Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Çocuk KöşesiRamazan

Ramazan’da Çocuklarımıza Okuyabileceğimiz 5 Kitap Önerisi

Biz eğitimciler olarak, Ramazan ayının çocukların aklında ve kalbinde süslü hatıralarla kalmasını istiyoruz. Bunun için Ramazan ayında çocuklarımıza okuyabileceğimiz 5 kitap önerisini sizler için derledik. Eklediğimiz küçük dipnotları kitaba olan bakışımızı değiştirebilir. Bu kitapları, çocukların yaş ve gelişimlere uygun bir şekilde Ramazan’a uyarlayabiliriz.

  Hoş Geldin Ramazan

Hos Geldin Ramazan Merve Gulcemal
Hoş Geldin Ramazan 1

Yazarın Adı Soyadı: Merve Gülcemal

Yayınevi Ve Basım Yılı: Multibem-2017

Yaş Grubu: 4 Yaş Ve Üstü

Sayfa Sayısı:84

Dini değerler eğitimi ile ilgili birbirinden güzel çalışmalara imza atan yazar, bu eserinde çocuklara eğlenceli etkinlikleri öğretiyor. Çocukların Ramazan ayını sevmeleri için ebeveynlere hap bilgi niteliğinde faydalı bilgilere de yer veriyor. Bunlara ek olarak çocukların yaş ve gelişimine uygun, eski Ramazanları ve Osmanlı geleneklerini hatırlatan oyun, ayet ve hadis etkinliklerini sade ve anlaşılır bir dille aktarıyor. Dipnot, böylece bu kitap miniklerin kalplerini sevindirecek ve onların unutamayacağı anılar biriktirmesini sağlayacak.

Bugün Bir Kova Doldurdun Mu?

Bugun Bir Kova Doldrudun Mu
Bugün Bir Kova Doldurdun Mu? 2

Yazarın Adı Soyadı: Carol Mccloud

Yayınevi Ve Basım Yılı: Butik Yayınevi-2012

Yaş Grubu: 4 Yaş Ve Üstü

Sayfa Sayısı:32

Dokuz ödülün sahibi olan bu eser; kendini ve insanları mutlu etmenin yolunun, kovaları doldurmaktan geçtiğini ancak bu kovaların görünmez olduğundan ve her insanın onu yanında taşıdığından bahseder. Peki, bu kovalar nasıl dolar ve boşalır diye sorusuna şöyle cevap verelim; birisine sevgi gösterdiğimizde hatta ufacık bir tebessüm ettiğimizde bile kovamızı doldururken birisinin hoşuna gitmeyecek davranışlarda bulunduğumuzda ise kovamızı boşaltacağımızı vurgular. Canlı resimleri ve tatlı anlatımıyla kalplerimizi ısındıracak ve bizi iyiliğe yönlendirecek bir kitap. Dipnot, biz büyükler her akşam başımızı yastığa koyduğumuzda “Bugün Allah rızası için ne yaptım?” sorusuyla hemhâl olmadan uykuya geçmiyoruz. Bu uygulamayı çocukların minik bilinçlerinde süslemek için o günün sonunda “Bugün Allah’ın hoşnut olacağı işlerle kovamı doldurdum mu?” diye uyarlayarak yapabiliriz. 

 Peygamberimizin (Sav) Çocuk Arkadaşları

Peygamberimizin sav Cocuk Arkadaslari
Peygamberimizin(sas) Çocuk Arkadaşlar 3

Yazarın Adı Soyadı: Nehir Aydın Gökduman  

Yayınevi Ve Basım Yılı:  Damla Yayınevi – 2019

Yaş Grubu: 7 Yaş Ve Üstü

Sayfa Sayısı:16

On serilik kitaptan ilki olan “İki Çiçek Hasan ve Hüseyin” adlı eserde, peygamberimiz ve reyhan kokulu torunları anlatılır. Peygamberimizin torunlarına nasıl seslendiğinden, torunlarına bir bardak su verirken bile adaleti göz ardı etmediği anlatılır. ‘Gözümün Nuru[1] diye buyurduğu namazı kılarken dahi torunlarına olan şefkatini eksiltmediğini okuyabiliriz. Bir peygamberin aynı zamanda dede sorumluluğu taşıdığından da sade ve açık bir dille bahsedilmektedir. Dipnot, olaylar birbirinden bağımsız olduğu için çocuklara bölüm bölüm de okunabilir. Ayrıca, bu serinin her kitabı yedi yaşa uygun değildir. Bazıları hassas konular içerdiğinden on bir yaş üstüne uygundur.

Allah Kimleri Sever? Sabredenleri Sever 

Allah Kimleri Sever 2
Allah Kimleri Sever? 4

Yazarın Adı Soyadı: Rabia Aktaş   

Yayınevi Ve Basım Yılı: Siyer Çocuk – 2018

Yaş Grubu: 7 Yaş Ve Üstü

Sayfa Sayısı:16

“Allah kimleri sever?” serisinden ikinci kitap olan “Sabredenleri Sever” adlı eserinde yazar, sabır konusunu sohbet havası içerisinde çocukların anlayacağı bir dille açık ve net bir şekilde ayet ve hadislerle destekleyerek veriyor. Konusu ise, bir gün Hafsa’nın annesi çok rahatsızlanır ancak Hafsa, annesinin sızlanıp inlemeden öylece beklediği için hasta olduğunu kavrayamaz. Ta ki babasıyla olan konuşmalarında sabrın, şükretmekten ve güzelce beklemekten geçtiğini duyuncaya kadar bu durumdan bihaberdir. Dipnot, kitabı bitirdikten sonra bu sabır konusunu oruca bağlayıp orucun öneminden bahsedebiliriz.

Dersimiz Güzel Ahlak

Dersimiz Guzel Ahlak 1
Dersimiz Güzel Ahlak 5

Yazarın Adı Soyadı: Özkan Öze

Yayınevi Ve Basım Yılı: Uğur Böceği Yayınevi – 2019

Yaş grubu: 11 yaş ve üstü

Sayfa Sayısı:205 “Şu Acayip Şeyler” serisinin ünlü yazarı Özkan Öze’nin kaleminden çıkan üç serilik kitaptan ikincisi olan “Dersimiz Güzel Ahlak” eserinde, adından anlaşılacağı üzere güzel ahlak teması işlenmiştir. Konusuna gelecek olursak; Ümmüş Pörtlek Ortaokulunda çok sıra dışı bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan Halis Muhlis birbirinden farklı, zor ve soyut konuları talebelerinin aklına ve kalbine hitap edecek tespit ve benzetmeleriyle işleyen pratik zekâ bir öğretmendir.  O, farklı mizaçtan talebelerini sıkmadan ve onlara nutuk çekmeden eğlenceli ve düşündürücü sorularla dersini  sürdürür. Dipnot, kitabı okuduğunuzda kendinizi sayfaların arasında değil de sıraların arasında oturan ve dersi doğru yönde kaynatan talebelerden birisi olacağınızı bütün samimiyetimle söyleyebilirim vesselam.

Ramazan ile güzelleşen ve güzelleştirenlerden biri olabilmek duasıyla…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu