HaberlerİslamofobiKanada

Ontario Hükümetinden İslamofobi ile Mücadeleye 300.000 Dolar Destek

İslamofobi’nin giderek arttığı, çeşitli hükumetler tarafından desteklenip legalleştirildiği günlerdeyiz. Buna karşıt çalışmalar yok değil. Ancak bu sefer kolları sıvayan Müslüman grup ve organizasyonlar değil resmi bir makam. Kanada’nın Ontario Eyalet Hükumeti, İslamofobinin azaltılmasına yardımcı olacak girişimlere toplamda 300.000 dolar destek vereceğini açıkladı. Karar, halk tarafından memnuniyetle karşılandı.

Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz Haziran ayında London şehrinde meydana gelen saldırıda Müslüman bir aile akşam yürüyüşü sırasında üzerlerine sürülen kamyon tarafından katledilmişti.

Saldırıyı bir terör olayı olarak nitelendiren Kanada Başbakanı Justin Trudeau, birçok etnik kökenin bulunduğu ülkede nefret ve ırkçılık eylemlerinin önüne geçilmesi için çalışmaların devam edeceğini söyledi. Barışçıl bir politika benimseyen ülkenin amacı, halkına din ve milliyet fark etmeksizin huzurlu bir ortam sunabilmek.

Stephen Lecce
Stephen Lecce

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce okullarda inançları nedeniyle hedef alınan çok fazla öğrenci olduğunu ve bunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirtirken, farkındalığın artması için çeşitli cemiyetlerle iş birliği yaptıklarını açıkladı. Bu iş birliği kapsamında 225 bin dolar Kanada Müslümanları Derneği’ne verilecek. Dernek, bu bütçeyi öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin yanı sıra İslam hakkında bilgilendirici dijital kaynaklar üretmek için kullanacak. Bu hamlenin halktaki bilinci arttırması ve islamofobi ile mücadeleye bir katkı yapması bekleniyor.

İş birliği yapılan bir diğer organizasyon olan Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi ise ülkeye yeni gelen Müslüman göçmenlerin ülkeye alışma sürecinde ve Müslüman öğrencilere destekte rol oynayacak. 75 bin dolar sağlanan konseyin yöneticilerinden Aasiyah Khan, önlerinde yapılacak çok şey olduğunu, bunun ise önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu