Burkina Faso Günlükleri- 7.Gün

0
123

Sabah erkenden yola çıkıyoruz. Burada gerçekleştireceğimiz iki projeden birisi olan pulluk dağıtımını yapmak üzere kasabaya gidiyoruz. Hristiyan köylerinden geçerken etrafta dolaşan domuzlara rastlıyoruz. Köylerde küçük çocukların otlattığı koyun ve inek sürüleri görüyoruz. Burada taşımacılık için genellikle eşekler kullanılıyor. Toprak yol, çukurlarla dolu. Çiftçilere pulluk dağıtacağımız kasabaya yaklaşınca silahlı ve motosikletli bir grup bizi karşılıyor. Bu grubun refakatinde şaşkınlıkla yola devam ediyoruz. Şaşkınlığımız henüz geçmeden kasabaya ulaşıyoruz. Yerel çalgılar ve danslar eşliğinde büyük bir minnet duygusuyla karşılanıyoruz. Çiftçilerin toprağı sürmek için kullanacakları pullukları, yerel yöneticilerin ve Ömer ağabeyin konuşmalarının ardından dağıtıyoruz.

Köylüler bize hediye olarak kuzu ve horoz veriyorlar. Bu hediyeleri kabul etmek zorundaymışız. Geçen sene gelen ekip, hediye olarak verilen horozları burada bırakınca Belediye Başkanı motoruyla arkalarından yetişip horozları vermiş. Törenin ardından bizim için hazırlanan yemeği yiyeceğiz. Yemekte tanıdığımız tatlardan pilav ve tavuk ile birlikte bilmediğimiz birkaç çeşit daha var. Yanında da burada yediğimiz her yemeğin vazgeçilmezi! “fly Pan-Am, drink Coca-Cola” serzenişi hatırımda. Yemeğimizi yerli halkla muhabbet ederek yiyoruz. Türkiye’deki bir çiftçi için önemli olmadığını bildiğim pullukları alan halkın memnuniyetini görünce yaptığımız işin önemini ve ülkemizin bu çalışmalarının kıymetini bir kez daha anlıyorum.

Aziz İstanbul Lokantası

Yemeğin ardından çocuklarla vedalaşıp yola çıkıyoruz. Köylülerin bize hediye olarak verdiği kuzuyu, namaz kılmak için durduğumuz yerde çocuğu ile yürüyen bir adama hediye ediyoruz. Aldığımız dua ile birlikte yola devam ediyoruz. Başkente geri döneceğiz. Yolumuz uzun. Yol boyunca bolca bulunan büyük tümsekler yolumuzu daha da uzun kılıyor. Yolda bagajlarımızın geldiği haberini alıyoruz. Akşam kavuşuyoruz bagajlarımıza. Çocuklar için getirdiğimiz şeker ve balonları yarından itibaren dağıtabileceğiz. Bagajlarımızı elimize aldığımızda ne kadar çok şeyle doldurduğumuzu anlıyorum. Aslında çok daha az eşya yeterliymiş. Akşam yemeğini yeni açılan Türk lokantasında yiyoruz. Daha önce Aziz İstanbul isimli bir Türk lokantası varmış burada. FETÖ’ye ait bu işletmeye geçen sene silahlı bir saldırı düzenlenmiş. Anlatılana göre saldırıdan önce işletme sahibi bir bahane ile dışarı çıkarılmış ve sonrasında taramalı tüfeklerle saldırı gerçekleşmiş. Olayın henüz  aydınlatılamamış olması ulusal medyada hâlâ gündemde.

Devamı için tıklayın: Burkina Faso Günlükleri- 8.Gün

Önceki İçerikBurkina Faso Günlükleri- 6.Gün
Sonraki İçerikBurkina Faso Günlükleri- 8.Gün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz