Bizden HaberlerDuyurular

Gönüllülere Sorduk | Ayşe Nur Görür

Bi’ Dünya Haber’in özverili gönüllü haber yazarıyla tanışın. Özellikle Klasik Edebiyat alanında bizler için hazırladığı edebi portre yazılarını okuduğumuz Ayşe Nur Görür’ü yakından tanıyalım ve Bi’ Dünya haberi bir de ondan dinleyelim. Röportajı yapan Büşra Kara’nın sorularıyla keyifli okumalar.

 

Hoş geldin Ayşe Nur? Kısaca kendinden bahseder misin?

Ben Ayşe Nur Görür. Aksaray’da yaşıyorum. Aksaray Üniversitesi Edebiyat Bölümü’ndenim. BDH İçerik Üretimi Birimi’nde görev alıyorum.

Bi’ Dünya Haber ile tanışma hikâyeni de duymak isteriz.

Bi’ Dünya Haber’i ilk kuzenim sayesinde tanıdım. Kuzenimin haberlerini görüyordum sitede. Daha sonra dünyayı etkileyen salgınla birlikte evde kaldığımız süreçte ben de şansımı denedim ve şuan 2 yıla yakın Bi’ Dünya Haber gönüllüsüyüm. Şimdi kuzenimle birlikte haberler yazmaya devam ediyoruz. 🙂

BDH’de gönüllülük sürecin başlamadan önce beklentilerin nelerdi?

Öncelikle kendime bir uğraş olması için gönüllü oldum çünkü salgın dönemi bir uğraş arıyordum. Daha sonra kendi alanımda araştırma yapmak, iyi bir yazar olmak istiyordum. Kendimi alanımda geliştirmeyi beklerken farklı alanlarda da geliştirmek için uğraşır hale geldim. Ayrıca istediğim gibi alanımda araştırma yaparak yazmak nasip oldu 🙂

BDH deneme sürecinde yaşadığın ilginç şeyler var mı?

İlginç bir durum hatırlamıyorum. Sadece alışması elbette biraz zaman aldı.

Gönüllülük sürecin nasıl ilerliyor? Süreçten memnun musun? 🙂

Elhamdülillah, harika ve dopdolu ilerliyor 🙂 Proje içerisinde her yaptığımız yeni projede daha çok heyecanlanıyorum, projenin başka alanlarında da olmak güzel hissettiriyor, hiçbir zaman sıradan bir monotonlukta olmuyor, her zaman farklı şeylerin peşinde koşturuyoruz. Yazarlık süreci ise bambaşka keyifle devam ediyor. Bi’ Dünya Haber’de olmaktan çok mutluyum.

Gönüllü

Yazmış olduğun içeriğin sana göre iyi ve kötü yanları nelerdir?

Çok severek ve alanımda yazmam en önemli motivasyonum. Bir edebiyatçı olarak hayranı olduğunuz şairleri, önemli kişilikleri yazmak çok keyif veriyor. Bunu iyi yanı olarak söyleyebilirim. Kötü yanı ise bazen istediğim bilgilere ulaşamamak oluyor. Şairlerden elimize ulaşan eserler az olması, belgelerin tahrip olması gibi hususlar şairler hakkında bazı soru işaretlerini bırakıyor. Bu da yazarken zor bir durum oluşturuyor.

Haber yazımında motivasyonunu sağlayan etmenler neler?

İlk söyleyeceğim okunma sayısı olur sanırım 🙂 Görüntülenme/okunma sayısı yaptığınız işe olan motivasyonunuzu sağlıyor. Diğer bir etken de sevdiğim bir alanda yazmak oluyor. Hâlihazırda ilgilendiğim, sevdiğim, öğrendiğim bilgileri araştırarak pekiştirmek bir de bunu insanlara ulaştırmak çok iyi hissettiriyor.

Haber yazımında ne tür yöntemler izliyorsun? Biraz bunlardan bahseder misin?

Kısaca topla ve parçala olarak tanımlayabilirim. Önce bütün kullanabileceğim kaynakları topluyorum ardından ise bunları farklı başlıklar altında ele almak için parçalara ayırıyorum. Daha sonra yazma aşamasına geçip tamamlıyorum.

BDH gönüllü

Biriminde seni en çok zorlayan tarafları nelerdir?

Birimimde genel olarak zorlayan bir durum olmuyor. Yazacağım alan, konu belli olunca ve görevimi yerine getirdiğimde bir sıkıntı olmuyor. Yalnızca önemli zamanlarda gereken acil haberler zorluyor ama çok şükür üstesinden gelebiliyorum.

Sence BDH’de başka hangi birimler açılmalı?

Aslında özel olarak başka bir birime gerek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bütün işler olması gereken ana birimler etrafında düzenli bir şekilde devam ediyor. Oluşacak başka bir birim zaten ana birimler etrafında olacak. Düzenli ve gereken bir sistem var.

BDH’de ileriye dair beklentilerin neler?

Şahsi bir beklenti içinde olduğumu söyleyemem çünkü eğer Bi’ Dünya Haber gönüllüsü iseniz önceliğiniz hep proje oluyor. Projemizin çok daha iyi yerlere gelmesini dört gözle bekliyorum. Dünya halkının ve özellikle Müslüman kardeşlerimizin umut tohumlarına ihtiyaçları var. Ekilen umutlarla çözülecek sorunlar, gülecek birçok yüz var. Yaptığımız emeğin karşılığını almak, bir kişiye bile ilham olabilmek bizler için çok önemli. Bu yüzden ileride daha çok kişiye ulaşmak, daha çok iyi işte olmak, hayırda buluşmak istiyorum.

Keyifli röportaj için teşekkür ederiz. İyiliğe giden adımların çok olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu