Bizden HaberlerHaberler

Ramazan Ajandası Çıktı

Şüphesiz her eserin öyle ya da böyle bir hikâyesi vardır. Uzun ve yorucu bir çalışma maratonunun sonunda ortaya çıkan bu Ramazan Ajandasının da bundan ayrı olması pek düşünülemez. Herhangi bir kırtasiyeden alınan rastgele bir ajandadan ziyade arkasında dünyanın farklı köşelerinden yüzlerce kişinin emeği bulunan ve yaklaşık 5 yıllık bir çabanın ürünü olan bu ajandanın hikâyesine birlikte bakalım.

Aslında bu ajandanın hikâyesi Bi’ Dünya Haber’in kendi hikâyesinde bir bölüm sadece. Medyanın karamsarlıklar ve olumsuzluklarla dolu bombardımanına bir itiraz olarak 2018 yılında “Peki her şey bundan mı ibaret?” diyerek bir serzenişte bulunmuş ve “Dünya Genelinde Müslümanlar Neler Yapıyor?” sorusunun peşine düşmüştük. Farklı dillerde binlerce haberi taradıktan sonra dünyanın her köşesinden Müslümanlarla ilgili olumlu güzel ve ilham verici haberleri çoğaltmanın önemini idrak etmiştik. Bununla birlikte, birbirimizi tanımadan ümmet olmanın bilincine eremeyeceğimiz için gündemimize farklı ülkelerdeki Müslümanların yaşamlarını, o ülkelere İslamiyet’in varış serüvenini, o ülkelerde İslam adına çalışma yapan öncü kişileri ve kurumları ele alan, o ülkeyi tanıtan bilgi ağırlıklı araştırmalar ve derlemeleri de dâhil etmiştik.

bi dunya haber

Tek bir kişinin ufak ve mütevazı bir adımıyla başlayan bu süreç birçok kişinin kalbinde ve zihninde yankı bulmuş ve ümmet olmanın bilincini önemseyen herkesin nasipleneceği bir mektebe dönüşmüştü. İlk günden bu güne Türkçe, İngilizce, Arapça, Almanca, Danca, Arnavutça, Makedonca gibi dillerde 100’den fazla ülkeden 50’ye yakın konuda 1000’i aşkın haber ve içeriği okuyucularla buluşturduk. Aynı amaca hizmet edecek yüzlerce videoyu da yine insanlara ulaştırmayı bir borç bilerek sosyal medya çalışmaları yürüttük. Yurt içinde ve dışında milyonlarca kişiye ulaştık, yüzlerce duygu dolu mesaj aldık. Tüm bunlar yeri geldi onlarca kişinin farkındalık kazanmasına vesile oldu, yeri geldi insanları Rablerine yakınlaştıran bir hatırlatıcı oldu.

Bu dönüşlerin verdiği heyecanla yurt içinde ve yurt dışında konferanslar vermeye ve “İlham Veren Müslüman Hikâyelerini” insanlarla buluşturmaya çalıştık. Yine aynı düsturla çeşitli sivil toplum kuruluşları ile koordineli bir şekilde onlarca ülkede çeşitli yardım kampanyalarına öncülük ettik. Görme engelli kardeşlerimizden gelen mesajlarla birlikte, onların da bu güzel haberlere kolayca ulaşabilmesi için kendi haberlerimizi seslendirip bir sesli kütüphane oluşturduk. Kötülüklerin her yerde kol gezdiği ve karşımıza çıkmasının an meselesi olduğu bir zeminde kötülüğe küfretmek yerine “O zaman biz de güzel haberleri bir tık uzaklarına ulaştıralım.” dedik ve mobil uygulamalarımızı ürettik.

bi dunya haber mobil uygulama

Onca güzel çalışmayı gerçekleştirirken on bir ayın sultanı olan Ramazanı es geçemezdik. O nedenle “Farklı Ülkelerde Ramazan Ayı Nasıl Geçiyor?” sorusunun peşine düştük. 50’den fazla ülkede Ramazan ayının nasıl geçtiğini oralardaki Müslümanlar ile konuştuk ve bu söyleşileri sitemizde yayımladık. Söz konusu söyleşilerde İsveç’te yaşayan bir mühtedinin dilinden 20 saat oruç tutmanın nasıl bir duygu olduğuna yakından şahitlik ettiğimiz gibi Arjantin’de bir avuç Müslümanın yaşadığı samimi ve coşku dolu Ramazanı da görme imkânı bulduk. Balkan ülkelerindeki ortak mirasın Ramazanda da yaşatıldığına sevinirken çeşitli Asya ülkelerinde daha önce hiç duymadığımız farklı Ramazan adetlerini öğrendik. Müslümanların azınlık olarak bulunduğu ülkelerdeki kardeşlik iklimini gördüğümüzde ise kendi halimize kimi zaman hayıflandık, kimi zaman şükrettik. Daha önce bu genişlikte ve çeşitlilikte bir örnek olmadığı için bunun sadece sitede kalan bir yazı silsilesi olmaması gerektiği yönünde tavsiyeler ve talepler aldık. Ardından tüm söyleşileri gözden geçirerek 5 Kıtadan 22 örneği seçtik ve “Bi’ Dünya Ramazan” isimli ilk kitabımızı yayımladık.

kitap yatay

Şu an buraya özet hallerini bile yazsak sayfalarca yer tutacak sayısız güzel gelişme ve nice anlamlı olay yaşandı. Dışarıdan bakan için her biri çok güzel gözüken bu olayların bir de anlatmadığımız ya da insanların canlarını sıkmamak için anlatmayı tercih etmediğimiz sorun ve sıkıntılar içeren boyutu var. Tüm bu güzel gelişmeler bağımsız ve gönüllü bir proje olmanın riskleriyle kol kola ilerledi. Hiç kimseden destek almadan sürdürdüğümüz tüm bu işleri yerine getirirken “Acaba yarın da, bir ay sonra da veya bir yıl sonra da devam ettirebilecek miyiz?” sorusu peşimizi hiç bırakmadı. Çok güzel niyetlerle başlayıp bir süre sonra farklı noktalara evrilen ya da bir süre sonra nihayete eren, akim kalan onlarca örneği de görünce  “kendi ilkelerimizi koruyarak”  aynı akıbete duçar olmaktan nasıl kurtulabileceğimiz üzerine epey kafa yorduk.  İşte Ramazan Ajandası hikâyesi de tam olarak burada başladı.

Girişte ajandanın Bi’ Dünya Haber’in hikâyesinde bir bölüm olduğunu söylemiştik ama yukarıdaki ifadelerden de anlaşılacağı üzere alelade bir bölüm değil. Çünkü şu ana kadar saydığımız tüm bu işlerde ümmet olmanın getirdiği o kuşatıcılığa zarar vermemek için bağımsız olmayı ilke edindik. Böylece ayrıştıran, öteleyen, dışlayan, diğerlerinin hatalarını ve eksiklerini konuşan bir hareketten ziyade birleştiren, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye eden, kardeşinin güzel yönlerini görüp takdir eden, iyilik ve güzellikten ilham almayı düstur edinen küresel çapta bir kardeşlik zinciri tesis etmeye çalıştık. Bu duruşumuzu zedelememesi için şu ana kadar reklam almadığımız gibi, bizi kısır tartışmaların içine çekmemesi için herhangi bir siyasi veya dini oluşumdan da destek almadık. Bu sayede birbirinin siyasi veya dini görüşünden ziyade bu anlamlı fikre gönül vermiş insanlar olarak işimizi nasıl daha iyi yapabileceğimizi ve bu süreç sonunda Rabbimize nasıl daha yakın olabileceğimizi konuştuğumuz bir zeminde buluştuk.

Herhangi bir yerden fonlanmadığımız için tüm masraflarımızı da kendi çevremizden karşılamaya gayret ettik. Kanada’dan Japonya’ya, Zambiya’dan İngiltere’ye, Arjantin’den Avustralya’ya kadar dünyanın farklı köşelerinden gönüllülerimiz oldu. Çalışmalarımız ve gönüllü ekibimiz büyüyüp çeşitlendikçe finansman eksikliğinin sorunlarını daha yakından hissettik. Yeri geldi kendi hayatlarımızdan, yeri geldi ailelerimize ayırdığımız vakitten fedakârlık edip, tüm bu işleri yaparak sistemi ayakta tutmaya çalıştık. Projenin en ufak bir maddi meselenin geçmediği safiyane şekilde yoluna devam eden halde kalabilmesi için yaklaşık beş yıldır gayret ediyoruz. Ancak masrafların bizi hayli zorladığı, hayal ettiğimiz güzel planların gerçekleşmesi için önümüzdeki tek engelin maddiyat olduğu kritik bir evrede projeyi ayakta tutabilmek ve hayal ettiklerimizi gerçekleştirebilmek için kendi ürünlerimizi üretip satmanın en uygun yol olduğuna kanaat getirdik.

Ramazan Ajandasi Cikti

Bunu yaparken de “Rastgele bir ürünü alıp, üzerine logomuzu basıp satalım.” kolaycılığından ziyade, hedeflerimiz ve ilkelerimize mutabık olacak tarzda, bizzat bizim ürettiğimiz ürünler olmasını düstur edindik. Bu minvalde tasarladığımız ilk ürünümüz bu Ramazan Ajandası oldu. Amacımız salt ticari getiri olmadığı için elde edeceğimiz kâr yerine yine bu ajandanın insanları Rablerine yakınlaştırma ve ümmet şuurunu pekiştirme meselesini asli gündem edindik. Her türlü maliyetin kat kat arttığı bir dönemde hem içerik, hem baskı, hem de malzeme açısından en kaliteli olanı öncelesek de fiyatı çok düşük tutmaya çalıştık ki yukarıda belirttiğimiz amaç daha fazla insana ulaşabilsin. Ayrıca sitemizin önemli bir misyonu olan “ilham vermek” ilkesini burada da yaşatıp, elde edilen gelirlerin bir kısmını da hayır projelerine bağışlama kararı aldık. Yardımlar yapıldıkça sosyal medya hesaplarımızda da bunu paylaşacağız.

Rabbimiz tüm işlerimizi kendi rızası doğrultusunda yapabilmeyi, eksik ve kusurlarımızı fark edip onu düzeltebilecek iradeyi ortaya koyabilmeyi, her daim hakkı ve sabrı önce kendi nefislerimize sonra diğerlerine tavsiye edebilmeyi, eğer unutur veya hata edersek bağışlanabilmeyi ve merhametine mazhar kıldığı kulları arasında olmayı, son nefese kadar istikamet üzere bir hayat sürebilmeyi, kendisine hakiki bir kul iki cihan serveri Peygamber Efendimize (s.a.v.) hakiki bir ümmet olabilmeyi sizlere ve bizlere nasip eylesin.

Bu mübarek Ramazan ayının Yüceler Yücesi ile yakınlaşmaya ve daha yoğun birlikteliğe vesile olması temenni ve duasıyla…

Ajandayı satın almak için : Bidunyastore.com

Aşağıdaki yorum kısmından bizlere ajanda ile ilgili düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

22 Yorum

 1. Ajandam bugün geldi.İlk söyleyeceğim satın alanların kesinlikle Ajandanın Hikayesi kısmını okumaları ve kuruluş videolarını izlemeleri. Ülkemiz böyle bir haldeyken hiçbir masraftan kaçmayıp her şeyin en iyisini yapmaya çalışıp da fiyatı çok çok makul tutmaları bu işi neden yaptığınızın kanıtı gerçekten. Ben bayıldım ajandaya ve kitaba. Elinize emeğinize sağlık inşAllah emeğinizin karşılığını alırsınız. Allah yardımcınız olsun ve sayılarınız artsın inşAllah bu Çağın Sahabeleri. Daha çok insana ulaşmanız duası ile. Hayırlı işler bol kazançlar Rabbim rızkınızı arttırsın, güç ve kuvvet versin gerçekten bu çıkar ilişkileri ve maddiyat üzerine kurulu dünyada o kadar iyi geldiniz ki. Her çağın Ebu Cehilleri var elbet onlar bu yolun dikenleri biz güllere odaklanalım Rabbimize hamd olsun🌺

 2. Öncelikle emekleriniz icin cok tesekkur ederim. Deprem dolasiyla cocuklr icin yapilan kampanya vasitasi ile tanistim ajandaniz ve kitaplarinizla. Cok guzel, basarili ve hayirli bir calisma olmus. Ramazan icin bir aradigim ayetlerin dualarin ve dunyadaki ramazan hakkinda bilgilerin bulundugu muhtesem bir ajanda cok tesekkur ediyorum. Ellerinize yureginize saglik. İnsallah bu ajandanin vesilesiyle yeni aliskanliklar edinebilirim.

 3. Hiçbir defterim böylesine kıymetli olmamıştı, Rabbim Sadaka-ı Cariyeniz hükmünde kabul etsin inşallah, emeğinize sağlık 🌷

 4. Proje kapsamında bu ajandayı aldım ve çok beğendim çok güzel tasarlanmış.
  İçeriği anlamlı ve etkili. Sadece kuran takip çizelgesi olursa daha da güzel olur diye düşünüyorum. Allah hayırınızı kabul etsin.

 5. Heyecanla beklediğim ajandam elime ulaştı..teşekkür notunuz , çiçeğiniz yüzümü güldürdü teşekkür ederim:)hem böylesine değerli bi ayı en güzel şeklide geçirmek hem de masum yavrularımızın yüzünü güldürmek için yapmış olduğunuz bu kampanya takdir edilesi.. rabbim hayırlarımızı kabul eylesin

 6. Emeğinize hakkınıza sağlık
  Umarım güzel bir ramazanlık geçiririz Allah’ın izniyle
  Özenle hazırladığını kıymetli bu defteri canı gönülden hakkıyla tamamlayacağım
  Saygılar sunarım

 7. Ümmet olarak ümitsizliğe sürüklendiğimiz şu ahir zamanda böylesi bir güzelliğe vesile olduğunuz için minnettarız. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir eser olmuş ve belki de en güzel yanı özelleştirilebilir olması. Bu ajandanın ortaya çıkmasına vesile olanlardan Rabbimiz razı olsun. Nice hayırlara vesile olması ümidiyle. Ayağınıza taş değmesin inşallah

 8. Benim ilk Ramazan ajandam. çok kullanışlı ve karekod ile müslüman kişilerin yaptığı büyük çalışmaları göstermesi çok hoşuma gitti.
  Bu ajanda bütün Müslümanların kardeş olduğunu hatırlatmış ve bu çok iyi bir şey çünkü günümüzde bu küçük ve önemli detayı unutuyoruz.!
  👌⭐😍🤩 Ajandayı çok beğendim.

 9. Öncelikle merhaba bı dünya haberi duymuştum ara ara bakıyordum takip ediyordum açıkçası çok güzel bir niyetle başlanılmış bu uygulamanın hikayesi beni çok şaşırtı çünkü şu anda bende o yaş aralıklarında biriyim ve çok hoşuma gitti ramazan için düzenli bir şey yapmak istiyordum güzel değerlendirmek farklı bir şeyler yapmak istiyordum ve bu ajanda bu düşüncemi gerçekleştirmem için bir adım oldu umarım her yıl bir önceki ramazanda daha hayırlı ve güzel geçer ramazan dışı da dahil tabi.. Bu ajandayı yapan uygulamaya koyan herkese teşekkür ederim banada vesil olmuş oldunuz şimdiden hayırlı Ramazanlar dilerim herkese 🙂

 10. Öncelikle bu guzel çalışma için teşekkür etmek istiyorum. Ufak bir hata bildirmek için bu yorumu yazıyorum. Günlük görevler kısmındaki “ikindi namazı” “ikinci namazı” şeklinde yazılmış.

 11. Hayırlı Ramazanlar diliyorum cümleten.. Instagram sayfanızda Ramazan ajandası tanıtımınızı görünce kayıtsız kalamadım, hemen feza rengi tatlış ajandanızı aldım.:) Gerçekten tüm anlatımların ötesinde bir çalışma..insanı bilgilendirmesinin ve hayatını düzene koymasının yanı sıra görev ve ibadetlerini yapmak için teşvik ediyor.29 yaşındaki ben, görevimi yapıp ilgili kutucuğa tik atmak için nasıl heyecanlanıyorum bir görseniz..:) Ramazan’ı tüm ince ayrıntılarıyla ihya etmemize vesile olan bu kitap çok nadide..Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum..!

 12. Esselamualeykum,
  Hz . Ömer (ra) a atfedilen sözü paylaştığınız sayfada yer alan söz( Bizim ayıbımız ı bize yetiştirip, bizi ona vakıf eyleyene Allah rahmet etsin) uzerine yorum yazmak istedim
  Düşünce çok güzel, geri dönüşümler de takip ettiğim kadari ile hep olumlu ama ben olumsuz bir durumdan bahsetmek istiyorum
  Üç ayrı sipariş üç ayrı adrese verdim
  İkisi aynı yere gitti
  Diger üçüncü siparişim in üstüne de isim yapılmadığı için kargo üzerinden bulabilmek için alıcı da ben de çok uğraştım
  Bu durumu WhatsApp hattınıza bildirme me rağmen hiç bir geri dönüşüm alamadım

  Heves ve sevinçlerimiz buruk oldu
  Bu tür aksaklıkların yaşanmaması için daha özenli davranılmasını rica ediyorum

  1. Aleykum selam ve rahmetullah,

   Bu konuda tenkitleriniz için çok teşekkür ederiz. Rabbimiz sizleri de bizleri de hayır üzere buluştursun. Dediklerinizde kesinlikle haklısınız ve bunu biz de fark ettik. Normalde bu kadar ilgi ve talep beklemiyorduk. Tamamen gönüllü bir ekiple yetişebildiğimiz kadarına yetişmeye çalıştık. Ekibimiz bir yandan deprem bölgesinde şenlikle ilgilenirken bir yandan diğer projelere yetiştirken bir yandan paketleme ve kargoya götürme işleriyle ilgilendi. Tüm bunları yaparken yetişebildiğimiz yetişemediğimiz tam yaptığımız veya eksik yaptığımız şeyler fazlasıyla oldu. Bizden kaynaklı olmayan bazı problemler de yaşandı, o sebepe yapmayı umduğumuz birçok işi bile iptal etmek zorunda kaldık. Hepsi bir araya gelince bu aşırı talebi yönetmekte zorlandık. Bunu kabul ediyoruz. Hala da çözmeye çalıştığımız bir sürü problem var. Bir sonraki sene tüm bunlardan ders alarak daha güzel iş ortaya koymaya çalışacağız.Aksamalar için helallik talep ediyoruz. Telafi ile ilgili bir şey yapabilecek olursak muhakkak bize haber edin ve dualarınızda bizleri de unutmayın. Selam ve dua ile 🌹

 13. Merhabalar çok güzel bir çalışma olmuş.çok beğendim insanı güzel bir nizama getiriyor.ben diş hekimi olarak tıpçı arkadaşımada hediye ettim ve yeni kapanmıştı ve bu ajanda onun için çok faydalı olacağını düşündüm öyle de oldu.seneye çekilişte bana çıkarsa inşallah yine hediye edeceğim güzel arkadaşlarım var

 14. Bu ajandayı koyusiyahlı hesabında görmüştüm. Bilhassa çocuklara olan yardım projesinden ötürü alma isteği oluştu bir arkadaşıma bahsedince bana hediye etmek istediğini söyledi. Böylece renklerine karar verdik o kısım bile bizim için heyecanlıydı. Kendine ve ablasına da ajandadan aldı. Bana hediye almasına rağmen böyle bi şeye vesile olduğum için bana teşekkür ediyordu. Bu olay kalbimde güzel bi anı kalacak. İmkanım olsa tüm arkadaşlarıma ben almak isterdim. Çok güzel planlanmış bu kadar detaylı beklemiyordum açıkçası. Günlük Ayet, Hadis ve duasıyla zaten insanı bi düzene sevk ediyor. Günlük görevlerim kısmı ibadet takibini kolaylaştırıyor. Zaten en başta hedeflerim kısmı insana ayrı bir ben yaparım inancı ve planlama getiriyor. Her yerde karekod olması beni çok mutlu etti beklemiyordum böyle bir şey. Hem genel kültürünüze katkı sağlıyor hem de günlük videolarıyla insanı kalbinden yakalıyor. Tefekkür kısmının bırakılması kendimize özel alan tanıyor. Yani bir Ramazan-ı Şerif ajandası anca bu kadar donanımlı olabilirdi bence. Dünyadan Ramazan manzaraları kısmı da biraz benim gözümü açtı. Nice Müslümanlar azınlık oldukları yerlerde dinlerini böyle yaşamaya çalışırken bizim ülkemizde Ramazan-ı Şerif ruhunun bu kadar sönük olması beni yaraladı. Ama ben aile hayatımda daha güzel hazırlık yapmaya ve bu bilinci aşılamaya karar verdim. Şu an hamileyim Allah’ım nasip ederse evlatlarıma Ramazan ruhunu yaşatacağım ve gereken özeni göstereceğim. Tüm farkındalıklar için ajandada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah razı olsun. Ayaklarınız İslâmiyetten hiç ayrılmasın.

 15. Merhaba

  Ajandaniz; kalplerimize ekilmis olan tohum icin adeta su yolu olmus🌸

  Secilen kelimelerin sadeligiyle kurulan anlasilir cumleler, bu ajandanin bir yasi olmadigini (yani buyuk kucuk herkese hitab edebilecegini), hic bir yerde tarih yazilmamasi da bu ajandanin bir vakte hapsedilmedigini gosteriyor.
  Her sayfanin kalabaliklastirilmadan zarifce olusturulmasi, hic bir yonlendirmenin olmayisi, herkesin kendi yolunu yururken azalmis isigina bir deniz feneri olmasi✨
  baska inanctan olan guzel kalpleri dahi heycanlandirdi😇

  en guzeli de bizlere hediyelesmeyi hatirlatti✨

  ALLAH emegi gecen herkesin yurudugu yolundaki engellerini asmayi kolaylastirsin🤲🏾
  Bizler sizlerden raziyiz dileriz sizlerde bizlerden razi olursunuz.
  Haklariniz helal ediniz🌸

 16. Hayırlı Ramazanlar… Ramazanın ilk gününden bu yana ajandam ile beraber yatıp kalkıyoruz desem yeridir günlük hedeflerimi yapmak ve her gün bunları yazmak için sabırsızlanıyorum bir gününüm diğer günümden eksik olması beni daha çok teşvik ediyor açıkçası… Rabbim emeklerinizi zayi etmesin bol bereketli kazançlarınız olsun inşaAllah…
  Naçizane bir kaç bir şey önermem gerekirse “günlük videoları” Ramazanla alakalı bekliyordum daha fazla istifade edip Ramazan’a dair bilmediklerimi hayatıma katmak adına güzel olurdu…
  Kodlar çoğu zaman hata veriyor bunun üzerinde durulabilir ve son olarak Ramazan’a özel ilk orta ve son gün zikirleri eklenince bilmeyenler için ya da o gün unutanlar için hatırlatma anlamında güzel olur diye düşünüyorum…
  Rabbim emeği geçenlerden Razı olsun…
  Selametle….

  1. Hayırlı Ramazanlar dileriz, umarız bu mübarek ay bir ömür boyu sürecek bir yolculuğun ilk adımlarına vesile olur. Güzel temennileriniz ve dualarınız için ise çok teşekkür ederiz.

   Kodlar ile ilgili birkaç mesaj aldıktan sonra hepsini düzelttik. Bazıları da yanlış anlaşıldığı için çalışmadığı sanılıyor. Mesela Ramazan gruplarının bir sınırı olduğu için doğrudan grup linki koymadık. Onun yerine gruplara giriş için link isteyebileceğiniz bir whatsapp numarasına yönlendirme verdik. Böylece muhatap olabileceğiniz birisi olmuş olacak. Bazen de kişinin telefonuyla alakalı bir sıkıntı olabiliyor. O sebeple net olarak hangisinin hata verdiğini yazabilirseniz biz de ona göre düzeltmeye çalışalım.

   Bahsettiğiniz zikirleri de eklemek güzel olacaktır. Bunu dikkate alacağız. Günlük video kısmında ise bir bütünlük olması adına Ramazan Serileri şeklinde 30 günlük videolara bakıldı. Yapılan incelemeler ve istişareler sonucu Ömer Süleyman hocanın serisi tercih edildi. Sonraki seneler için Ramazan ile ilgili bahsettiğiniz durumu da göz önüne alarak tekrar istişareye sunacağız. Yani onu da dikkate alacağız inşaallah. Tenkitleriniz için çok teşekkürler. Selam ve dua ile 🌹

 17. Hayırlı razamanlar.

  Tasarladığınız ajandayı çok severek kullanıyorum. Uyku öncesi, gün degerlendirmesi alışkanlığı elde ettim bu sayede. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

  Gözüme çarpan, yazmanın pek önemli olmadığı birkaç küçük hata gördüm. Fakat hadislerin Türkçe çevirisin de başka bir hadisin çevirisi olduğunu görünce yazmadan geçemedim. Benim niyetim Ramazan da günlük hadis ezberi yapmaktı. Pek başarılı olamadım ama benim gibi düşünüp hadisleri hem Arapça hem Türkçe manasını birlikte ezberleyen insanlar için büyük sıkıntı oluşturacağını düşündüm. Az buçuk Arapça dilini bilmesem muhtemelen ben de fark etmezdim. Bu konu da dikkatli olursanız, çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

 18. Çok güzel hazırlanmış en ince ayrıntısına kadar herşeyi çok güzel düşünülmüş bi ajanda şu mübarek günleri güzel bı şekilde ihya etmeye hem yardımcı hemde teşvik edici ellerinize sağlık 🌸

 19. Iyi günler.öncelikle bizlerin görüş ve değerlendirmesini aldığınız için teşekkürler.Bu benim ilk ramazan ajandam.Öncelikle sert kapak olması ve sayfa kalitesi oldukça güzel.Günlük görevler kısmı insani çok motive ediyor.Cesitli ülkelerde orucun nasıl tutulduğunu çok merak ederdim fakat internetten araştırma fırsatım olmadı bu ajandada elimizin altında olduğu için direk okuyabiliyorum.qr kod okuyucu ile okuttugumda farklı hayatları ,farklı hikayeleri görmek beni çok mutlu ve motive etti.günün ayeti kerimesi,hadisi şerifi ve dua kısmı oldukça güzel düşünülmüş.Ramazan başlangıçtaki hedeflerim kısmı beni çok motive etti.Ajandanin en ince düşünülen ve bolca vakit geçirdiğim kısmı ise tefekkur sayfası. Bu sayfaya yazmaya başladığımdan itibaren kendimi Allaha daha yakın hissetmeye,içimi dökmeye başladım. Ajandanın olumsuz kısmına gelince bugün yapılacaklar kısmı saat olarak bölünmeyip boş bırakılmasını isterdim çünkü saatin yanına yazılacak satır çok küçük.Diger görevler kısmının yanı boş bırakılsaydı örnegin; o gün hangi cüzü okuduğumuzu kime iyilik yaptığımızı yazar ileride bu satırları okuyunca gecmiste yaptıklarımı görünce mutlu olurdum. Böyle eksiksiz bir ajandayı düşündüğünüz için,ramazanın ruhunu yakalamamıza vesile olduğunuz için çok teşekkür ederim. Insallah Seneye görüşmek dileğiyle…

 20. Selam aleyküm, ben çok istifade ettim, çok kullanışlı ve güzel, bazı basın hataları vardı: 2. Günün Hadis-i şerifin çevirisi yanlış, aynı şekilde 8. Günün. 9 günün hadisi serifinde misafir değil, yolcu duası olabilir, emin olamadım. Her sayfada ikinci namazı değil, ikindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu