Artık Kur’an’ı Ezberlemek Çok Kolay

201

Teknolojinin hızla gelişmesi bizi bazen çok korkutsa ve endişelendirse de madalyonun diğer yüzünde çok büyük fırsatları barındırıyor. Eskiden yaptığınız birçok şeyi şimdi daha kolay ve sistemli şekilde yapmanız mümkün. Her konuda olan bu gelişmeden İslami uygulamalar da geri kalmıyor elbette. Bu haberimizde o uygulamaların birinden bahsedeceğiz.

İngiltere Ulusal Huffadh Derneği Kur’an ezberlemenize yardımcı olmak için ‘Tahfidh’ denilen bir uygulama geliştirdi.

‘Tahfidh’ kelimesi arapçada ‘ezberlemek’ anlamına geliyor.Bu heyecan verici yeni uygulama Kur’an-ı Kerimi ezberlemek için ihtiyaç duyduğumuz bütün araçları ve kaynakları içermekte. Kaynaklar düzenli olarak güncelleniyor, bu sayede biz kullanıcılara Kur’an’ı ezberleme yolculuğumuzda yardım edecek en güncel bilgiler kolayca sunuluyor.

Uygulamanın temel özellikleri ise şunlar :

Hifdh Quiz: Kişinin Hifdh&Quranic bilgisini güçlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış,dikkatlice seçilmiş bir dizi soru (sorular haftada bir değiştiriliyor ve güncelleniyor)

Hifdh Tracker &Hifdh Tester: Hafızanın ne kadar güçlü olduğunu test etmenizin yanı sıra Hifdh’in ilerlemesini izlemenize yardımcı olan iki güçlü kaynak.(Şu anda yalnızca Android’de mevcut)

Hifdh kaynakları: Kur’an ezberleme yolculuğunuzda size yardım edecek çok çeşitli bilgilendirici ve yararlı kaynaklar içeren hepsi bir arada kaynak bankası.

Kur’an okuma ve dinleme: Kullanıcılar Kur’an-ı Arapça veya İngilizce olarak okuyabilirler.

NHA Canlı Yayın:Kullanıcılar nerede olularsa olsun Tahfidh uygulamasıyla bağlantıda kalabilir ve benzersiz canlı video akışından yararlanabilir.Bu işlev kapsamında,Tahfidh uygulamasını indiren kullanıcılara İngiltere Ulusal Huffadh Derneği’nin bir etkinliği olduğunda haber veriliyor.

Qari İs’Haag Jasat(İngiltere Ulusal Huffadh Derneği’nin Kurucusu/CEO’su) hedef kitle ve uygulamanın kapsayıcılığından bahsetti:

Bu eğlenceli ve benzersiz bir kaynak tabanlı uygulama.Bu uygulama herkes için uygun.Hifdh Quiz gibi etkileşimli özellikleriyle, ebeveynleri ve aileleri Kur’an ezberleme yolculuğuna katılmaya ve birbirleriyle paylaşmaya teşvik ediyor. 20 yıl önce hafızlığımı tamamladığımda, Kuran’ı ezberlememize destek olacak teknolojiye dayalı neredeyse hiç cihazımız yoktu. Bugün,teknoloji o kadar gelişti ki, eskisinden çok daha fazla bilgiye erişebiliyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Müslümanların bütün ihtiyaçlarını tek bir uygulama üzerinde bulma talebini karşılamak için yapılmış bir mobil uygulama. Helal gıda, giyim-kuşam, ajanda, meşru eğlence vb. şeklinde kategorize edilen uygulama içerisinde gezinmek gayet kolay. The Salam Planet ile tanışın! Okumak İçin Tıklayın

Malezya İslami İlimler Üniversitesi(USIM) Kur’an ve Sünnet Araştırmaları Fakültesi’nden bir grup araştırmacı, İşitme engelliler için geliştirdikleri uygulama üzerinde çalışıyor. Amaçları Kur’an-ı Kerim’i dezavantajlı ve işitme engelli insanların parmak uçlarına kadar ulaşılabilir hale getirmek. Okumak İçin Tıklayın

BAE’nin Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün ilk kazananı tasarladığı acil destek robotu ile hayat kurtarmayı planlıyor. 17 Yaşındaki Sultan’ın geliştirdiği bu acil yardım robotu toplu alanlardaki ziyaretçilere 12 farklı hizmet sunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz