Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
NorveçAllah'ın Evleri

Norveç’teki Camiler-2

Norveç Camileri, farklı mimari özellikleriyle ve basit yapısıyla öne çıkar. Norveç, Kuzey İskandinav ülkeleri arasında önemli yere sahip zengin ülkelerden birisidir. Müslüman nüfusu diğer Avrupa ülkelerine kıyasla az olsa da azımsanmayacak sayıda cami bulunur. Bu camileri sizler için inceleyip derledik.

Oslo Türk İslam Birliği Cami

Oslo Turk Islam Birligi Camii

Oslo, Norveç’in en büyük şehridir. Eski adı Kristiania’dır. Dünya’nın en pahalı şehirleri arasında yer alan Oslo’nun adı, “Tanrıların çayırı” anlamına gelen “Gudenes eng” kelimesinden türemiştir.

Burada yer alan Oslo Türk İslam Birliğine bağlı cami, Oslo şehrindeki 2 camiden birisidir. Ayrıca Oslo şehri bir milyondan fazla nüfusuyla Norveç’in en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. 6000’den fazla Türk burada yaşamaktadır. Oslo Türk İslam Birliğine bağlı cami sadece Türklere değil, diğer milletlerden olan Müslüman kardeşlerimize de hizmet vermektedir.

Hauketo Cami

Hauketo Camii

Hauketo Cami; Söndre Nordstrand Kültür ve Diyalog Derneğine bağlıdır ve Norveç’in başkenti olan Oslo şehrinde yer alan iki camiden birisidir. Söndre Nordtrand, Oslo şehrine bağlı bir semttir.  Hauketo ise Söndre Nordstrand semtine bağlı bir mahalledir. Bu mahalle ismini Hauketo Çiftliğinden alıyor. Hauketo, “Hauk” ve “to” kelimelerinden oluşmaktadır. “Hauk” sözcüğü Şahin ve “to” kelimesi de küçük otlak anlamına geliyor. Hauketo Çiftliği şu an cami olarak kullanılmaktadır. Türklerin yanı sıra dünyanın her köşesinden Müslümana hizmet vermektedir.

Lörenskog Cami

Lorenskog Camii

Lörenskog Cami, Türk Kültür Derneği’ne bağlı olarak Lörenskog kentinde hizmet vermektedir. Oslo şehrine en yakın şehirlerden birisidir. “Leiremskog” sözcüğünden ismini alan kentin adı, “kil evli sınır ormanı” manasına gelmektedir. Lörenskog şehri 42 bin nüfusa sahiptir.  400’den fazla Türk bu şehirde yaşamakta ve bu camide ibadet etmektedir.

Drammen Merkez Cami

Drammen Merkez Camii

Drammen Cami, Norveç’in Drammen şehrinde yer alır. Cami, Drammen ve Çevresi Türk İnanç Cemiyeti bünyesinde faaliyet gösterir. Norveç camileri arasında en fazla Müslümanın sayısal olarak ibadet ettiği camilerden birisidir.

Drammen şehri 100 binden fazla nüfusu ile Norveç’in en büyük şehirlerindendir. Drammen’in adı eski İskandinav şiirlerinde “dalga” anlamına gelen “drofn” kelimesine dayanır. Yani sözcük “dalgalı” anlamında gelmektedir.

Drammen’de 2500’den fazla Türk yaşamaktadır. Drammen’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 2 camiden biridir. Cami, ilk başlarda eski bir kilise idi. Sonrasında Cami olarak ibadete açılmış ve faaliyetine devam etmiştir.

Drammen Fjell Cami

Drammen Fjell Cami

Drammen şehrinde yer alan cami, Drammen Türk İslam Cemiyeti’ne bağlıdır. Dramen’de Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 2 camiden diğeridir. Drammen’in Fjell mahallesinde bulunmaktadır.

Moss Türk Cemiyeti Cami

Moss Turk Cemiyeti Camii

Moss Türk Cemiyeti bünyesinde faaliyet gösteren Moss Türk Cemiyeti Cami, Norveç’in Moss şehrinde yer almaktadır. Bu şehir 47.725 nüfusa sahip büyük kentlerden birisidir. Şehrin adı Antik İskandinav dilindeki “Mors” sözcüğüne dayanır. “Bölmek” anlamına gelen bu sözcük zamanla Norveç dilinde “Moss” şeklini almıştır. 400’den fazla Türk vatandaşın yaşadığı kentlerden birisidir.

Trondheim Cami

Trondheim Camii

Trondheim kentinde bulunan cami, Norveç camileri arasından önemli yere sahip camilerden birisidir. Trondheim’in nüfusu 200 bine yakındır ve Norveç’in en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Trondheim şehrinin adı, “Güçlü, bereketli” ve “yuva” anlamına gelen   “Trondheimr” kelimesinden türemiştir. Bu kentte 1000’den fazla Türk yaşamaktadır.  Trondheim Mevlana Kültür Derneğine bağlıdır. Bu şehir Norveç’in kuzeyinde yer alır. Türklerin dışında diğer Müslümanlar da sıkça ziyaret etmektedir.

Stavanger Cami

Stavanger şehrinin 140 binden fazla nüfusu bulunmaktadır. Stavanger şehrinin adı, eski İskandinav dilinde sopa anlamına gelen “stafr” ve fiyort anlamına gelen “angr” kelimesinden türemiştir. 1.300 civarında Türk yaşamaktadır. Rogaland Müslüman Derneğine bağlıdır. Norveç’in güneybatısında yer alan Stavanger şehrinde bulunur.

Bergen Cami

Bergen Camii

Bergen şehri 265.470 nüfusu ile Norveç’in ikinci büyük şehri. Şehrin adı, “dağlar arasında yeşil otlak” anlamına gelen “Björgvin” kelimesinde türemiştir. Bergen’de 700 küsür Türk vatandaşı yaşamaktadır. Cami, Bergen Müslüman Derneğine bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu