Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerRamazan

New York’ta İftar Daveti

Cömertlik ve hayırseverlik İslam’da çok fazla önem arz etmektedir, özellikle  Ramazan ayında infak etmek, cömert davranmak, insanlara yardımcı olmak çok önemlidir. Çünkü bu mübarek ayda yaptığımız hayırlı işlerin mükafatı daha çoktur. Ramazan ayı bütün iyiliklerimizin sevabının kat kat arttığı bir aydır. Biz Bi’ Dünya Haber olarak,  siz kıymetli okuyucularımıza Ramazan’da kendilerine insanlara daha çok yardımcı olmayı görev edinmiş Amerikalı Müslümanlardan bahsedeceğiz. Gelin birlikte Amerika’da Müslüman bir kuruluşun oradaki halka Ramazan’da ücretsiz ve helal yemekler sağladığı haberini inceleyelim.

New York eyaletinde yaşayan ailelerin yaklaşık %10’u gıda güvensizliği nedeniyle, özellikle Ramazan ayında iftar yemeklerine ihtiyaç duydu. Gıda güvensizliği açlığı şiddetlendirebilir ve birçok insanın hiçbir yiyemeden günü bitirmelerine sebep olabilir. Bu durumun bu Ramazan’da gerçekleşmemesi için Islamic Relief USA (İslami Yardım ABD) kuruluşu, New York’un 5 ilçesinde 7500 ücretsiz ve helal yemek sağlamak adına New York’taki denetleyici Brad Lander ile ortaklık kurdu.  İftar etkinlikleri 24 Mart’ta başladı ve 19 Nisan’a kadar ilk gelene ilk hizmet esasına göre devam ediyor.

Denetleyici Brad Lander yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi:

“Aileler bir sonraki öğünlerinin nereden geleceği konusunda endişelenmemeli. Müslüman New Yorkluların bu Ramazan’da kültürel açıdan uygun yiyeceklere erişebilmelerini sağlanmasının, gıda güvensizliğini ele almak için çok önemlidir. ”  

Brad Lander sözlerine şunları ekledi:

“İslami Yardım ABD kuruluşunun aileleri desteklemek için her Ramazan’da ortaya koyduğu sıkı çalışmayı ve şehrin dört bir yanındaki ailelere binlerce ücretsiz iftar yemeği sağlamak için ofisimle birlikte çalışan çok sayıda lideri ve seçilmiş yetkiliyi takdir ediyorum.”  

Iftar On the Go
New York'ta İftar Daveti 1

İslami Yardım ABD İcra Kurulu Başkanı Sharif Aly. konuşmasında şu sözleri ifade etti: “Ramazan, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların yaratıcılarıyla olan bağlarını ve başkalarına karşı empatilerini güçlendirmeleri için bir fırsattır.”  

“İslami Yardım ABD, önemli ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde toplumun artan ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için bu yıl New York şehri denetçisi Brad Lander’ın ofisine katılmaktan onur duyuyor.”

Açlıkla Mücadele

MALIKAH, Muslim American Society (Müslüman Amerikan Derneği),  Muslim Community Network (Müslüman Toplum Ağı) gibi açlık yardım kuruluşları da girişimin bir parçasıydı.  

Müslüman Toplum Ağı’nın İcra Direktörü Aniqa Nawabi, “New York Denetçisi Brad Lander’in ofisi ve İslami Yardım ABD kuruluşu ile bu Ramazan topluluğumuza İftar yemekleri sağlayan ortaklığımız için gerçekten minnettarız.” dedi.

Ve sözlerine şunları ekledi:

Müslüman New Yorkluların gıda güvensizliği ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bir kuruluş olarak bu program, topluluk üyelerimizin dini geleneklerini yerine getirirken ihtiyaç duydukları desteği almalarını sağlamak için hayati önem taşıyor. Bu, şehrimizin farklı dini geleneklerini kutlama konusunda ne kadar kapsayıcı olduğunu gösteriyor.

Bizler Müslüman bir ülkede yaşadığımız için helal yiyecekler bulmakta zorluk çekmiyoruz fakat dünyanın farklı yerlerinde Müslüman kardeşlerimiz bu konuda zorlanıyorlar. Bu  mübarek Ramazan ayında Müslüman Amerikalı bir kuruluşun New Yorklu Müslümanların derdine çare bulması bana Efendimiz (s.a.v)’in:

Müminler bir vücudun azaları gibidir.

hadisi şerifini anımsattı. Müminler olarak birbirimize karşı sevgi ve merhameti esirgemememiz duasıyla.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu