Tatilde Köy Okullarını Boyayan Fedakar Öğretmenler

0
440

Bugün, öğretmenliğe neden kutsal meslek dendiğini bize bir kez daha hatırlatan güzel insanları tanıyacağız. Ülkenin her köşesinden öğrencilerinin ve ailelerinin hayatlarına dokunmak, onların hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırmak için kendi zamanını, emeğini, gayretini gönüllü olarak ortaya koyan öğretmenlerimizi göreceğiz. İlk durağımız köy okullarını tadilattan geçiren 12 gönüllü öğretmenin bulunduğu Ağrı ilimiz.

Her zaman söylüyoruz ‘Öğretmenlik sadece derslere girip çıkmaktan, ders anlatmaktan ibaret değil’ diye. Öğretme işi hayatın her alanında, her an devam eden bir iş olduğundan bir öğretmenin belki de en büyük sorumluluğu öğrencilerine örnek olmasıdır. İşte örnek alınası fedakarlıklar yapan bu 12 gönüllü öğretmenimiz de derse girip çıkmaktan ve ders anlatmaktan fazlasını yapan öğretmenlerden.

Şimdi gelelim bu öğretmenlerimizin hangi amaçla ne yaptıklarına? Ağrı’da okul müdürlüğü görevini yürüten 12 gönüllü öğretmen bir araya geliyor. Boya ihtiyacı olan okulları tespit ederek boyamak istiyorlar. Yapılan iş gönüllü olarak yapılıyor ve amaç öğrencilerin daha rahat ve ferah bir ortamda öğrenim görmelerini sağlamak.

Fedakar Öğretmenlerin Duvarlardaki İzleri

İlçe Milli Eğitim müdürlüğünden boya ve malzeme desteği alan gönüllü öğretmenler, geriye kalan bütün sorumluluğu kendileri üstleniyor. Kendi olanaklarıyla sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yola çıkıp en ücra köylere gidiyor. Tadilata ihtiyacı olan köy okullarını güzelleştirmek için tatillerini feda ediyorlar. Geç saatlere kadar kendi emeklerini ortaya koyarak okulların içini ve dışını boyayarak çalışıyorlar. Boyamaya gittikleri köy okullarının öğretmenleri de onlara katılıyor.

Hamur ilçesine bağlı Ekincik köyünde boya çalışmaları yapan öğretmenleri bu esnada İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya Karakoç ziyaret ediyor. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri bir süre öğretmenlerle boyama çalışmasına da katılıyorlar. İl Milli Eğitim Müdürü Tekin, öğretmenlerin tatillerini feda edip böyle bir çalışma yapmasının çok önemli olduğunu ve takdir edilmesi gerektiğini ayrıca ekliyor. Normal şartlarda okulları boyamanın çok masraflı olduğuna dikkatleri çeken İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya Karakoç ise öğretmenlerin bu işi gönüllü olarak üstlenmesiyle tasarruf sağladıklarını dile getiriyor.

Son olarak da projeye gönüllü olarak katılan öğretmenlerden Adımova Köyü Ortaokul Müdürü Fevzi Dursun’un da bu konuda dile getirdiği düşüncelerini aktaralım:

“Bizim iş, tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Okulları boyama işini müdür arkadaşlarıma söyleyince böyle bir şeyin ortaya çıkacağını tahmin etmiyordum. Bu sayede 12 kişilik bir ekip oluşturduk. Bu hafta zaten ara tatildi. Biz de planımızı ona göre yaptık. Tatilden hemen sonra yani cumartesi ve pazar günü başladık. Eğer yetiştiremezsek hafta içi mesai sonrası çalışalım diye arkadaşlardan rica ettim. Ve sağ olsunlar onlar da kabul etti. 2 günde 5 katlı bir okulumuzun boya ve badanasını yaptık.”

Biz de bu projede gösterdikleri fedakarlıklarından dolayı kendilerini takdir ediyoruz ve böyle fedakar öğretmenlerimizin sayısının artmasını temenni ediyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

İngiltere’nin Newcastle şehrinde hizmet veren Bahr Academy vandalların saldırısına uğradı. Okula geldiklerinde duvarların İslam karşıtı grafitiler ile doldurulduğunu ve Kur’an-ı Kerim sayfalarının yerlere atılmış olduğunu gören yetkililer, bunu yapan kişilere İslam’ı anlatmak amacıyla onları okula davet ettiler. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikAlmanya’daki Camiler
Sonraki İçerikHakikatin İzinde: Din, Bilim ve Ateizm – Hamza Andreas Tzortzis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz