Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

İslam’ın Yüzleri Projesi

Eğer Amerikalı Müslüman denildiğinde gözünüzün önüne sadece Latin veya Afrika kökenli bir Amerikalı imajı geliyorsa, Müslüman toplumun zengin çeşitliliği hakkında önemli bir gerçeği gözden kaçırıyorsunuz demektir. Bu haberimizde sizlere Müslüman çeşitliliğini ortaya koymayı hedefleyen Ramin Samandari ve onun “İslam’ın Yüzleri” projesinden bahsedeceğiz.

Ramin Samandari, insanların sahip olduğu standart Müslüman profili fikrine meydan okumak için İslam’ın gizemini çözmeyi ve çeşitliliğini sergilemeyi amaçlayan iddialı projesinin bir parçası olarak bir dizi Müslümanla röportaj yapmak ve fotoğraflarını çekmek için yıllardır Teksas’ta seyahat ediyor. Öyle ki Teksas’taki Müslümanların çeşitliliğini vurgulayan 50 portre içeren “İslam’ın Yüzleri”, Eylül ayında San Antonio’daki Dock Uzay Galerisi’nde sergilenmeye başlandı.

Fox 26 Houston’a verdiği demeçte, proje fikrinin 2016’da başkanlık seçimlerinden ve eski başkandan gelen tüm Müslüman ve göçmen karşıtı söylemlerin ardından ortaya çıktığını söylüyor. Müslüman karşıtı söylemlerden bıkan Samandari, tesadüfen Müslüman olan sıradan Teksaslıların hayatlarını sergilemeyi amaçladı. “Önce Texan Culture Enstitüsü’nde finanse edilen ve kalıcı olan bir göçmenlik dizisini yaptım. Ardından İslam’ın Yüzleri projesini başlattım. Müslüman topluluğun tüm çeşitliliğini göstermek ve Müslüman olmanın ne demek olduğunu açıklamak istedim.” diyor.

Salgınla Gelen Gecikme

Sanatçı, projeye altı yıl önce başlamasına rağmen covid salgını nedeniyle projeyi ancak bu yıl tamamlayabildi. “Covid nedeniyle yaklaşık 3 yıllık gecikme yaşadım.” Ayrıca fon eksikliği problemini de çözdükten sonra, sonunda projeyi gerçeğe dönüştürebildiğini belirten Samandari, gelen geri bildirimlerin çok olumlu olduğunu söylüyor.

Ramin Samandari  gibi fotoğrafçı Carlos Khalil Guzman de Temmuz 2017’de  Müslümanların fotoğraflarını çekmek ve İslam’ın çeşitliliğini sergilemek amacı ile ABD’yi dolaştı. Bu iki sanatçının projeleri çeşitli ırklardan ve renklerden Müslümanların İslam’ın birleştirici çatısı altında nasıl toplandığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kaynak
fox26houston

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu