HaberlerRöportaj

Kudüs Rehberi Uygulaması

Kudüs. Bir başka deyişle hepimizin ortak davası.Peki bu davaya hizmet edebilmenin ilk adımı nedir? Elbette öncelikle Kudüs’ü tanımak. O zaman başka bir soru gündeme geliyor. Kudüs’e dair bilgimi artırmak için nerelere başvurmalıyım. Kaynak yetersizliği veya bulunan kaynaklara duyulan güven işimizi biraz zorlaştırıyor olabilir. Artık bunu dert etmenize gerek yok. Çünkü Kudüs Rehberi var. Kudüs’e dair her türlü bilgiyi ayrıntılı bir şekilde anlatmayı konu edinen bu uygulamanın yapımcısı Mehmet Esmer beyefendi ile sizler için Kudüs Rehberi uygulmasını konuştuk. Keyifli okumalar.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Mehmet Esmer Kimdir?

1976 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Şam’a gittim. On yıldan uzun bir süre Şam-ı Şerif’te kaldıktan sonra Beyrut İslami İlimler Fakültesi’nde eğitimimi tamamlayarak 2006 yılında yurda dönüş yaptım. Şam ve Beyrut’ta bulunduğum yıllarda Kudüs-ü Şerif ile ilgili teorik bilgilerimi geliştirmeye çalışırken konunun üstatlarından da uzun süre pratik eğitim alma fırsatı buldum. Memleketimize dönüş sonrası üç yıl Kudüs-ü Şerif davasına hizmet eden Sivil Toplum Kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştım. Yaklaşık 10 yıla yakın süredir resmi kokartlı Kudüs Rehberi ünvanı taşımaktayım.

Adim Adim Beytulmakdis

Yurt içi ve yurt dışında birçok üniversitede Mescid-i Aksa ve Kudüs üzerine seminerler ve özel gruplara “Adım Adım Beytülmakdis” dersleri vermeye çalışıyoruz. Yurt dışında özellikle Endonezya ve Malezya’da Kudüs Rehberi yetiştirilmesi konusunda da çalışmalarımız bulunmaktadır.

Nedir Kudüs Rehberi?

Kudüs Rehberi sizi İslam’ın kadim şehirlerinden biri olan Kudüs’ü keşfe davet eden bir mobil uygulama. Kullanıcı dostu ara yüzü ve kolay kullanımı ile Kudüs Rehberi uygulamasından gözünüzü (ve inşallah gönlünüzü) alamayacaksınız diyebilirim. Kudüs’e dair her türlü ayrıntıyı içeren detaylı bilgi ve görselleri uygulamada bulmak mümkün.

Mübarek yapılar, alanlar ve önemli şahsiyetlere ait hatıraları bünyesinde barındıran Kudüs’ü her yönü ile tanıtmak ve detaylı bilgi vermek için, tarihinden coğrafi yapısına, etnik özelliklerinden, kültürel mirasına kadar birçok konuda kapsamlı bilgiler ve görseller uygulamanın içinde yer almaktadır. Kudüs tarihi, Kudüs’ün etnik yapısı, Kudüs’ün coğrafi özellikleri, toplumsal yapısı Müslümanların Kudüs’te bıraktığı izler uygulama içindeki alanlardan sadece birkaçı.

Kudus Rehberi

Neden böyle bir uygulama yapma ihtiyacı duydunuz? Sizi böyle bir çalışmaya iten nedir

Ben 10 yıldan fazla Kudüs’te kokartlı rehberlik yaptım, on binlerce kişiye yol göstermeye yardımcı olmaya çalıştım. Bu seyahatler sırasında şunu fark ettim ki, Kudüs’e gelen insanlar yeterli kaynak bulamadıklarından şikâyet ediyorlardı. Bulsalar bile internet ortamında bulabildikleri bilgilerin doğruluğundan emin değillerdi.  Bu durum beni harekete geçiren en önemli etmen. Ben ve dava arkadaşlarım Davamız Kudüs ekibi ile birlikte yeni çalışmalara başladık. Web siteleriyle başlayan çalışmalar sosyal medya hesapları, telefon uygulamaları gibi çalışmalarla halen devam ediyor. Çalışmalarımız büyük eksikliği doldurmaya başladığını fark etmemiz çalışma azmimizi artırdı, sayıları on binleri aşan takipçimiz, gönül dostumuzun destekleriyle çalışmalarımız giderek artan hızla devam etmektedir.

Davamiz Kudus

Uygulama kullanıcılara neler sunuyor? Uygulamada ne gibi özellikler ve bilgiler var?

Kudüs Rehberi uygulamasını kullanarak çeşitli kategorilerde mekân, olay ve şahsiyet bazlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunları örnekleyecek olursak ‘Kudüs Tarihi ve Arşivi’ ile başlayabiliriz. Kudüs tarihini, arşivlerde bulunan bilgi, belge ve resimleri bir araya getirdiğimiz bu bölümlerde, yerli-yabancı birçok kaynaktan derlenmiş güvenilir ve sağlam bilgiye en kısa sürede erişebilirsiniz. ‘Cami ve Mescitler’ ‘Medrese ve Okullar’ kategorilerinden ise Kudüs’te bulunan İslamiyet’e ve diğer dinlere ait kutsal mekânları, şehirde yaşamış toplumlara ait eserleri inceleyebilir; konumlarını görüntüleyebilir ve orijinal fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.  Ayrıca uygulamada bulunan diğer başlıklar aracılığıyla; Kudüs tarihinde önemli izler bırakmış kanaat önderlerinin hizmet etiği mekânlar, bu şahıslara ait mezar ve türbeler hakkında en detaylı bilgilere Kudüs Rehberi uygulaması ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bunlar dışında Kudüs Rehberi uygulamasını gezi rehberi olarak da kullanabilirsiniz. Kudüs’e geldiğiniz ilk andan itibaren gezi rotaları, pratik bilgileri, görülmesi gereken mekânları tek tuşla görüntüleyebilir, konum bilgilerine anında ulaşabilirsiniz. Öğrendikleriniz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz de uygulamamızı geliştirirken yararlandığımız tüm yerli yabancı kaynakları bir bölümde topladık. Bununla beraber aynı menüyü kullanarak dilek, öneri ve şikâyetlerinizi bizimle iletişime geçerek dile getirebilirsiniz.

Uygulama Ayrintilari

Son söz olarak site okurlarına Kudüs ile alakalı neler söylemek istersiniz?

Hepimizin gönülden bağlı inanç değerlerimizin bize öğrettiği üzere; Kudüs temizdir, bereketlidir ve ilahi koruma altındadır. Bu sebeple bizlerin Kudüs için bir şey yapmamız çok önemli değildir. Zira Kudüs için çalışan kendi için çalışmıştır.

Kudüs’ü dava edinmek insanı arındırır, bağışlanmaya hak kazandırır, Efendimizden (s.a.v.) nakledilen Hadis-i Şerif’lerde belirtildiği gibi Fırka-i Naciye (kurtuluşa erecek zümre) ye dâhil olma imkânı sunar. Bu fırsatları kaçırmamak için tüm kardeşlerimizi bu kutlu davaya omuz vermeye davet ediyoruz.

Mobil Uygulamayı indirmek için: Play Store, App Store

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu