İçerikler

Gönül ve Fikir Köprüsü Klasik Düşünce Okulu

İçinde yaşadığı çağı dikkate almayan bir entelektüel hareket kadük kalmaya mahkumdur!

düsturuyla kolları sıvayan ve sorumluluklarının farkında olanların fedakarlıklarıyla, emekleriyle, zekâtlarıyla kurulmuş bir okul: Klasik Düşünce Okulu.

Günümüz gençlerinin İslam düşünce ve bilimlerine ilgisini gören ve onlara, ihtiyaç duydukları entelektüel zemin olmayı hedefleyen Klasik Düşünce Okulu, bu sebepten İslam Kültür ve Medeniyeti’nin kurucu klasiklerinin okutulduğu, üzerine yazıların yazdırıldığı ve Modern dünyaya sunulabilecek yeni değerler üretmenin peşinde olunduğu bir kuruluştur.

Klasik Dusunce Okulu

Pergel misali bir ayağını klasik metinlere sabitleyerek diğer ayağını alabildiğine açan KDO, bu sayede geçmiş üzerinden gelecek planları kurmayı; eski üzerinden yeninin tanımını yapmayı ve tecrübe üzerinden acemiliğin hatalarını görmeyi sağlıyor. Yani kısaca Klasikler üzerinden çağı, insanı ve insana dair olanı okuma, anlama ve yorumlayabilme imkânı sunuyor.

Klasiği Yeniden Düşünen Okul

Dünyanın hiçbir yerinde tarihsel mirasıyla irtibat kurmayan düşünce yoktur. Aynı şekilde 1300 yıllık İslam mirasının/düşüncesinin de göz ardı edilmesi mümkün değildir. Nitekim böyle bir sistemin ne kadar işe yaramaz ve can yakıcı olduğunu Modern dünyada Müslümanların yaşadığı sorunları göz önüne aldığımızda görebiliriz. Tam bu noktada bize düşen bu mirasa yeniden dönmek, anlamak ve yeniden üretmektir. Ancak bu sayede sorunların kaynağı sistem için köle değil; sorunların çözümü için düşünen, araştıran, sorgulayan eylem adamları yetiştirilebilir.

Klasik Dusunce Okulu Dersi

Temel İslamî İlimlerin ve bu alanlara dair üst isimlerin eserlerinin okunduğu dersler kayda alınarak Youtube üzerinden insanlara ulaştırılmaktadır. Ağırlıklı olarak kelam, tasavvuf, İslam felsefesi ve fıkıh usulü üzerinden ilerleyen okul zamanla faaliyetlerini daha da zenginleştirerek batı klasikleri ve başka birtakım metinler daha okutmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra sitede Arapça, Farsça ve Latince gibi dil dersleri videoları da bulunmaktadır.

Son olarak, “Marifet iltifata tabidir.” anlayışı ile bazı isimleri imlemek istersek başta Ekrem Demirli, Ömer Türker, Tahsin Görgün, Eşref Altaş, Ayhan Çitil, Oğuz Haşlakoğlu gibi samimi üsluplarıyla anlatımı özgün, dinlemesi keyifli uzmanların derslerin takip edilmesini önerebiliriz. O vakit, kendi mirasını, klasiklerini ve teklifini bilmek, kendi gök kubbesini kurmak ve çağa o kubbeden seslenmek isteyenler için güzel bir önerimiz var: Klasik Düşünce Okulu. Tüm derslerine Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu