Yardım FaaliyetleriAmerika Birleşik DevletleriHaberlerPorto Riko

Porto Riko İçin Müslümanlardan Yardım Organizasyonu

Birbirimizi dinlemeye, birbirimizin gözlerinin içine bakmaya ayırdığımız sürenin oldukça azaldığı bu çağda iyilik haberlerini karanlık bir gecede parlayan yıldızlara benzetiyorum. Gelin bu yazımızda birlikte bir ada ülkesi olan Porto Riko’ya misafiri olalım, onun gökyüzündeki yıldızlara bakalım.

Bundan 33 yıl önce Hugo adlı kasırganın vurduğu Porto Riko, bu yıl Fiona kasırgasına teslim oldu . ABD’de yaşayan Müslüman yardım ekipleri, kasırganın ada ülkesine çarparak sel, toprak kayması, elektrik kesintileri ve yıkıma yol açması sonucu mağdur olan binlerce insana yardım etmek için koştu.

Burada yeniden idrak ettim ki her coğrafya farklı koşullar ile imtihan oluyor, her insanın imtihanı nasıl farklı ise her bölgenin imtihanı da ona has.

Evsiz kalan Porto Riko sakinlerine yardım için ABD Ulusal VOAD kuruluşu (bizdeki AFAD gibi düşünebiliriz) ile birlikte çalıştılar. İnsani yardım ile dertlenen bu güzel organizasyon bölgeye yardım götürebilmek için Twitter hesaplarından da duyuru yaptılar.

Porto Riko

Küçükken, muhtemelen yine babacığımın aldığı kitapların birinde okuduğum bir kıssayı hatırlattı bu haber bana. Büyüdüğümde ise, dimağımda yer edinmiş olan bu satırları kaynağına ulaşıp her daim nasihate muhtaç olan nefsime tekrar okudum.

Büyük hadis âlimi olan Allah dostlarından biri Şam’da hadis dersindeyken yanına bir talebesi geliyor:

“Üstad, sizin mahalle yandı, yalnız sizin ev kurtuldu, gerisinin hepsi yandı.” diyor.

“Elhamdülillâh!” diyor.

Olaydan otuz sene sonra bu Allah dostu, bir dostuna:

“Ben o günün tevbesi içindeyim.” diyor. “O gün kendi evimin yanmadığına sevindim, evi yananları düşünemedim…”

Kaynak
About Islam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu