AlmanyaDavet-TebliğHaberler

Eczanesini Ayetler İle Süsleyen Alman: Bernd Redemann

İslam’ı ve onun güzelliklerini anlatmak aslında her birimizin Müslüman olarak asıl görevlerinden biri. Ama sürekli hayat şartlarından gelecek tepkilerden korktukları için özellikle yurtdışında yaşayanlar bu görevi yerine getirmekte zorlanıyorlar. Bu haberimizde Alman mühtedi Bernd Redemann bunun çok güzel bir örneğini bize göstermiş oldu. İslam’ı anlatmak için bahanelere sığınmak yerine yapabileceği en basit olan şeyi yaptı. Çalıştığı eczanenin duvarlarını İslam ile ilgili sözler, ayetler ve kaligrafilerle süsledi.

Bernd Redemann, 2016 yılında Müslüman olmuş bir Alman. Almanya’nın Haltern şehrinde yaşıyor. 36 yaşındaki Bernd Müslüman olduktan sonra Mehmet ismini alıyor. Çeşitli gazetelere verdiği röportajlarda Bernd, Müslüman olmasından sonra insanlara İslam’ı anlatmak için mesleğiyle bağlantılı bir yol aradığını ve sonunda böyle bir çözüm bulduğunu söylüyor.

Haltern yaklaşık 38.000 nüfuslu bir kent. İçinde 8 tane kilise bulunuyor. İslam’ın çok da tanınmadığı bu şehirde Müslümanlar namaz için civardaki diğer şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla bu ortamda Falke Eczanesi oldukça dikkat çekiyor.

haltern almanya

İslam, Allah’ın Gerçek Mesajı

Eczaneye girdiğinizde sizi Arapça yazılmış bir Besmele karşılıyor. İçeride ise Arapça kaligrafi ile Peygamberimizin ve dört halifenin isimleri asılı duruyor. Ayrıca içeride yine aynı şekilde İslam’ı anlatan el ilanları da bulunuyor. Bernd, ofiste önlük yerine üzerinde “Islam the true message of God” (İslam, Allah’ın gerçek mesajı) yazan bir tişört giyiyor. Tabi uzun sakalı da oldukça dikkat çekici.

İslam’a girmek için kimseyi zorlamadığını ve yasadışı bir şey yapmadığını belirten Bernd’in amacı sadece insanlarda merak uyandırmak ve kendisine İslam hakkında sorular sorulmasını sağlamak. Haltern Belediyesi ise bu durumdan rahatsız değil. Eczanenin kamusal alan olmadığını ve yasalara aykırı bir durum söz konusu olmadığı sürece sorun teşkil etmeyeceğini söylüyor.

Yurtdışında İslam’ı anlatmak şöyle dursun yaşamanın bile zorlaştığı günümüzde, böyle haberler hepimize bir umut ve cesaret veriyor. Bahanelerin ardına sığınmak yerine, ne denir nasıl olur diye düşünmeden, yapabildiğinin en güzelini yapmak. Karınca misali ateşe su taşımak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu