Çocuk Köşesi

Çocuklar İçin Filistin Temalı Animasyon Önerileri

Kudüs hepimizin davası… Peki, Kudüs yürekli çocuklar nasıl yetiştirebiliriz? Bu noktada kıymetli çocuklara faydalı olabileceğini düşündüğümüz animasyonları sizler için derledik.

İsra ile Miraç’ın Mescidi Aksa’ya Yolculuğu

İsra ile Miraç’ın Mescidi Aksa’ya Yolculuğu

İsra ve Miraç’ın bu seferki yolculuğu kutsal topraklara oluyor. Yolculuklarının ilk durağı olarak kıblemiz olan Mekke’ye varıyorlar. Beytullah’ta kıldıkları namazdan sonra ikinci durakları olan Mescid-i Nebevi ’ye varıyorlar. Resulullah’ı selamladıktan sonra yeniden yola koyuluyorlar. Son durakları ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa oluyor. “Sana geldim ey Aksa! Canım olsun sana feda!” nidalarıyla Mescid-i Aksa’ya giriş yapıyorlar.

İslam Dünyasına Balonla Yolculuk- Kudüs (1-6 Bölüm)

balon

Balonla çeşitli ülkelere giden yolculukta bu sefer ki durak ilk kıblemiz olan kutsal bir yer. Sena, Tarık ve Furkan ve babalarıyla yaptıkları bu yolculukta çok kıymetli bilgiler öğreniyorlar. Kudüs nice peygamberin izlerini taşımaktadır. Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Davud, Hz. Musa, Hz. Davut, Hz. Süleyman, Hz. Zekeriya, Hz. Yahya, Hz. İsa (as.) … Hz. Muhammed (sav.) in miraç mucizesi de burada geçmiştir. Dinler tarihi Kudüs… Kudüs için kıymetli isimlerden Hz. Ömer ve Selahaddin Eyyubi’ye de değiniliyor. Biz Müslümanlar için önemi nedir? Sorusuna da yanıt buluyorsunuz. Selahaddin Eyyubi eşliğinde Filistin’i geziyorlar, Hz. Meryem’in kabri şerifine gidiyorlar. Kudüs hem Osmanlıdan izler taşımış hem de nice güzel peygamberlerin varlığına şahitlik etmiş. 6. bölümün sonunda Filistin’e yapılan samimi bir dua ile kapanış yapılıyor.

Keko Filistin’e Gidiyor

Keko Filistin’e Gidiyor

Filistin’deki arkadaşı Hasan’ı görmek için heyecanlanan Keko Filistin’de bakalım neler ile karşılaşacak? Refah sınır kapısı üzerinden kardeşi Hasan’ın memleketi Filistin’e geliyorlar. Mescid-i Aksa’da kılınan namaz ile birlikte Aksa’ya dair birçok bilgi öğreniyor.

Abdullah Mescidi Aksa’yı Merak Ediyor- Siyer Çocuk

Abdullah Mescidi Aksa’yı Merak Ediyor- Siyer Çocuk

Abdullah Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı merak ediyor. Ve bu sorularına cevap bulmak için Kudüslü arkadaşı Yahya’ya soru sormaya başlıyor. Kudüs’ün tarihi, Mescid-i Aksa neden önemlidir, Mescid-i Aksa tam olarak neresidir gibi sorulara yanıt buluyor. Kubbetüs Sahra, Kıble Mescidi, Kadim Mescidi, Mervan Mescidi, Burak Mescidi gibi namaz kılınan diğer mescitlerden de bahsediliyor. Filistin için ne yapmamız gerektiğini çok tatlı bir dille ifade ediliyor.

Meryem ve Ömer Mescidi Aksayı Öğreniyor

Meryem ve Ömer okullarına gelen bir ablanın Kudüs’ü anlatmasıyla aralarında sohbet etmeye başlıyor. Mescid-i Aksa bizim için neden önemli, İsra ve Miraç mucizesi nedir vb. sorulara cevaplar buluyorsunuz. “Filistinli kardeşlerimiz için onlara çok dua etmemiz lazım Meryem. Oraya gitmemiz lazım. Bence bir de orası hakkında bilgiler edinmemiz lazım.” sözleriyle sona eriyor.

Mescid-i Aksa’ya Koşun – Patili ve Dostları 13.Bölüm

Mescid-i Aksa'ya Koşun - Patili ve Dostları 13.Bölüm

Eğlenerek öğrenmeye var mısınız? O halde bu şarkımıza kulak verin. Seyrederken eğleneceğiniz, eğlenirken öğreneceğinizi şirin mi şirin müzikal bir şölen sizleri bekliyor. 🙂

“Koşun çocuklar koşun. Haydi Kudüs’te buluşun. Mescid-i Aksa coşsun. Bu hasret son bulsun.”

“Kudüs bizim kalbimiz. Mukaddes şehrimiz. Biz Aksa’yı özleriz. Tüm müminler kardeştir.”

“Çünkü anne

Bir çocuktan bir Kudüs yapar

Adam baba olunca

İçinde bir Kudüs canlanır

Yürü kardeşim

Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.” (Nuri Pakdil)

Kudüs’ü çocuklara sevdirmek evvela bizim Kudüs hakkında bilinçlenmemiz ve sevmemizden geçiyor. Çocuklara da Kudüs’ü çeşitli yollarla sevdirebiliriz. Çeşitli kitaplar, animasyonlar ve oyunlar bunlardan bir tanesi. Biz de bu yazımızda animasyon önerilerini sizlere aktardık. Kudüs yürekli çocuklar yetiştirmek duasıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu