HaberlerBilim-TeknolojiÇin

1001 Buluş Sergisi İlk Kez Macao’da

Çin’in İslamiyetle tanışması 7. Yüzyıla dayanacak kadar eski bir tarih ve bugün Çin’de yaşayan Müslüman sayısı oldukça fazla. Buna rağmen ülkede Müslüman olmak veya İslam’a ait bir değeri savunmak hiç kolay değil. Bu ülkenin içinde ve dışında yaşayan Müslümanlar için acı verici olsa da duyduğumuz ufak bir haber bile bizleri mutlu edebiliyor.

Bu haberlerden biri de İslam dünyasından bilginlerin bin yıl boyunca bu coğrafyalarda ortaya koydukları çalışmaların sergilendiği ve günümüz dünyasında nasıl etkiler bıraktığını anlatmakta.

7. Yüzyıldan itibaren bu coğrafyalarda İspanya’dan Çin’e kadar yayılan Müslüman mucitlerin icatları, hayat hikayeleri ve buluşları Batılı mucitler kadar bilinmese de bu göreve ciddi katkı sağlayan bir sergi var: 1001 Buluş Sergisi.

1001
1001 Buluş Sergisi İlk Kez Macao’da 1

Bu sergi 26 Nisan 2019 tarihinde ilk kez Çin’in Macao bölgesindeki Bilim Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırladı. Sergide İslam Bilimi’nin Altın Çağı’na ait buluşlar yer alıyor.

7. yüzyıldan itibaren zengin bir bilim ve kültür tarihinde İslam alimlerinin eserlerinin ne denli önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bugün çoğumuzun herhangi bir icadın mucidinin muhakkak Batıdan biri olduğunu ama asıl sahibini duyunca şaşırdığımız çoğu buluş gibi birçok eser ve ilim bu sergide gösteriliyor.

Sergide usta mühendis Cezeri’nin 13.yüzyılda icat ettiği Fil Saati’nin bir maketi, Abbas ibn Firnas’ın sanal gerçeklik uçuş simülatörü ya da dijital habitat oyunları gibi çeşitli interaktif etkinlik ve eser yer almakta.

Serginin en heyecan verici yanı İspanya’dan Çin’e kadar yayılan İslam Biliminin; antik Yunan, İran, Hindistan, Afrika ve Çin medeniyetlerinin bilgi birikimlerine yaptıkları katkılar ve çığır açıcı buluşlarının günümüz yaşantısına etkilerini göstermesi. Merkezde özellikle Çinli gençlerin buluşların hikayelerini öğrenilmesine önem veriliyor çünkü bunun sadece onların tarihini ve kültürünü daha iyi anlamalarını sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda eski İpek yolunu yeniden canlandırma çabalarıyla en alakalı kültürler arası değişimleri ve bağlantıyı teşvik etmeye yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu