Ramazan SöyleşileriKatar

Ramazan Söyleşileri: Katar’da Ramazan

Farklı ülkelerde mübarek Ramazan ayının nasıl yaşandığını ele aldığımız Ramazan Söyleşileri serimizin bu seferki konusu: Katar’da Ramazan

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Abdullah Najm Al-Mannai, 32 yaşındayım. Kritik güvenlik çalışmaları alanında yüksek lisans yapıyorum ve memurum.

Pandemide Ramazan nasıl geçiyor?

Salgın Ramazan ayında Katar’ı büyük ölçüde etkiledi. Bunlardan en önemlileri ise teravih namazlarında camilerin kapatılması, itikaf ve diğer dini faaliyetlerin iptal edilmesiydi. Ayrıca Ramazan atmosferinin bir parçası sayılan sohbetlere de ara verildi.

Pandemi öncesi zamana gidecek olursak, normalde Katar’da Ramazan nasıldı?

Müslümanlar, Katar’da tıpkı diğer Müslümanların başka ülkelerde yaşadığı gibi Ramazan’ı yaşıyorlar. Ramazan ayı ibadete ayrılmış bir aydır. Ancak Katar, Ramazan ayında, devlet ve hayır kurumları düzeyinde yaptığı bazı faaliyetlerle ayrılıyor. Örneğin Vakıflar Bakanlığı, her yıl Ramazan ayında İslam dünyası ülkelerinden önde gelen âlimleri ağırlıyor. Ve meşhur kârileri insanlara teravih namazı kıldırması için misafir ediyor.

Hayırsever dernekler düzeyinde ise dernekler her yıl kapsamlı ve büyük organizasyonlu Ramazan şenlikleri düzenliyor. Bu şenliklerde konferanslar, ezgiler, yarışmalar gibi erkekler, kadınlar ve çocuklar için uygun etkinlikler yer alıyor.

Pandemi oncesi zamana gidecek olursak normalde Katarda Ramazan nasildi
Katar’da Garangao Geleneği

Ülkenizdeki Ramazan ayına özel gelenekler nelerdir?

Katar’da Ramazan’a özel birçok adet var. Bu adetlerden biri Ramazan ayı öncesi Ramazan menüleri için hazırlanan Rigag ekmeğidir. (Türkiye’deki lavaş ekmeğe benzer). Ayrıca bu aya özel geleneklerden biri de Ramazan’ın on beşinci gecesini Gırgangao geleneği için tahsis ederiz. Gırgangao çocukların bazı kültürel ezgileri seslendirdiği ve ailelerinin onlara şeker dağıttığı bir adettir.

Namazlar, iftarlar ve Kadir Gecesi ile alakalı neler söyleyebilirsiniz?

Bizde teravih namazları 8 rekat olarak kılınır. Ardından Şef’i (iki rekat) ve vitir (tek rekat) olarak kılarız. Kadir Gecesi’yle alakalı özel bir şey yok. Ramazan ayının son 10 gecesinde ararız.

Namazlar iftarlar ve Kadir Gecesi ile alakali neler soyleyebilirsiniz
Katar Mosque Pray 3

Camilerde Ramazan ayı boyunca özel etkinlikler var mı?

İmamlar genellikle ülkedeki büyük camilerde ikindi namazından sonra sohbet verirler. Ayrıca bazı camilerde Ramazan ayının son on günü itikaf imkanı olur. Katar’daki Müslümanlar, bu sünneti takip etmede birbirleriyle yarışırlar. Bu ibadeti yerine getiremeyenler de getirenlere destek olmak suretiyle bir sevap umarlar.

Camilerde Ramazan ayi boyunca ozel etkinlikler var mi
Katar Muslims 4

Katar’da bayram nasıl geçer?

Katar’da bayram resmi tatildir. Öncelikle bayram namazını kılarak güne başlarız. Ardından özellikle büyüklerimizle bayramlaşmak için aile ziyaretleri gerçekleştiririz.

Diğer ülkelerdeki söyleşileri okumak için tıklayın: Ramazan Söyleşileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu