Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerİskoçyaÖrnek İnsanlarSağlıkYardım Faaliyetleri

İskoçyalı Çiftten Koronavirüs İçin Vicdan Paketi

Çin’den başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü günümüzde insanlığı çeşitli sınavlardan geçiriyor. Vicdanen, ruhen, bedenen sınandığımız şu vakitlerde tedirginlik içerisindeyken günümüzü güzelleştiren haberse İskoçya’dan geliyor.

Para Her Şey Değildir

Bu söz İskoçya’da yaşayan Asiyah-Jawad çiftine ait. Koronavirüs salgını dünya çapında 100’den fazla ülkeye yayıldığından beri maske ve dezenfektanlara olan talep yoğunluğundan ötürü bu ürünlerin fiyatları da katlanarak arttı. İskoçyalı bir çift ise para kazanmayı öncelemek yerine güzel amellerini arttıracak bir yola koyuldu. İşletme sahibi bu çift, 65 yaş üstü müşterilerine ücretsiz hijyen paketleri veriyor. Bu paketin içinde maske, antiseptik jel ve ıslak mendil bulunuyor. Asiyah Javed durumu şöyle anlatıyor:

“Bir cumartesi günü dışarı çıktığımda yaşlı bir kadınla karşılaştım. Kadın ağlıyordu çünkü markete gitmiş ve hiç el temizliği ürünü bulamamış. Evden dışarı çıkmakta bile zorlanan yaşlı insanların yaşadığı bu durum hiç adil değil.”

Salgınla birlikte dünya genelinde temizlik ürünlerine talebin arttığı şu günlerde belki de en çok sıkıntı yaşayanlar bildiğiniz gibi yaşlılar. Sağlık koşullarından, marketlerin uzak yerlerde oluşundan, araba kullanamayışlarından ötürü hijyen ürünlerini temin etmekte zorluklar yaşayan yaşlıları fark eden ise Asiyah-Jawad çifti oluyor.

İskoçyalı Çiftten hijyen paketi
Hijyen paketi

Asiyah-Jawad çifti İskoçya’da Today Express dükkanını işletiyor. Koşulların yaşlılar için adil olmadığını söyleyen çift, bakımevinde veya tek başına yaşayan yaşlılara hijyen paketleri vermeye başlıyor. Şu ana kadar 500 paket yardımda bulunduklarını ve paranın her şey olmadığını, ileride elbette para kazanacaklarını, şu an önemli olanın muhtaçlara yardım etmek olduğunu söylüyorlar.

Çeşitli sorunlardan dolayı bunaldığımız, sorunların nasıl çözüleceğini bilmediğimizi düşündüğümüz anda aslında kapısını çalmamız gereken ilk yer “vicdanımız”. Bizi kilometrelerce öteye götüren, farklı renklerde ve dinlerde insanların yüzlerinde gülümseme bırakmamıza sebep olan, gece yastığa başımızı rahatça koymamızı sağlayan şey yine vicdanımız. Sorunların büyüklüğünün altında ezildiğimiz anlarda Hz. İbrahim’e su götüren karınca gözümüzün önünde belirsin. Benden ne olur ki dediğimiz anda Asiyah-Jawad çifti aklımıza gelsin. Vicdanımızın dünyamızı güzelleştirdiği günlerin devam etmesi dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu