HaberlerAmerika Birleşik DevletleriRamazan

Altı Yıldır Süren İftar Geleneği

Çıkara dayalı ilişkilerin hızla yükseldiği ve karşılıksız, sadece Allah için yapılan iyiliklerin sayısının azalmaya yüz tuttuğu bu çağda Amerika’nın Philadelphia şehrinde yaşayan Dabbour ailesi 6 yıldır Ramazan ayında kurdukları ücretsiz iftar sofralarıyla İslam alemine ve dünya insanlarına çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

Dabbour ailesi 2013’ten beri her Ramazan ayında Müslümanlar ve Amerikalı ihtiyaç sahipleri için iftar sofraları kuruyor. Eşi Dalal ile birlikte 1992’de Suriye’den ayrılan ve Amerika’ya yerleşen Amer Dabbour başlattıkları bu geleneği şu sözlerle anlatıyor: “Boş bir ardiye odasında başlayan bu yolculuk zamanla restoran, kitapevi ve bir marketi de içine alarak büyüdü.”

Amerikada Ramazan Amer Dabbour
Altı Yıldır Süren İftar Geleneği 1

6 yıl önce ismi meçhul bir bağışçının Dabbour ailesine verdiği bu  fikir filizlenip büyüyerek o zamandan beri bir gelenek olarak devam etmiş. Kendisini bu hizmetin bir ferdi olarak görmek isteyenler için ise Dabbour ailesinin kapıları her zaman açık.

Bu hizmetten al-Aksa camisinin cemaatinin yanında sayıları 350’yi bulan insanlar ve ev sahibi olmayan kişiler de faydalanıyor. Bu sofra aynı zamanda sadece bölge halkını değil yerel yöneticileri de ağırlıyor. Philadelphia Belediye Başkanı Michael Nutter de onlardan biri.

Amerikada Ramazan Anas
Altı Yıldır Süren İftar Geleneği 2

Amer’in oğlu Anas ” Biz burada hepimiz bir aileyiz ve hiç birimiz diğerini görmezden gelemez. Eğer yemeğimiz varsa onu Allah için paylaşırız. Ümit ediyoruz ki Allah için yaptığımız bu hizmet vesilesiyle affedilenlerden olacağız,” diyerek yaptığı işten duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Dabbour ailesi 4 üyesi ve 2 gönüllü çalışanıyla birlikte Amerika’nın Pensilvanya eyaletinin Philadelphia şehrinde  bu geleneği yaşatmayı sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu