İçerikler

Hayati İnanç: Derdini Söyle

Derdini Söyle, çünkü bu hafta derdini Hayati İnanç dinleyecek… Bu haftaki programın misafiri daimî :)))

Bu zamanda, çağda, imtihan dünyasında, anda kaybolmamak elde midir? Gönle girmek bir andır da orada kalabilmek kolay mıdır? Tüm dertlerin ve dahi dermanların “para” olduğu ahir zamanda, cennet ahlakıyla ahlaklanmak her yiğidin harcı olmasa gerek! Bundan sebep bu hafta dert sahiplerinin birer birer sunuculuk yaptığı ve “asıl dert” in ne olduğunu anlatmaya çalıştıkları bir program ile karşınızdayız… Bir lahza için dahi olsa nefeslenmek isteyenlerle Derdini Söyle’de buluşmak isteriz :)))

Hayati İnanç. Avukat, yayıncı, yönetmen ve yazar. Ama gördüm ki çoğumuz onu bunlarla değil okuduğu, yorumladığı şiirlerle tanıdık. Bu tanımı birde onun kelimeleri ile yapacak olursak; sermayesi, yatırımı, kazancı “insan” olan bir şahsiyet o.

Derdini anlatmayan derman bulamaz, der eskiler… İşte dertlerin derin, dermanların ise dertte saklandığı programda aslında Hayati İnanç, bir insan, bir hikâye, bir dert üzerinden toplumun genel aksaklıkları üzerine eğiliyor. Cevaplar tek bir kişiye yönetilmesine rağmen arka planda koca bir ümmet muhatap alınıyor. Lâkin sadece asıl dert sahipleri bu çağrıya kulak verirken, bilmediğini bilecek derinlikteki kişiler programda kendinden bir şeyler bulabiliyor.

Hayati Inanc
Hayati İnanç ve Doktor Salih Selman

Bu programda amaç; tüm insanların hayatında sahip olduğu belirli ve mühim problemlerin altındaki temel sorunu dinlemektir. Dinleyici ve konuşmacı Hayati İnanç, sunucu ve dert sahibi kişilerin anlatımıyla bu sorunu tespit etmeye ve çözüme dair yapılabilecek daha doğrusu yapılması gereken noktalar işaretler etmektedir. Ve bence Derdini Söyle programını diğer benzerlerinden ayıran en önemli özelliği ise Hayati İnanç’ın olaylara çağın gözüyle değil İslam’ın gözüyle bakması ve İslam’ın sözüyle yaklaşmasıdır. Divan edebiyatının ezbercisinden, aralara muhteşem şiirler, beyitler sığdırdığı ve anlatımı kuvvetlendirdiği program gerçekten de izlemeye değer dakikalar sunmaktadır.

Samimi bir gönülden çıkan anlatımlar ve acemi tavırlarla yüzlerde tebessüme sebep olan sunucular, aslında hepimizin sesidir… Bu programda soran da bizimdir, cevaplayan da. Dert de bizimdir, derman da. Arayan da bizimdir, bulan da… 

Sonuç olarak toplamda on altı bölümden oluşan ve her bölümü ortalama otuz dk süren programa Youtube ya da MyMecra platformlarından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu