HaberlerBaşarı HikayeleriGaller

Galler’in İlk Müslüman Ulusal Şairi: Hanan Issa

Yarı Galli, yarı Iraklı şair, film yapımcısı ve sanatçı olan Hanan Issa, Galler’in ilk Müslüman ulusal şairi seçildi. Bu da üç sene boyunca ülkenin kültür çeşitliliğini ve dilini Galler adına temsil edeceği anlamını taşıyor.

Issa, Arapça konuşan Iraklı akrabaları ve Galce konuşan aile büyüklerinin yanı sıra çeşitli dillerin konuşulduğu bir şehirde, Cardiff’te büyüdü. Bu kültürel çeşitliliği zenginlik olarak nitelendiren Issa, bunun insanın daha derin bir anlayış ve farklı bakış açıları kazanması için önemli olduğunu düşünüyor.

Diğer insanların ne söylediğini tam olarak anlamadığım bir yerde bile her zaman rahat hissetmişimdir. Birleşik Krallık ’ta birçok küçük topluluk tarafından konuşulan farklı diller mevcut ve bu diller ikinci ve üçüncü jenerasyon tarafından konuşuluyor. Bizi çok kültürlü ve çok dilli bir ulus olarak ön plana çıkaran şey bu.

Ulusal şair olacağı dönem boyunca,  insanlara eski Galler şiirini tanıtmayı ve şiirin insanlar tarafından daha çok takdir edilmesini umduğunu belirten şair, özellikle doğadan bahsederken kimlik ve aidiyet söylemlerine katkıda bulunmak istediğini vurguluyor.

ifor ap glyn

Issa’dan bir dönem önce Galler ulusal şairliği görevini üstlenen, Ifor ap Glyn, Issa’yı “düşünceli ve birleştirici bir şair” olarak tanımlarken, onun yeni bir ses olduğunu ve kültürel çeşitlilik ve dışa dönük bir ulus için harika bir elçi olduğunu söylüyor.

2019 yılında “My Body Can House Two Hearts” şiiri yayınlanan şair, bu yıl iki farklı kitaba “Welsh: Essays on the Future of Gales” (Geleceğin Galleri’nde Denemeler) ve Galler’in mitolojik ve efsanevi karakterlerini temalı bir çocuk kitabı olan “ The Mab” için katkıda bulundu. Cardiff şehrinde yazarlar için open mic olan Where I’m Coming From’un kurucularından olan şair, İngiltere’de bir punk rock grubu oluşturan bir grup Müslüman kadın hakkında bir TV sitcomu olan We Are Lady Parts’ın yazar odasının bir parçası. Edebiyat Galler tarafından 2021 yılında başlatılan Temsil Galler programına katılan ilk yazar grubu arasında yer aldı.

Kaynak
Arab news

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu