Haberlerİlham Veren Projelerİngiltere

Herkes için Eğitim Hayali Gerçek Oluyor: Schoolx Projesi

Sizlere bu siteden daha önce birçok güzel hareketi ve projeyi tanıttık. Bugün yine onlardan birisi var. Herkes için eğitim hayalini gerçekleştirmeye çalışan samimi, genç ve dinamik bir grup. Kimlerden mi bahsediyoruz? Tabi ki Schoolx‘ten.

Schoolx nedir?

Schoolx nedir

Schoolx, öncelikle eğitim hayatına devam edemeyen veya eğitim hayatına adapte olamayan çocuklara ve gençlere kaliteli eğitim sağlamak için yola çıkmış Türkiye-İngiltere merkezli bir sosyal girişim. Yapmak istedikleri Türkiye’de yetişen öğretmenler ve eğitimli gençlerden öğretmenlik yapmak isteyenler kadar mülteci öğretmenleri de öğrencilere bağlayan ve karşılıklı gelişimlerini takip eden güçlü bir eğitim ağı oluşturmak.

Nereden ilham aldılar?

Nereden ilham aldilar

Böyle güzel bir projenin elbette bir çıkış hikayesi vardır. Bu proje nereden çıktı sorusuna verilen cevap şu şekilde:

Lübnan’da 9 yaşındaki bir Suriyeli kız okula kaydolamayınca mülteci kampının ortasına küçük bir okul tahtası yerleştirmişti ve kendinden küçük çocuklara onunla ders anlatıyordu. Onun hikayesi, eğitimli yerel ve mülteci gönüllülerden öğretmenler olarak faydalanmak için bize ilham verdi.

Ekibi tanıyalım

Ekibi taniyalim

Schoolx, 2017 yılında Birleşmiş Milletler Gençlik Meclisi‘nde uluslararası eğitim sorunlarına çözüm üretmeyi hedefleyen bir oturumda doğdu. Bu proje her biri farklı alanlarda deneyime sahip 15 koordinatörden oluşan, çekirdek bir ekip tarafından yürütülen ve hızla büyüyen bir ailenin eseri.

Hem Londra’da hem de İstanbul’da farklı odaklarda faaliyet gösteren ve koordineli olarak çalışan beş alt ekipleri bulunuyor; Halkla İlişkiler ve İletişim Ekibi, Öğretmen ve Gönüllü Koordinasyon Ekibi, Öğrenci Koordinasyon Ekibi, Mekan Koordinasyon Ekibi, Teknoloji Geliştirme ve E-öğrenme Ekibi

Destekçiler

Destekciler

Böyle güzel bir çalışmanın sürdürülebilmesi elbette imkan meselesi. Bu konuda ise şunları söylüyorlar:

Bu yolda yalnız değiliz. Bizi finansal olarak istikrarlı bir iş modeline sahip kılan ortaklarımız var. Örneğin Türkçe eğitimi programımız Turkcell tarafından destekleniyor. Imperial College Graduate School, Yunus Emre Enstitüsü, Mülteciler Derneği, Imperial Enterprise Lab, Sultanbeyli Belediyesi, Vatan Vakfı, Computer Remarketing Services, Mektepp, Jusoor Vakfı ve bunlar gibi birçok değerli ortağın yer aldığı bir listemiz var.

Öğretmen Eğitimleri

Ogretmen Egitimleri

Projenin en önemli boyutu öğretmenler. Hal böyle olunca üzerinde dikkatle durulan öğretmen eğitimleri de projede özel bir yere sahip.

En etkili şekilde eğitim verebilmek için öğretmenlerimizi eğitiyoruz. Gönüllü öğretmenlerimiz, eğitim ve psikoloji uzmanları tarafından hazırlanan iki aşamalı bir eğitim sürecinden geçiyor. Bazı öğrencilerimizin ciddi travmatik süreçler geçirmiş olma ihtimalinden dolayı gönüllülerimizin birlikte ders yapacağı hassas öğrencilere nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında psiko-sosyal eğitimin ardından etkili öğretim yöntemleri hakkında yol haritası oluşturmak adına pedagojik eğitim veriliyor.

Ödüller ve Başarılar

Oduller ve Basarilar

Bu güzel ekibin üstün çabaları başarıları da beraberinde getirmiş. Schoolx, mülteci sorunlarına teknolojik çözümler ve yeniliklerin sunulduğu, 52 ülkeden yüzlerce projenin katıldığı Techfugees 2018’de 25 finalisten biri olmayı başarmış.

Ayrıca projeyi sunmak üzere İngiltere’deki Lordlar Kamarası ve İngiliz Parlamentosuna davet edilmişler.

Tabi ki bununla bitmiyor. Imperial College tarafından organize edilen Venture Catalyst Challenge’da finalist olmuşlar. Imperial’i İngiltere çapında Santander Yarışması’nda ise yarı finalist olmaya hak kazanmışlar ve 60 üniversite ve 120 girişim arasında Güney İngiltere’de ilk 20’ye girmişler.

Destek olmak istiyorum!

Destek olmak istiyorum

Bu güzel çalışmanın en önemli kaynağı ise gönüllü öğretmenler. O sebeple projenin sürdürülebilmesi için sizin desteklerinize ihtiyaç duyuluyor.

Eğitim hayatına devam etmek için sabırsızlanan genç zihinlerin, ufacık kalplerin ve zeka pırıltılarıyla dolu gözlerin gönüllü öğretmenlere ihtiyaçları var. Bu giderilmesi zor bir ihtiyaç değil haftada iki saat ayırarak bu sabırsız kalpleri ve pırıl pırıl gözleri muhafaza etmemize yardımcı olabilirsiniz.

Gönüllü olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu