HaberlerIrak

90 Yaşında Hafız Olan Hamdiyye Teyzenin Öyküsü

Hamdiyye Musa… Doksanlarına gelmiş bir hanım… Ona Kur’an-ı Kerim’i ezberleten ilim sevdası sebebiyle Basra’nın Medyene bölgesindeki Kur’an kursuna gidebilmek için her gün Fırat nehrini geçerek 10 kilometrelik mesafeyi seneler boyunca gidip geldi. Ailesiyle birlikte Basra’nın Medyene bölgesinde yaşayan Hamdiyye Hanım, Dar’ul-Kur’an-ı Kerim‘in idaresindeki Kur’an kursuna başlamasından altı yıl sonra hafızlık hayalini gerçekleştirdi.

Hafızlık Hayali Gerçek Oluyor

Kur’an-ı Kerim okumayı, öğrenmeyi ve yaşına rağmen ezberlemeyi Allah Teala’dan bir lütuf olarak gören Hamdiyye Hanım sözlerine şöyle başlıyor:

Çocukluğumdan beri Kur’an okumayı, onun hem dünyamda hem de ahiretimde bana fayda vermesini istedim. Yaşlı ve hasta olmam, kalbimdeki Kur’an-ı Kerim’i ezberleme ve ayetlerini iyice düşünüp ibret alma isteğime; Kur’an’ın hükümlerini ve okuma usullerini öğrenmeme engel olamadı.

Hafizlik Hayali Gercek Oluyor

İlkokulu bitirmemiş olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim’i kusursuz okuyan Iraklı hanımefendi, istediği şeye ulaşmak için azim ve ısrarın karşısında insanın yaşının bir engel olmadığına ve başarısının yalnızca Allah’tan geldiğine inanıyor. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin çalışmayan kadınlar için zor olmadığını düşünüyor.

Hamdiyye Hanım boş vakitlerini Kur’an-ı Kerim kıraati, ev işleri ve aile fertlerine yüce kitabı güzel ve doğru okumayı öğretmekle geçiriyor. Bunun yanında kendisi Hac ibadetini de gerçekleştirebilmeyi dört gözle bekliyor.

Hac Ibadetini Yapmayi Bekliyor

Bununla birlikte Hafız Hamidiyye Hanım’ın en büyük destekçilerden birisi hafız yakını ve aynı zamanda Dar’ul-Kur’an’daki hocası olan İhlas Kasım Hanım olmuş. Kur’an derslerindeki gayreti ve ezberleme konusundaki ciddiyeti sebebiyle Hamdiyye Hanımın eğitim ve öğretimi için elinden geleni yapmış. Bu durumu şöyle ifade ediyor:

Yaşı büyük bir hanımefendi olması ve işitme problemi olması sebebiyle onunla özel olarak ilgilendim. Bazı zamanlar kursa gelmediğinde evine gidiyor ve kursa gelmeden evvel sayfalarını ezberleyebilmesi için ona ödev veriyordum.

İhlas Hanım, Hamdiyye Hanım’la gurur duyuyor. Ayrıca yaşlı olsun genç olsun azimli ve istekli öğrencilerin Dar’ul- Kur’an’daki hocalar için güçlü bir motivasyon kaynağı olduğunu da ekliyor.

Hamdiyye Hanım Yaşlılara Örnek Oluyor

Hamdiyye Hanim Yaslilara Ornek Oluyor

Bununla birlikte Basra’daki Dar’ul-Kur’an-ı Kerim kursunun müdürü, yaşlı bir öğrencinin kursa devamının kursun seviyesini ve katılımını etkileyeceğinden korktuğu için başta pek hevesli davranmamış. Kurs müdürü Şeyh Adil Haşuş bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

Kurs açıldıktan sonra Hamdiyye Hanım’ı katılımcılar arasında gördüm ve 84 yaşında olmasından dolayı kaydının yapılmaması için hocasına itiraz ettim. Çünkü bu yaşta Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye kendisinin uygun olmadığını düşündüm. Hocasına Kur’an-ı Kerim’deki kolay sureleri ezberleyebilmesi için yardım etmesini söyledim. Ancak gördük ki Hamdiyye Hanım verilen ödevlerin hepsini çok güzel ve iştiyakla yapıyordu. Bu durum bizi onunla daha fazla ilgilenmeye ve ona daha çok destek olmaya teşvik etti. Allah’a hamdolsun ki doksan küsur yaşında olmasına rağmen kendisi Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberledi.

Hafız Hamdiyye Teyze’nin Kur’an-ı Kerim’i ezberlemesi, onu onurlandırmak ve şereflendirmekle kalmayıp aynı zamanda yaşlıların hafızlık kurslarına katılması ve okur yazar olmayanlar için okuma yazma kurslarının faaliyete geçirilmesi için kapılar açıyor.

Hamdiyye Teyze’nin genç yaşlı tüm Müslümanlara ilham olmasını niyaz ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu