HaberlerGambiyaİsveçÖrnek İnsanlarRamazanSporYardım Faaliyetleri

Ünlü Boksör Kendini Yetim Çocuklara Adadı

Sporcuları genellikle sadece yaptıkları sporlar ile tanıyoruz. Ama bunun dışında yaptıkları spor dışında güzel işler yapan sporcular da var. Onlardan biri için gelin hep birlikte İsveç’e uzanalım.

Gambiya asıllı İsveçli boks şampiyonu Badou Jack, Dubai’de amacı, yetimlere Ramazan boyu maddi-manevi ikramlarda bulunmak olan bir vakıf kurdu. Kendisi vakıf faaliyetlerini şu slogan ile duyuruyor:

Çocuklarımıza bir mücadele şansı tanımak için dünyanın her neresinde olursa olsun başta yetimler olmak üzere ihtiyacı olan herkese kitap, gıda ve diğer yardımları ulaştırmaya gayret ediyoruz.

açıklamasına, 30 Mayıs’ta, The National gazetesinde yer verildi.

34 yaşındaki sporcu, unvan müsabakalarından fırsat bulduğu zamanlarda, Ürdün’deki Suriyeli mültecilere gıda yardımında bulunuyordu. Ayrıca, kendi Müslüman memleketi Gambiya’daki köylere de kıyafet yardımı yapıyordu.

Dahası Jack, Ürdün’deki Filistinli mülteciler için Al-Baqaa kampının merkezine bir tıp merkezi inşa ettirdi ve içini de yeni tıbbi malzemelerle donattı. Dünya Boks Konseyi (WBC)’nde kendi sikletlerinde şampiyonlukları bulunan profesyonel sporcu, Gambiyalı bir babanın ve İsveçli bir annenin oğlu.

Badou Filistin Destekcisi

Vizyon sahibi bir Müslüman olan Jack ayrıca şunları keydediyor:

İnsanlara yardım ederek, diğerlerine örnek olma zorunluluğu hissediyorum. Dünyada pek fazla Müslüman boks şampiyonu yok, ben bunlardan biri olmak istiyorum ve ümmetimi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Kazandığımı İslam dünyasıyla paylaşmak istiyorum. Bir Müslüman olarak, Allah’a iyi bir kul olmak istiyorsam, kullarına da faydalı olmam gerektiğine inanıyorum.

Ramazan Teşebbüsleri

Jack’in en son hayır faaliyeti, bu Ramazan’da, Ürdün’de faaliyet gösteren, hususi ihtiyaç malzemeleri temin eden bir dernek olan Ahl-al-Azem için yardım göndermek oldu.

Bugüne kadar yaptıkları, Müslüman ülkelerde yaşayanlara faydalı oldu, fakat, şimdi ise dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan farklı inançlara sahip insanlarda bir farkındalık uyandırmayı hedefliyor. Biz bu işi Müslüman-gayrimüslim faaliyeti olarak ayırmıyoruz, genel manada insanlığı kastediyoruz. Her dinden insanın uyması gereken bir kural bu. Maalesef bugünün dünyasında, insanlar birbirlerini farklı etnik kökenden ve dinden oldukları için kolayca dışlayabiliyorlar.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu