İçerikler

Şöyle Garip Bencileyin

Kadim Geleneğin Dibacesi:

İnsanı, insana duyduğu hoşgörüyü, birlik beraberliğe olan arzusunu, Allah’a sevgisini şiirlerinde dünyaya duyuran, tanıtan, sözün özü, özün en güçlü temsilcisi; Yunus Emre!

Dünyaya söyleyecek sözü var! Ama kendi dilinden: 

“Türlü türlü cefanın, adını “aşk” koymuşlar…”

Anadolu’nun yok olmaya yüz tuttuğu, halkın kıtlıktan solduğu, eziyetlerden gözün gözü görmediği bir zamanda doğmuştu Yunus Emre. Öyle ki Anadolu insanının acısı, bağrından yükselen feryadı Yunus Emre’nin şiirlerinde umut olup taşmış, rahmet olup yağmıştı yine kendi üstlerine. Bu yüzdendir Anadolu’nun ondan kopamayışı, koruyuşu, sevgisi, saygısı…

En önemlisi kirletilen, gasp edilen Türkçe’mizi edebiyatın dili, kültürün taşıyıcısı yapmıştır. Hayatın içinde anlam kazanmış ve anlam katmıştır. Onun sayesinde Hakikat ve Aşk süzülmüştür tekrar Türkçe’den.  Onun sayesinde Anadolu’daki diriliş Hak’tan gayrı Allah’tan ayrı olmamıştır. Yunus Emre, Tevhidin rüzgarıdır, tüm dünyada esen…

Yaratılanı, Yaradan’dan ötürü seven bir Garip var!

Ayrım yapmaksızın insana duyduğu sevgi ve hoşgörü ile tanınan Yunus Emre, hümanist değil bir Tasavvuf Alimi’dir. Sevgisinin kaynağı, yaşamın da bizatihi kaynağı olan Allah’a duyduğu özlem ve aşktır. 

My Mecra

Bu hafta, insana, tanrının bir eseri olarak bakan, sermayesi sevgi ve samimiyet, ilhamı Allah olan, Anadolu‘nun gözbebeği, yüreği naif şairi Yunus Emre’yi; Şöyle Garip Bencileyin programında sevgi ve hürmetle anıyoruz.  Biliyoruz ki bu topraklar her daim acıya ve her daim Yunus’lara gebedir. İşte acıya karşı hoşgörünün, bozgunculuğa karşı birliğin uyarıcısından bizlere kalan mirası tekrar okuyup tekrar anlayalım istedik. Ve bu hafta her bölümünde Yunus Emre’nin farklı bir şiirinin okunup şerh edildiği bu programı biz de gündemimize aldık.

Her biri ortalama 20 dakika süren 25 bölümden oluşan program, Türkçe’nin süt dişleri ile şiirler neşretmiş, asırlara mâl olmuş bir Türk halk kahramanını modern dünyanın karşısında kitapların ve satırların arasından çıkarmayı ve bize rehber olarak taşımayı amaçlıyor. Siz de saf sevgi ve merhametin sembolik levhası Yunus Emre’nin şiirleriyle bir kendilik sorgulaması yapmak isterseniz programa, Youtube – My Mecra kanalından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

İnanmış ve adanmış bir kalbin edebiyatla buluşmasından,

İmanın ateşten bir kor misali elde taşındığı yıllardan,

Bir Yunus parlar tarihin dolu dizgin akışında,

Öze çağıran, insana dokunan, başı dumanlı dağlardan…

                                                                                                  N. D.

My Mecra kanalına ulaşmak için: https://youtube.com/playlist?list=PLns7Jmm7BK83i6SZ8dxeORRbBBwMeukvo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu