Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Çocuk Köşesi

Çocuğun Sevgi Dilini Konuşmak

İletişimi sağlamlaştıran faktörlerden biridir şüphesiz sevgi dilini konuşmak. Çocuklar için de durum aynıdır. Her bir çocuk yüreğinde farklı bir sevgi dilini barındırır. Bizler de serimizi çocuğun sevgi dilini konuşmak yazısı ile nihayete erdiriyoruz.

“-Allah Teâlâ, senin kalbinden sevgiyi söküp almışsa, ben ne yapabilirim!” buyurmuştu şefkat Peygamberi.

Bu hadisi şerif Efendimizin çocuklara olan sevgisini gözler önüne seriyor. Bu hadise binaen de Efendimizin hayatında sevgi üzerine saymakla bitiremeyeceğimiz örnekler görmek mümkün. Oysa bizler günümüzde sevgimizi göstermekte problem yaşıyoruz. “Çiçek aldım ya sana bu yetmez mi”, “İlla sevgimi söylemem mi gerekiyor?” gibi cümleleri duyarız kimi zaman. Bu nokta tam da sevgi dilinin farklılığını gösteriyor bizlere. Çünkü her birimiz farklı sevgi dillerine sahibiz. Kimimiz sevildiğini duymak isterken kimimiz sevildiğini hediye alındığında hissedebilir. Çeşit çeşit sevgi dili vardır çünkü. Kıymetli çocuklar için de durum aynısıdır, çocuklar da beş sevgi diline sahiptir.

Sevgi Dilleri

Sevgi dilleri; onay sözleri, fiziksel temas, hediye alma, hizmet davranışı ve nitelikli beraberlikten oluşur. Her çocuğun bu saydığımız beş sevgi dilinden biri baskın gelir. Buna birincil sevgi dili denir. Çocuğun sevgi dilini keşfedene kadar bu beş sevgi dilini de düzenli olarak konuşmak gerekir. Nasıl yani, dediğinizi duyar gibiyim. 🙂

Çözüm aslında oldukça basit. Beş sevgi dilini de çocuğa uygulamak, daha sonra çocuğu dinlemek. “Annem/babam beni seviyor çünkü …” ile başlayan cümleler çocuğun birincil sevgi dilini oluşturacaktır. Şimdi gelelim sevgi dillerini incelemeye.

1.Onay Sözleri

Onay Sozleri

“Annem/babam beni sever. Çünkü beni sık sık takdir ederler ve beni sevdiklerini söylerler.” Böyle bir cümle duyuyorsanız çocuğunuzun sevgi dili onay sözleridir.

Dil, bu sevgi diline sahip çocuklar için çok önemlidir. Söylenen sözler çok kıymetlidir. Eleştirel, yargılayıcı sözler bu çocukları daha derinden yaralar. Yargılayıcı sözlerden uzak şefkat dolu, övgü dolu, takdir edici sözler duymak çocuğun sevgi deposunu dolduracaktır. “Oyuncaklarını arkadaşınla paylaştığını gördüm, hoşuma gitti, hayat paylaştıkça kolaylaşır!” veya “Arkadaşın konuşurken onun sözünü kesmeden dinledin, seninle gurur duydum!” gibi sözler yardımcı olacaktır.

Çocuk bir şey yaptığında onu tebrik etmek, çocuğu dinlemek, kullanılan dildeki ses tonuna dikkat etmek fayda sağlayacaktır.

Sevginin hedefi, istediğiniz bir şeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için olmalıdır. Bununla birlikte şu bir gerçektir ki onaylayıcı sözler aldığımızda karşılıkta bulunmak için güdülenmemiz çok daha yüksektir.

2.Nitelikli Beraberlik

Nitelikli Beraberlik 1

“Annem/babam beni sever çünkü benimle oyun oynarlar. Birlikte parka gideriz, dışarı çıkarız…” Sevgi dili nitelikli beraberlik olan bir çocuk için bu vb. cümleleri duymak mümkündür.

Bu sevgi diline sahip çocuk için birlikte geçirilen zaman daha kıymetlidir. Birlikte geçirilen zaman, hem fiziksel hem de duygusal olarak bir arada olmak demektir. Nitelikli beraberlik; birlikte konuşmak, dışarı çıkmak, sevdiğiniz faaliyetleri gerçekleştirmek, tüm dikkati çocuğunuza vermenizdir.

Çocuğun ilgi alanlarını keşfetmek, dikkati verip tüm varlığınızla yanınızda olmanız sevgi deposunu doldurmaya yardımcı olacaktır.

Dr. Chapman, “Çocuğunuzun sevgi dili kaliteli zamansa ve sizin disipline etme yönteminiz onu bir odaya koyup izole etmekse, bu onun için oldukça ciddi bir ceza olacaktır” diyor. Çocuğunuz oyun oynarken yanında oturup kitap okumanız bile sizin sıcak varlığınızı hissetmesini sağlayacaktır.

3.Hediye Alma

Hediye Alma

“Annem/babam beni seviyor çünkü bana oyuncak alıyorlar. Bir keresinde çok beğendiğim bir arabayı almışlardı, çok sevinmiştim.” gibi cümleler çocuğun sevgi dilinin hediye alma olduğunu gösterir.

Çocuk alınan hediyeleri sevginin sembolü olarak görür. Alınan hediyeleri sık sık dile getirir ve önemsediğini belli eder. Yalnızca para ile satın alınan hediyelerden bahsetmiyoruz aksine bu hediye bulduğunuz bir taş da olabilir. “Kızım\oğlum, maddi olan armağanlara değil küçücük de olsa alınan armağana çok önem veriyor. Onun için hediye, bir numaralı sevginin göstergesidir.” diyebilirsiniz.

Aldığınız hediyenin, çocuğunuz için anlamlı olması önemlidir. Bu arada hediye, yere ve zamana göre olmalıdır. Sürekli olarak hediye alınmamalıdır. Dr. Chapman, Fazla hediye vermek konusunda dikkatli olmamız ve çocuklara yalnızca istedikleri için değil, yaşlarına uygun ve onlara yardımcı olacak hediyeler vermemiz gerekiyor, diyor.

4.Hizmet Davranışları

Hizmet Davranislari

“Annem/babam beni seviyor çünkü oyuncağım kırıldığında tamir ediyor. Yardım istediğimde hemen destek olurlar.” vb. cümleler çocuğun sevgi dilinin hizmet davranışı olduğunu gösterir.

Hizmet davranışı ona yardımcı olmak demektir. Mesela zorlandığı bir ödev için yol göstermeniz, nasıl yol izleyeceği konusunda rehberlik etmeniz onun için bir sevgi ifadesidir.

Dr. Chapman, en iyi hizmet davranışının çocuğunuz yeni bir durumla karşılaştığında ona adım adım nasıl daha iyi yapılabileceğini göstermek olduğunu söylüyor. Chapman, Her talebine koşmanız kesinlikle gerekmiyor, diyor.

5.Fiziksel Temas

Fiziksel Temas 3

“Annem/babam beni seviyor çünkü sık sık bana sarılıyorlar, elimden tutuyorlar.” cümleleri sevgi dilini fiziksel temas olduğunu gösterir.

Çocuğunuz size sürekli dokunuyor, saçınızla dokunuyorsa fiziksel temasa ihtiyaç duyuyor olabilir.

Bazı çocuklar için sevgi göstergesi dokunmak gibi fiziksel yollardan geçer. Bol bol sarılmak, omuzda yatmak  isterler.

Dr. Chapman bu sevgi diline sahip çocukların tokat ya da vurma gibi sağlıksız davranışların daha yıkıcı olduğunu belirtmiştir.

Çocuğun birincil sevgi dilini keşfedince bunu düzenli uygulamaya odaklanın fakat diğer dört sevgi dilini de ihmal etmeyin. Unutmayalım ki her çocuğun sevgi dili farklıdır ve birincil olan dil ile sevgi deposunun doldurulmasına ihtiyaç duyar.

Bir düşünün sizce çocuğunuz hangi sevgi diline sahip olabilir?

Kaynakça:

Chapman G. ve Campbell R., Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili, Koridor Yayıncılık, 2018.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu