Haberler

Uluslararası Müslüman Tarihi Ayı

Geçmişten günümüze Müslüman bilim insanları, tarih sahnesinde inkar edilemeyecek önemli bir yer teşkil etmişlerdir. Birçok icat ve keşif konusunda öncü oldukları gibi kültürel etkileşimlerle elde edilen çoğu uygulamanın devam ettirilip geliştirilmesinde de rol almışlardır. Tüm bunlara rağmen, uzun dönemler boyunca dünya tarihi işleyişinde Müslümanların katkıları göz ardı edici bir tutumla değerlendiriliyordu. Fakat bu ay umut vâdeden bir gelişme yaşandı: Müslümanların katkılarını yakından tanımayı hedefleyen “Uluslararası Müslüman Tarihi Ayı” etkinliği büyük bir coşku ile karşılandı.

Londra’dan aldığımız haberlere göre Uluslararası Müslüman Tarihi Ayı 1 Mayıs Pazartesi günü başladı ve Müslümanların tarih boyunca katkılarını takdir etme ve öğrenme fırsatı olarak hizmet etmeye başladı. Organizatörler, her yıl 1 Mayıs’ta başlayan ve şu anda üçüncü yılını kutlayan bu organizasyonun Müslüman toplumun zengin ve çeşitli tarihinin bir ay süren bir kutlaması olduğunu ifade etti.

New York merkezli Dünya Tesettür Günü Örgütü yaptığı açıklamada şöyle dedi:

”Uluslararası Müslümanları Tanıma Ayı dünyadaki Müslümanların yaptığı birçok katkıyı yansıtmamız ve ortak tarihimiz üzerindeki etkilerini takdir etmemiz için önemli bir fırsat”

Müslümanları Tanıyalım

Muslumanlari Taniyalim

Bu yılki tema #GetToKnowMuslims (Müslümanları tanıyalım) seçilmişti. Yapılan bu çalışmalar Müslümanların tarih boyunca yaptıkları katkılar hakkında daha fazla bilgiye erişilmesinin önemine dikkat çekiyor. Diğer yandan, küresel topluluğumuzun çeşitliliği ve zenginliğini kavramamız açısından farklı bir imkan sunmuş oluyor.

Dünya Tesettür Günü Topluluğu (Örgütü) dünya Müslümanlarını, İslamofobiyi ortadan kaldırmak ve emsal insanlarımız hakkında daha fazla şey öğrenerek çeşitliliği teşvik etmek amacıyla dayanışma posterlerini paylaşıp sosyal medyadaki sohbetlere katılarak insanları bu ayı anmaya davet etti.

“Sosyal medyada dayanışma postları paylaşarak insanları bu ayı anmaya davet ediyoruz.”

Ayrıca New York eyaleti 2021 yılından itibaren Uluslararası Müslümanları Tanıma Ayı’nı tanımaya başladı. DTG topluluğuna göre, New York eyaleti tarafından bu tanınma Müslüman kadın ve erkeklerin tarih boyunca inanılmaz başarılarının farkındalığını ve takdirini artırarak İslamofobiyle mücadele fırsatı sağladığı için çok önemli ve kıymetli bir konuma sahiptir.

New York Eyalet Senatosu konunun önemini şu şekilde ifade etti:

 

 “Uluslararası Müslüman Tarihi Ayı, New York Müslümanlarını ve tüm dünyadaki otantik İslam tarihini, olayları, kişilikleri ve toplumu değiştiren katkıları eğitmek için kuruldu.  Eğitim ve anlayış yoluyla Müslümanlar, gayrimüslim komşularıyla ilişkilerini temellendirebilir ve güçlendirebilir.”

Düşmanlığı ve nefreti ilerlemenin önünde en büyük engellerden biri olarak görebiliriz. Gayrimüslim ve Müslümanlar arasında karşılıklı saygı ve anlayış içerisinde gelişmenin ve ilerlemenin mümkün olacağına inanıyoruz. Müslüman cemaatler adına bizi gururlandıran ve umut veren benzer haberlerin daha da çoğalması ve yaygınlaşmasını temennisiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu