HaberlerCamiCezayir

Dünyanın En Büyük Üçüncü Camisi

2019 yılında tamamlanması öngörülen bu cami modern mimari ile karakterize edilirken aynı zamanda Cezayir’in tarihi ile yakından ilişkisi olan Ortaçağ Endülüs mimarisi tarzına sahip olacak.

Caminin 265 yüksekliğindeki minaresi Cezayir‘deki her yerden görülebilecek.Bununla birlikte minaresi de dünyanın en uzun minaresi unvanına sahip olacak.

Nefes Kesen Manzara

Minarenin en üstünde otuz yedi kat tırmanıştan sonra Akdeniz Körfezi’nin nefes kesen manzarası ile karşılaşacaksınız. Minare güney tarafında on kilometrelik araziye yayılmış bereketli Mitidja ovası ve Blida’nın görkemli sıra dağları arasında ihtişamı ile dikkat çekiyor.

Bu mega proje Almanya, Fransa ve Cezayir’den beş farklı şirketle beraber çalışıldı. 2.300 işçi, mühendis ve inşaat yöneticileri bütün problem ve karışıklıklara rağmen projenin zamanında teslim edilebilmesi için 24 saat vardiyalı olarak çalışıyorlar.

Nefes Kesen Manzara

Çevre Dostu Sistem

Caminin ana kısmı, kubbenin iç ve dış kısmı arasında kurulu bir reflektör sistemi aracılığıyla gün ışığı ile aydınlatılacak. Ayrıca yağmur suyu drenaj sistemi ise camiinin süs bahçesinin sulanması amacıyla kullanılacak. Bu sayede hem elektrik hem de su tasarrufu konusunda gelecek mimarilere güzel bir örnek teşkil edecek.

Cevre Dostu Sistem

Ayrıca, camii 400.000 m² üzerinde bir yerleşik alanı ile, 20 hektar üzerinde birbirinden bağımsız binaları da içeriyor. Camii alanında bir konferans salonu, İslam Sanatı ve Tarihi Müzesi, Cezayir tarihi üzerine bir araştırma merkezi, Kur’an Evi merkezi, ticari binalar, bir restoran, bir kütüphane, bir amfitiyatro, bir plaza, 7.000 araç kapasiteli bir yeraltı otoparkı ve ayrıca eklentiler arasında camiinin bakımı ve güvenliği için de ayrı bir bina tahsis edilmiştir. Böylelikle Djamaa El Djazaïr Cami sadece ibadet amaçlı değil, aynı zamanda sosyal hayatın merkezinde olmayı da hedeflemiş bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu