Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerİngiltereNamaz

Veri Gizliliği Odaklı Namaz Vakti Uygulaması: Pillars

Dönemimizin bilgi ve veri çağı olduğu hepimizin malumu. Gelişen teknolojiyle beraber günlük yaşantımızın vazgeçilmezi haline gelen internet vesilesiyle çoğu imkana tek tuşla ulaşabiliyorken, gizliliğimizi ihlal edecek pek çok veriyi de ardımızda bıraktığımızı unutmamalıyız. Bu haberimizde sizlere İngiltere’de yaşayan iki üniversite öğrencisinin geliştirdiği, kişisel veri korunumunu esas alan ve tamamen reklamsız Pillars isimli namaz vakti uygulamasından bahsedeceğiz.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber İslam’ın çok önem verdiği zaman takibi de hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Böylelikle namazlarımızı vaktinde eda etmek için kulağımız ezanda beklememiz gerekmiyor. Günün her anında diğer namaz vaktine kaç dakika kaldığını tespit edebiliyoruz, bu sayede telefonlarımızın birer müezzine dönüştüğünü söylemek yanlış olmaz. Bu, özellikle gayrimüslim ülkelerde yaşayan, ezan sesinden mahrum din kardeşlerimiz için paha biçilemez bir nimet.

2020 yılında ünlü bir uygulamanın kullanıcı verilerini sattığı iddiasından sonra Müslümanların güveninin sarsılması, namaz vakitlerine bakmak için alternatif bir uygulama arayışını da beraberinde getirdi. Bunun üzerine kolları sıvayan iki arkadaş, Abdul-Rahman Abbas ve Tariq Imaad Jamal, Müslümanların bu ihtiyacını karşılamak adına yeni bir uygulama geliştirdi

Qibla

Çıkış noktalarının “İslam bize ihsanlı olmayı emrederken ve Müslüman camianın böyle bir ihtiyacı varken biz neden daha iyisini yapamayalım?” olduğunu söyleyen Abbas, sözlerine şöyle devam ediyor: “Amacımız, insanların namazlarını daha iyi kılmalarına yardımcı olmak. Çoğu uygulamanın aksine bizim uygulamamızda reklam yok, çünkü reklamların dikkat dağıttığını ve uygulamayı asıl amacından saptırdığını, dolayısıyla reklamların bir namaz vakti uygulamasında olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Abbas ve Jamal kişisel veri korunum yasalarını şu şekilde açıklıyor: “Uygulamayı kullandığınız süre boyunca Pillars’a hiçbir veri gönderilmez, saklanmaz, analizler veya kişisel bilgiler dahil hiçbir veri toplanmaz. Çünkü Pillars, namaz vakitlerini hesaplarken kullanıcının konumunu bir sunucuya göndermez, bunun yerine telefonundaki konum verilerini kullanılır. Dolayısıyla bilgileriniz, telefonunuzdan dışarı hiçbir zaman çıkmaz.

Mayıs 2021’de kullanıcıya sunulan ve oldukça kolay bir kullanım imkanı sunan uygulama, gerek basından, gerekse sosyal medyadan pek çok olumlu dönüş almış. Dünya genelinde 180 binden fazla kullanıcıya sahip uygulama BuzzFeed, Good Morning America ve Islam Channel gibi ünlü yayın kuruluşlarında haber olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu