Ramazan SöyleşileriDanimarka

Ramazan Söyleşileri: Danimarka’da Ramazan

Farklı ülkelerde mübarek Ramazan ayının nasıl yaşandığını ele aldığımız Ramazan Söyleşileri serimizin bu seferki konusu: Danimarka’da Ramazan

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Nazlı Balcı. 60’lı yıllarda işçi göçüyle başlayan gurbetçilik halihazırda yarım asırdan uzun bir geçmişe sahip. Bizde nasibimizi buradan almışız. Danimarka doğma büyümeyim ve bundan 3 yıl önce üniversite hayatımı Türkiye’de geçirmenin kararını aldım.

Danimarka Sokaklari
Ramazan Söyleşileri: Danimarka'da Ramazan 1

Danimarka’daki Müslümanlardan bahsetmek istesek neler söylersiniz?

60’lı yıllarda başlayan işçi göçü ile geri dönmek amacıyla giden Müslümanlar hala orada yaşamaktadır. Bugüne kadar Danimarka’da doğan kuşakların sağlıklı bir ortamda yetişmedikleri ülkede, gelecek nesillerin de benzer sorunlarla karşılaşacağı düşünülmektedir. Müslümanların yaşadıkları sorunlarda ilk günden bu yana çok az iyileşme kaydedilmiştir. Bunun sebeplerinden ise de Danimarka’nın onları hala kalıcı görmemesidir bence. Danimarka’da yaşayan Müslümanların sayısı toplam nüfusun %4-5’ine tekabül eder. En çok Türkler, Suriyeliler, İranlılar, Filistinliler, Pakistan’ılar ve Somaliler vardır.

Danimarkada Ramazan
Ramazan Söyleşileri: Danimarka'da Ramazan 2

Danimarka’da Ramazan nasıl geçer? Nasıl bir atmosfer vardır?

11 ay boyunca hissedemediklerimizi 1 ayda yoğun bir şekilde hissettiğimiz duygu ve atmosferin asıl adı mutmainlik ve huzur duygusuymuş. Ruhani bir atmosferdir esasında bu atmosferde kulluk duygusu ortaya çıkar. Danimarka’da Ramazan atmosferini daha iyi yaşatmak için, 60 yaş üstü yaşlılara iftarlık ramazan sepetleri dağıtılır. Hep beraber yapılan iftarlar, kılınan teravihler hatta beraber yapılan sahurlarla geçmektedir.

Normalde olmayıp Danimarka’da Ramazan ayına özel olan neler vardır?

Tabii ki de Ramazan’ın olmazsa olmazı, iftar sofraların baş tacı olan Ramazan pidesi. Tadına hasret kaldığımız pidenin kokusuyla kendimizden geçerken, pidenin eli yakan sıcaklığına aldırış etmeden alıp çıkarız. Türk fırınlarında pide yoğunluğu yaşanır her gün. Örneğin bizim mahallede 2 veya 3 günde bir hangi aile isterse pide alır. Vefat edenlerin hayrına mahalleliye dağıtır. Bu da bir döngü içerisindedir.

Danimarkada Teravih
Ramazan Söyleşileri: Danimarka'da Ramazan 3

Gayrimüslimlerin Müslümanlara ve Danimarka’da Ramazan ayına bakış açıları nasıl?

Danimarka’da farklı dinlere ev sahipliği yapmaktadır. Ramazan Danimarka kültürünün bir parçası olmuştur artık. Sadece oruç tutan Müslümanlar olsa da Danimarka toplumunun geri kalanının üzerinde de bir etkisi vardır Ramazan ayının. Bu durum tabi insandan insana değişmektedir. Fakat benim gözlemlediğim kadarıyla niyetliyken biri gelip gözüne sokarcasına bir şeyler yiyip içmezler. Hatta çalıştığım zamanlarda gayrimüslim iş arkadaşlarım utanarak özür dileyerek önümde yer içerlerdi. Hem Ramazan ayı içerisinden hem bayramımız geldiğinde bizleri tebrik ederler.

Danimarka’da Ramazan ayında camilerde ne gibi faaliyet yapılıyor?

Danimarka’da Ramazan ayında ev halkının öğle vakti mukabele için camiye gidişleri ile başlar. Onun dışında irfan damlaları, meleklerin dilinden dualar, hanım sahabeler hayatları, ramazan ahlakı, rahmet damlaları teravih namazı, toplu iftarlar vb. adında farklı farklı programlarımız gerçekleşiyor. Bayrama özel çocuklara yönelik şenlikler düzenlenmektedir.

Danimarkada Iftar
Ramazan Söyleşileri: Danimarka'da Ramazan 4

Farklı etnik kökene sahip Müslüman gruplar arasında ortak çalışmalar yapılıyor mı?

Özellikle Danimarka’da Ramazan ayında herkese açık olan, oruç tutup tutmayan herkese iftarlar yapılır ortaklaşa. Danimarkalı komşular, sokakta yaşayanlar hepimiz aynı sofrada oluyoruz. Hem ekonomik hem sosyal bir dayanışmadır. Farklı bir örnek olarak da Danimarka siyasilerin de davetli olduğu özel toplu iftar programları düzenlemek gelenek haline geldi.

Kadir Gecesi’ni nasıl ihya edersiniz?

Yaradan ile muhabbet dolu bir gece, bu gece dua etmek daha farklı bir umuttur. Danimarka’da Kadir Gecesi’ne özel sahura kadar dualar, Kur’an tilaveti, ilahiler ve sohbetlerle programla gecemizi süsleriz. Hepimizin dilinde aynı dua, hepimizin kalbinde aynı niyet ve tek amaç rabbimizin rızasını kazanmak. Çocuklar caminin bir odasında oyunlarını oynarken büyükler ibadetlerini bitirdiklerinde sahura geçeriz. Fecr-i sadıktan sonra esen bir meltem ile herkes evinin yolunu tutar.

Danimarkada Bayram
Ramazan Söyleşileri: Danimarka'da Ramazan 5

Danimarka’da Ramazan Bayramı nasıl geçer?

Gurbette bayram. Sabahın erken saatinde ev serin olur, her yerde bir sakinlik vardır. Kahvaltı sofrası usulca hazırlanır. Çay fokurdarken babayla abinin camiden gelmesi beklenir. Bütün aile bayramlıklarını giymiş, babalarımız sinek kaydı tıraşlarını olmuş bir şekilde, mahalleye yayılmış taze baklava kokusu, şekerliğe dökülen şekerlerin sesi, dantellerin düzeni peşinde koşan anne telaşı. Yavaş yavaş amcaydı teyzeydi mahallenin komşularıydı derken ev dolar. Kenar köşedeki sandalyeler, iskemleler masanın etrafına diziliyor. Parça parça diyaloglar doldurur salonu. Herkes mis gibi, herkes çok samimi ve candan. Anne koşturur en çok mutfakla salon arasında, ta ki onu zorla köşesine oturtup çayını siz doldurana kadar. Danimarka’da Ramazan bayramlaşması faslı bittikten sonra bayramlarını kutlamak için memleketi arandığında arka fonda neşeli aile bireylerinin sesleri elden ele uzanan o telefon, o telaş, o kalabalık seni sen yapandır esasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu