İçerikler

İlham Veren Hikayeler

Bu hafta sizlere şu konu anlatılıyor, bu konu inceleniyor demeyeceğim. Çünkü bu hafta tavsiye köşemizde dolu dolu tecrübe içeren, insanlara dokunan anılardan neşet etmiş, kalpten kalbe çizilen yollar var!

Tecrübe, doğruyu bulmak adına yapılan yanlışların adıdır ve hayatta değerine paha biçilemeyecek şeylerden biridir. Çünkü sahip olabilmek, akıl, zaman ve cesaret gerektirir. Tamda bu noktada J. Schwart, konuya yeni bir yorum getirerek başkalarının tecrübelerinden faydalanmanın, tecrübe kazanmaktan daha akıllıca olduğunu söyler. O vakit, tecrübenin; sevgi ve hoşgörü ile harmanlanmış, paylaşılabilir hali olan “nasihat” ler hayatımızın vazgeçilmez parçalarındır. Lakin biz itinayla nasihatten kaçıyor ve eleştiriyoruz.

İşte; tecrübenin kıymetinin pek bilinmediği ve hak ettiği ilgiyi göremediği bu zamanlarda biraz nasihat dinleyelim dedik :). Ve İlham Veren Hikayeler‘in peşine düştük. Çünkü; İlham Veren Hikayeler biraz tecrübe biraz nasihatten oluşmaktadır :))…

Hakan Emin Ozturk
Hakan Emin Öztürk’ün İlham Veren Hikayeler sunumundan

İlham Veren Hikayeler

Öncelikle, “İlham veren” deyince aklımıza, bizi yeni fikirler üretmeye götürecek hikayeler dinlemek geliyor. Oysa buradaki “ilham” dan kasıt, yeni bir fikirden çok daha fazlası… Öyle ki; Unutulanı, gündemden düşürüleni, daha önemlisi asıl merkeze alınması gerekip de alınmayanları konu edinerek bir yol gösterici olma niteliği taşıyor. Ayrıca “yeni”; her zaman eski üzerine yapılan bir inşa faaliyetinin sonucudur. Ve yer yer en “eski” ye vurgu yapan bu program, bi nevi “öze dönüş” çağrısı yapan bir davetçi olma niteliği taşıyor.

Diğer yandan bizi güçsüz ve başarısız hissettiren, sorgulama melekelerimizi ve caht etme niyetimizi kıran sisteme inat bize bir şeyler başarabileceğimizi gösteren, kanıtlayan konuşmacılarıyla umut olma niteliği taşıyor. Son olarak, anlatılan her hikâye ile birlikte bir yerlerde bunları yapmak mümkün! Peki bunları yapanlardan hatta daha iyisini yapacaklardan biri de neden siz olmayasınız dercesine insanı şevke getiren bir cesaretlendirici olma niteliği taşıyor.

Tüm bunların yanı sıra tecrübelerden beslenen programın bence en önemli özelliği ise bir şeyler yapmak için yarın çok geç olduğunda artık suçun tek failinin eyleme geçmekten aciz ve korkak olan insanın -belki sen- ta kendisi olduğunu gösteriyor. Bu sebepten bu hafta, geç kalmadan elinizi tutmaya, sizi harekete geçirecek isimler ve hikayelerle buluşturmaya geldik. Her bölümü en fazla otuz dk süren ve Youtube üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz programın birçok kaliteli insanla tanımanıza da vesile olacağına inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu