Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAlmanyaAvusturyaSağlıkYardım Faaliyetleri

Almanya’da Koronavirüse Karşı Kardeşlik Yardımlaşması

Herkesi etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle dünyaca zor günlerden geçiyoruz. Bu zor günleri daha kolay atlatabilmek için iki örnek davranışı bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Birçok yerde olduğu gibi Almanya’da da Koronavirüs insanları tedirgin ediyor. Öyle ki vatandaşlar, endişelerinden marketlerdeki temel gıda ihtiyaçlarının stoklarını tükettiler. Sabun, dezenfektan, bebek maması, un, süt ve yağ, raflarda kalmaz hale geldi. Peki bu durumdan en çok kim etkilendi? Tabi ki yaşlılar ve başka hastalıklardan dolayı evinde tedavi gören vatandaşlar. Gençlerin virüsü atlatma olasılığı daha yüksek ancak yaşlı insanların bu hastalığa karşı daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

Gençlerden Yaşlılara Yardım Eli

Yaşlıların dışarı çıkıp kendilerini tehlikeye atmamaları için gençler kollarını sıvadı. DITIB BDMJ (Bund der muslimischen Jugend), genç ve dinç olan Müslümanları sosyal medyadan yardım etmeye çağırdı. Bunun için bir broşür hazırlandı ve üzerine şu ifadeler yazıldı:

“Değerli komşularım, ilerlemiş olan yaşınızdan dolayı zayıf bir bağışıklığa sahipseniz eğer, sağlıklı kalmanız için size yardımda bulunmak istiyorum. Kendim risk gurubuna dahil değilim ve sizin için gelecek haftalarda alışveriş yaparak size yardımda bulunabilirim.”

Altında ise adres vermek için boş bir kısım bırakılmış. Yardımda bulunmak isteyenler bu örnek metnin çıktısını alıp kendi çevresinde komşularının kapılarına mektup olarak bırakabiliyorlar.

Bu uygulamanın aynısı Avusturya’da da ortaya kondu. Yaşlı kimselerin temel ihtiyaçları bu yöntem sayesinde giderilebildi.

BDMJ
Almanya'da Koronavirüse Karşı Kardeşlik Yardımlaşması 1

#Givetoo Yardımlaşma Hashtagi

#Givetoo hashtagi, elinde fazladan dezenfektan, maske, eldiven, bebek maması gibi ihtiyaç malzemeleri bulunduran kişiler ile bu malzemelere ihtiyacı olanları buluşturuyor. Bu hashtagin altında elinde olanları paylaşmak isteyenler sesini duyurabiliyor, ihtiyacı olanlar ise aciliyetlerini bildirme imkanı buluyor.

Peki bu yardımlaşma nasıl başladı? Müslüman bir vatandaşın Instagram hesabı üzerinden paylaştığı kanlı bir dezenfektan şişesi ile… Evet doğru okudunuz, kan lekesi bulunan bir dezenfektan şişesi. Hikayesi ise şu: Paylaşımı yapan kişinin annesi ağır hastalıklar geçirmiş ve aylar sonra tedavisini evde devam ettirmeye karar veriliyor. Hastaneden taburcu olurken bu kardeşimiz doktora nereden dezenfektan bulabileceğini soruyor. Zira annesine bakarken evde hijyen sağlaması için buna ihtiyacı var.

Doktor ise üzülerek içinde bulunduğumuz Koronavirüs durumunda bunun çok zor hatta neredeyse imkansız olacağını söylüyor. Ardından yarısı dolu ve üzerinde kan lekesi bulunan bir dezenfektan şişesi bulup kardeşimize getiriyor. Sesini sosyal medyada duyurmaya çalışan kardeşimiz ise takipçi kitlesi daha fazla olan başka bir Müslüman arkadaşından rica ediyor. Bu şekilde hashtag yayılmaya başlıyor. Kısa süre içerisinde ilgi gören yardımlaşma daha da yayılıyor ve yardıma ihtiyacı olanlar ile yardımda bulunmak isteyenler bu hashtag altında bir araya gelme imkanı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu