Çocuk Köşesi

İsra Ve Miraç Animasyon Mütalaası

“Bir gece, kendisine bazı delillerimizi gösterelim diye kulu Muhammed’i, Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren O zatın şanı yüce…”1 olan Rabbin adı ve keremiyle…

Nisaülaksa Derneğinin 4 yaş üstü çocuklar için hazırladığı çizgi film, Burak isminde dolunay gibi apak bir atın sırtında, iki sevimli çocuğun yolculuğu ile başlıyor. Bu yolculuk ise kutsal toprakları ziyaret etmektir. İki sevimli çocuk, kutsal toprakların salt Mekke ve Medine’den ibaret olduğunu düşünüyor. Ki çizgi film de zihinlerdeki bu yaygın yanlışı düzeltmek ve Peygamberimizin (sav) şu mübarek hadisini doğru hatırlatmak için ipleri eline alıyor:  (İbâdet için) sadece şu üç mescide yolculuk yapılır: Mescid-i Harâm, Mescid-i Nebî ve Mescid-i Aksâ…”2

Kardeşlerim neredesiniz ?

İki sevimli çocuğun ilk durakları Mekke ve Medine’dir. Bu kutsal beldelerin Müslümanlar için öneminden bahsedilmesinin ardından İsra ve Miraç hadiselerinin gerçekleştiği, son durakları olan Kudüs’ü ziyaret ediyorlar. Ancak hiç beklemedikleri bir durumla karşı karşıya kalıyorlar. Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermeyen İsrail askerleri onları hayal kırıklığına uğratıyor. Kutsal mescitler Müslümanların olduğu halde Müslümanların topraklarını insanlıktan nasibini alamamışlar kendi hâkimiyetine nasıl katabilir? Bize ait olan bir şeye nasıl dokunamayız, avucumuzun içinde oranın sıcaklığını ve bereketini nasıl hissedemeyiz? Mermerlerde peygamberlerin alınlarından izler varken bin bir kire bulaşmış ayakların oraya basmasına nasıl müsaade edebiliriz? Bu gibi art arda sıralanan sızlanışlarımız, aklımızın ve kalbimizin köşesinde upuzun koridorlar oluşturdu. Belki gözyaşlarımızdan upuzun bir nehir olup aktı uzaklara gitti. Artık bu upuzun koridorların bir fikir olmaktan çıkıp fiile dönüşmesi için nasıl ki Mekke’de siyah beyaz omuzlar aynı safta namaz kılıyorsa ümmet kardeşliği de kardeşlerden oluşan upuzun bir koridor olmalıdır.

Velhasıl çizgi filme dönecek olursak iki sevimli çocuk olan İsra ve Miraç, İsrail askerlerinin korkutup kaçırmanın yolunu ancak ümmetin tek bir vücut olmaktan geçtiğini düşünüyor. Bunun için küçük ümmete Kudüs’ten sesleniyor: “Kardeşlerim neredesiniz?” Bunu duyan küçük ümmet, sanki uzaklardan kurşungeçirmez kocaman bir tank geliyor gibi upuzun bir koridor halinde Mescid-i Aksa’ya kavuşmak gelir. Ve yeniden Mescid-i Aksa Müslümanların olur\olacak (!) çok şükür.

Kudüs’e olan sevgi tohumları

Ayrıca, burada şu noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Çocukların temiz zihinlerini kötü kalpli insanların nefret dolu davranışlarıyla büyütmeyelim. Müslüman kimliğine yaraşır bir şekilde çocuklarımızı Kudüs’e olan sevgi tohumlarımızla sulamalıyız. Aksi takdirde o nefret, sevginin önüne geçerse bambaşka karanlık duyguların önünü açabilir. Allah korusun. Peki “Çocuklarımıza Kudüs’ü nasıl sevdirmeliyiz?

Kuduse olan sevgi tohumlari
Kudüs

Son olarak çizgi filmdeki at, İsra ve Miraç terimlerine bakalım. Öncelikle atın bildiğimiz üzere eskilerden beri Türkler için özel bir yeri olmuştur. Nitekim Kutadgu Bilig’de at, zamanın sembolüdür.3 Bu çizgi filmde de yer ve zamanın sembolü olmuş. At ile kutsal beldeleri gezdiğini ve gelecekte Mescidi Aksa’nın özgürlüğüne kavuştuğunu görüyoruz. Gelelim diğer terimlere; sözlükte miraç “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındadır.İsra ise “geceleyin yolculuk yapma” anlamına gelmektedir. Kısaca, Hz. Peygamber’in Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya bir gece yürüyüşü ile götürülmesi hadisesine “İsrâ” denir. Bu noktadan sonra yaşadığı olaya da “Miraç”denilmektedir.4 Buradan anlaşıldığı üzere bu terimlerin rastgele seçilmediğini aslında Kudüs ile bir bağının olduğunu görmekteyiz.

Sözlerime son verirken İsra ve Miraç’ın Kudüs’ten seslendiği gibi ben de aciz klavyemden ümmete sesleniyorum. “Kardeşlerim neredesiniz?” Rabbim özgür bir Kudüs’te buluşmayı şahit ve vesile eylesin vesselam.

Animasyonu izlemek için;

https://www.youtube.com/watch?v=uAngE9U6SSY&ab_channel=Nisa%C3%BClaksaDerne%C4%9Fi

Kaynaklar

[1] (İsra, 17/1)

[2] Buhârî, Mescidü Mekke 1, 6; Savm 67; Sayd 26; Müslim, Hac 415, 511, 512

[3] Günyüz, Melike.(2022). Çocuk Edebiyatı Okumaları, İstanbul: Erdem Çocuk, 120.

[4] AĞIRAKÇA, Prof dr Ahmet. Kaynaklar Işığında İsrâ ve Miraç Olayı Artuklu Akademi 2014/1(2) . 4-5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu