BelarusÜlkeleri Tanıyoruz

Ülkeleri Tanıyoruz: Belarus

Yepyeni bir seriyle daha karşınızdayız. Farklı ülkeleri mutlaka bilmeniz gereken 10 bilgiyle tanıyacağımız bu seride sizlerle kıtaları aşacak ve birbirinden ilginç bilgiler keşfedeceğiz. İlk durağımız Beyaz Rusya adı ile de bildiğimiz Doğu Avrupa’nın Slav devleti Belarus. Haydi başlayalım!

Belarus’un Başkenti

belarus
Minsk

Ülkenin başkenti olan Minsk şehri, halkın işgallere karşı direnişinden ötürü bağımsızlık mücadelesi sürecinde “Kahraman Şehir” unvanını almıştır.

Belarus’un Kısaca Tarihi

belarus harita

Belarus 20. yüzyıla kadar Rusya ve Polonya arasındaki çekişmeye konu olan bir ülkedir. Ancak Sovyetlerin 1991’de dağılmasıyla mümkün olan bir bağımsızlık serüveni vardır.

Belarus’un Nüfusu Ve Dini Yapısı

Nüfusun %70’inin Ortodoks Hristiyan, %20’sinin Protestan ve Katolik, geri kalan %10’luk kısmının da Yahudi ve Tatar Müslümanların oluşturduğu biliniyor.

Belarus’un Sembolü

Belarus’un Sembolü
Belarus’un sembolü leylekler

Belarus, Doğu Avrupa’nın içerisinde bulunan doğal güzellikleri tam anlamıyla korunmuş nadide şehirlerden biri olma özelliğine de sahip. Ayrıca yaz mevsimlerinde ülkenin güzelliğine güzellik katan leylekler de adeta ülkenin sembolü olmuş durumda.

Belarus’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Belovezhskaya Puscha Milli Parkı
Belovezhskaya Puscha Milli Parkı

Ülkede UNESCO tarafından koruma altına alınmış Belovezhskaya Puscha Milli Parkı, Avrupa’nın en eski ekolojik sistemlerinden biri olmakla beraber yüzlerce bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.

Belarus’un En Eski Tarihi Yapısı: Mir Kalesi

Mir Kalesi
Mir Kalesi

Ülkenin en eski tarihi yapılarından biri olan Mir Kalesi 15. ve 16. yüzyıl arasında yapılan dönemin Litvanyalı Radzivil ailesinin mirası altına girmiş heybetli bir kaledir. Ayrıca hala UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde yer almaktadır.

Kimlik Yerine Pasaport

Belarus’a dair ilginç bilgilerden biri de ülkede kimliği olan tek bir vatandaş bile bulunmuyor. Doğan bir Belaruslu’ya pasaport çıkartılıyor ve her türlü işlemleri bu pasaport sayesinde yapılıyor.

Başkent’in Simgesi: Minsk Cami

Minsk Cami
Minsk Cami

Ülkeye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yeniden yaptırılmış bir cami olan Minsk Camii… Sovyetler zamanında yıkıma maruz kalmış ve senelerdir harap içinde bulunuyordu. 2016 yılında tamamlanan tamir işlemleri ve inşalar sonucunda Minsk’in heybetli sembollerinden biri olmuş diyebiliriz.

Ülkenin Ceza Yöntemi

Belarus’un Avrupa’da idam cezasını uygulayan tek ülke olması da dikkat çekiyor. 1994’den beri ülkeyi aralıksız yöneten Başkan Aleksandr Lukaşenko’nun idam kararını destekleyen tavrı birçok Batı ülkesi tarafından eleştiriliyor. Ülkede idam cezası en son 2011 Minsk metrosu saldırısını gerçekleştiren iki kişiye uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu