İskoçyalı Çiftten Koronavirüs İçin Vicdan Paketi

0
429

Çin’den başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü günümüzde insanlığı çeşitli sınavlardan geçiriyor. Vicdanen, ruhen, bedenen sınandığımız şu vakitlerde tedirginlik içerisindeyken günümüzü güzelleştiren haberse İskoçya’dan geliyor.

Para Her Şey Değildir

Bu söz İskoçya’da yaşayan Asiyah-Jawad çiftine ait. Koronavirüs salgını dünya çapında 100’den fazla ülkeye yayıldığından beri maske ve dezenfektanlara olan talep yoğunluğundan ötürü bu ürünlerin fiyatları da katlanarak arttı. İskoçyalı bir çift ise para kazanmayı öncelemek yerine güzel amellerini arttıracak bir yola koyuldu. İşletme sahibi bu çift, 65 yaş üstü müşterilerine ücretsiz hijyen paketleri veriyor. Bu paketin içinde maske, antiseptik jel ve ıslak mendil bulunuyor. Asiyah Javed durumu şöyle anlatıyor:

“Bir cumartesi günü dışarı çıktığımda yaşlı bir kadınla karşılaştım. Kadın ağlıyordu çünkü markete gitmiş ve hiç el temizliği ürünü bulamamış. Evden dışarı çıkmakta bile zorlanan yaşlı insanların yaşadığı bu durum hiç adil değil.”

Salgınla birlikte dünya genelinde temizlik ürünlerine talebin arttığı şu günlerde belki de en çok sıkıntı yaşayanlar bildiğiniz gibi yaşlılar. Sağlık koşullarından, marketlerin uzak yerlerde oluşundan, araba kullanamayışlarından ötürü hijyen ürünlerini temin etmekte zorluklar yaşayan yaşlıları fark eden ise Asiyah-Jawad çifti oluyor.

Asiyah-Jawad çifti İskoçya’da Today Express dükkanını işletiyor. Koşulların yaşlılar için adil olmadığını söyleyen çift, bakımevinde veya tek başına yaşayan yaşlılara hijyen paketleri vermeye başlıyor. Şu ana kadar 500 paket yardımda bulunduklarını ve paranın her şey olmadığını, ileride elbette para kazanacaklarını, şu an önemli olanın muhtaçlara yardım etmek olduğunu söylüyorlar.

Çeşitli sorunlardan dolayı bunaldığımız, sorunların nasıl çözüleceğini bilmediğimizi düşündüğümüz anda aslında kapısını çalmamız gereken ilk yer “vicdanımız”. Bizi kilometrelerce öteye götüren, farklı renklerde ve dinlerde insanların yüzlerinde gülümseme bırakmamıza sebep olan, gece yastığa başımızı rahatça koymamızı sağlayan şey yine vicdanımız. Sorunların büyüklüğünün altında ezildiğimiz anlarda Hz. İbrahim’e su götüren karınca gözümüzün önünde belirsin. Benden ne olur ki dediğimiz anda Asiyah-Jawad çifti aklımıza gelsin. Vicdanımızın dünyamızı güzelleştirdiği günlerin devam etmesi dileğiyle.

Selamun Aleyküm.

Diğer Güzel Haberler

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

İslam’la tanışmadan önce içindeki boşluğu fark etti ve içinde bulunduğu durumu sorgulamaya başladı. İşte böylece Johanna’nın hayat hikâyesi başlamış oldu. 26 yaşında olan Polonyalı genç hanım, kendisini şu an 3 yaşında görüyor ve Müslüman olmadan önceki hayatı için, sadece bir deneyimdi diyor. Okumak İçin Tıklayın

Sınırlarımızı biraz zorlayıp, İslami hassasiyetlerinden taviz vermeyen Hazza Al Mansoori ile beraber uzaya çıkmaya ne dersiniz? Uzaya çıkan 11. Müslüman astronot olan Hazza Al Mansoori “Uzayda ne yiyeceğim?” düşüncesiyle astronotlar için helal gıda arayışına girdi. Rus bir firma aracılığıyla Müslüman astronotlara özel konserveler hem helalliğine dikkat edilerek hem de uzay koşullarına uygun şekilde üretildi. Böylece dini emirlerde gösterdiği hassasiyetleriyle tüm dünyaya örnek oldu. Okumak İçin Tıklayın

Kaynakhttps://aboutislam.net/
Önceki İçerikTürkiye’nin Camileri: 01 Adana
Sonraki İçerikYüksek IQ Seviyesiyle Görenleri Şaşırttı: Haryz Nazim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz