Artık Kur’an’ı Ezberlemek Çok Kolay

0
389
Ezberlemek Çok Kolay

Teknolojinin hızla gelişmesi bizi bazen çok korkutsa ve endişelendirse de madalyonun diğer yüzünde çok büyük fırsatları barındırıyor. Eskiden yaptığınız birçok şeyi şimdi daha kolay ve sistemli şekilde yapmanız mümkün. Her konuda olan bu gelişmeden İslami uygulamalar da geri kalmıyor elbette. Bu haberimizde o uygulamaların birinden bahsedeceğiz.

İngiltere Ulusal Huffadh Derneği Kur’an ezberlemenize yardımcı olmak için ‘Tahfidh’ denilen bir uygulama geliştirdi.

‘Tahfidh’ kelimesi arapçada ‘ezberlemek’ anlamına geliyor. Bu heyecan verici yeni uygulama Kur’an-ı Kerimi ezberlemek için ihtiyaç duyduğumuz bütün araçları ve kaynakları içermekte. Kaynaklar düzenli olarak güncelleniyor, bu sayede biz kullanıcılara Kur’an’ı ezberleme yolculuğumuzda yardım edecek en güncel bilgiler kolayca sunuluyor.

Uygulamanın temel özellikleri ise şunlar :

Hifdh Quiz: Kişinin Hifdh&Quranic bilgisini güçlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış,dikkatlice seçilmiş bir dizi soru (sorular haftada bir değiştiriliyor ve güncelleniyor)

Hifdh Tracker &Hifdh Tester: Hafızanın ne kadar güçlü olduğunu test etmenizin yanı sıra Hifdh’in ilerlemesini izlemenize yardımcı olan iki güçlü kaynak.(Şu anda yalnızca Android’de mevcut)

Hifdh kaynakları: Kur’an ezberleme yolculuğunuzda size yardım edecek çok çeşitli bilgilendirici ve yararlı kaynaklar içeren hepsi bir arada kaynak bankası.

Kur’an okuma ve dinleme: Kullanıcılar Kur’an-ı Arapça veya İngilizce olarak okuyabilirler.

NHA Canlı Yayın:Kullanıcılar nerede olularsa olsun Tahfidh uygulamasıyla bağlantıda kalabilir ve benzersiz canlı video akışından yararlanabilir.Bu işlev kapsamında,Tahfidh uygulamasını indiren kullanıcılara İngiltere Ulusal Huffadh Derneği’nin bir etkinliği olduğunda haber veriliyor.

Qari İs’Haag Jasat(İngiltere Ulusal Huffadh Derneği’nin Kurucusu/CEO’su) hedef kitle ve uygulamanın kapsayıcılığından bahsetti:

Bu eğlenceli ve benzersiz bir kaynak tabanlı uygulama.Bu uygulama herkes için uygun.Hifdh Quiz gibi etkileşimli özellikleriyle, ebeveynleri ve aileleri Kur’an ezberleme yolculuğuna katılmaya ve birbirleriyle paylaşmaya teşvik ediyor. 20 yıl önce hafızlığımı tamamladığımda, Kuran’ı ezberlememize destek olacak teknolojiye dayalı neredeyse hiç cihazımız yoktu. Bugün,teknoloji o kadar gelişti ki, eskisinden çok daha fazla bilgiye erişebiliyoruz.

Önceki İçerikMüslüman Öğrenci 100 Bin Dolarlık Mekatronik Bursu Kazandı
Sonraki İçerikBir Çocuğun Daha Hayalleri Gerçek Oluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz