Hakkımızda

Buraya çok resmi ve genel bir ‘hakkımızda’ yazısı yazabilirdik. Aynı şekilde misyonumuz ve vizyonumuz başlıklarını açıp aynı resmiyet içerisinde kendimizi size tanıtabilirdik. Ama sanıyoruz ki bu bize göre değil. İhtiyaç olması halinde bunlar da elbette paylaşılabilir ama biz burada kendimizi bir kayıt altında tutmadan içimizden geldiği gibi sizlere anlatmak istedik. Çünkü samimiyetin diline inanıyoruz.

Sahiden biz kimiz?

Biz, her biri farklı bir hayat hikayesine sahip bir grubuz. Mesela aramızda mühendis de var, edebiyatçı da. Tıpkı beslenme uzmanı ve eczacı arkadaşların olduğu gibi. İyi de madem bu kadar farklıyız, bizi bir arada tutan şey nedir o halde? Buna verilecek en uygun cevap “güzelden yana tavır almak” olur herhalde. Herkesin birbirini sudan sebeplerle ayrıştırdığı bir zamanda, hatasını görerek kardeşinden ayrılmak yerine doğrusunu görüp kardeş olmayı ve birbirimize kenetlenmeyi tercih ettik. Ve bu güzel halkayı zaman geçtikçe genişlettik. Bunu da eski arkadaşlıklarla değil yeni bir çağrıyla yaptık. ‘Haydi arkadaşlar şöyle bir şey yapalım’ diye çıkmadı projemiz. Bir kişi başlattı ve şunu dedi insanlara, “benim böyle güzel bir fikrim var, kim bu ideale inanıyor ve bu yola destek vermek istiyor?” Ardından ise sosyal içerik platformumuz bu çağrıya kulak veren samimi insanlar ile büyüdü ve bugünkü halini aldı.

Derdimiz ne?

Dünyanın her köşesinde çok güzel şeyler oluyor ama bunların yeterince ön plana çıkmadığını düşünüyoruz. Hal böyle olunca sürekli kan ve vahşet içinde karamsar bir dünya tablosu zihinlerimize işliyor. Elbette bunlar var, bunu inkar etmiyoruz ama madalyonun diğer yüzünün de gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bununla birlikte dünyayı tanımak, dünyanın diğer bir ucundaki kardeşlerimizin halini öğrenmek ve güzel işleri teşvik ederek birbirimize ilham kaynağı olmak istiyoruz. İyi ve güzel olanı, örnek işler yapanları göstererek bir kıvılcım arayanlara “sen de yapabilirsin” diyoruz. Hatta biraz daha ileri götürüp “sen de başkalarının kıvılcımı olabilirsin” demek istiyoruz.

Ne Yapıyoruz?

İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca vb. dillerde yayın yapan haber kaynaklarından Müslümanlarla ilgili olumlu, güzel ve ilham verici haberleri buluyoruz. Ayrıca farklı ülkelerde yaşayan arkadaşlarımız ile irtibat kurup onlardan da yerel haberler toplamaya çalışıyoruz. Tüm bu haberleri daha sonra Türkçe’ye çevirip yayınlıyoruz. Tabi ki bu haber çevirileri mevcut haber sitelerin anlayışından biraz farklı. Bugün her yerde görebileceğiniz o klasik aktarım dilini ve habercilik kaidelerini esas almak yerine samimi olmaya çalışıp kendimizden bir şeyler katarak olayı sanki bir arkadaşımıza anlatıyormuşçasına yazmayı tercih ediyoruz. Bunu haberlerin girişlerinde bile kolaylıkla görmek mümkün.

Yaptığımız tek şey haberler yayınlamak değil elbette. Biraz daha aktif bir konuma geçip özgün içerik üretimleri, röportajlar ve derlemeler yapıyoruz. Bu hususta da “ben neyi merak ediyorum” sorusunu sorup aslında ona cevap arıyoruz denebilir. Mesela “Müslüman kardeşlerim ne yapıyor?” sorusunu sorup 5 farklı açıdan buna cevap arıyoruz. Önce o ülkede yaşayan Müslüman nüfusa, ardından İslam’ın yayılış sürecine, o ülkedeki camilere ve çalışmalar yapmış önemli kişilere ve son olarak da orada yaşayan Müslümanların karşılaştığı problemlere değindiğimiz Dünyada İslam serimiz var. Bunu da kolay okunabilsin diye 5 soru-cevap şeklinde özet olarak sunuyor ve detaylarını ve arka planını merak edenleri ise aşağısında belirttiğimiz kaynak kısmına davet ediyoruz. Bu serilerimizden sadece bir tanesi. Bunun dışında Allah’ın Evleri, İslamofobi ile Mücadele, Örnek İnsanlar, Güzel Projeler, İslam Şehirleri gibi birçok seri daha hazırladık. Bu serilerin ve seriler içindeki içeriklerin sayısı da her geçen gün çeşitlenip artıyor.

Sistem Nasıl İşliyor?

Bir yönetim ekibimiz ve çeşitli alt birimlerimiz var. Herkes yapacağı işe göre kendi birimindeki koordinatör ile iletişim halinde. Görevler veriliyor ve ardından bitince teslim ediliyor. Bunu en pratik ve kolay halde yapmaya çalışıyoruz ve odak noktamız aynı derdi taşıyor olmak. O sebeple farklı şehirlerde veya ülkelerde yaşıyor olmak bizler için hiç sorun değil. Kalbinde aynı heyecanı duymak ve aynı yolun yolcusu olmak bizler için yeterli. Gerisi her şeyi yakın hale getiren teknolojinin maharetine kalıyor.

Peki kazancımız ne?

Bir kişiden “şu haberinizi okudum ve bana umut oldu” veya “Falanca haberi gördüm ve ben de şöyle güzel bir karar aldım” mesajını almak bizler için yeterli. Bunun yanında ekibimizin her geçen gün genişlemesi ile samimi insanlar ve güzel kalpler kazanıyoruz. Bu güzel birlikteliği tesis etmek ve proje vasıtasıyla aynı ideali taşıyan birkaç kişiyi buluşturmanın verdiği hazzı yaşamak da kazançlarımız arasında. Yine projenin insanlar için bir mektep haline geldiğini görmek, gönüllülerin birçok yönden gelişimlerine vesile olmak bizleri hayli sevindiriyor. Ama hepsinden önemlisi başımızı yastığa koyduğumuzda geride gönül hoşluğu ve Allah’ın rızasına bir adım daha yaklaşabildiğimiz düşüncesi.