Doğu Türkistan’ın Diriliği ve Görünürlüğü İçin: Birlik Projesi

258

Doğu Türkistan… Hepimizin ismini Çin zulmü ve toplama kamplarıyla duyduğumuz ülke… Aslında hem dini hem de milli kuvvetli bağlarımızın olduğu Doğu Türkistan halkı, yani Uygur Türkleri hakkında bilgimiz çok az. Onlara olan ilgimiz televizyonda ve sosyal medyada yayılan işkence görüntülerine üzülmekten öteye gidemiyor. Hepimiz bu zulmün bitmesini, kamplarda esir tutulan insanların serbest kalmasını istiyoruz. Ancak buna gücümüz yetmediği için umutsuzluğa kapılıp çabayı tamamen bir kenara bırakıyoruz.

Gözümüzden kaçırdığımız bir noktayı bir grup üniversite öğrencisi genç kız yakalamış: Çin, yürüttüğü asimilasyon politikasında insanların canının yanında kültürünü ve kimliğini de gasp etmeye çalışıyor. Bu asimilasyon politikasına karşı Uygur kültürünü korumak için ‘Birlik’ isminde bir proje hazırlamışlar. Konuyla ilgili Birlik projesinin kurucuları Tuğana Bulut ve Zehra Elif Demirci şu ifadelerde bulunuyorlar:

“Hepimiz şunun farkındayız ki Çin, Uygur Türkleri’nin canlarına kast ettiği kadar benliklerine, temsil ettikleri “Türklük ve Müslümanlık” kimliğine de kast ediyor. Ve bizler, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin canlarını koruyamıyorsak dahi değerlerini muhafaza edebiliriz, Doğu Türkistan için bunu yapabiliriz.”

Birlik Nedir ve Kimlerden Oluşur?

Birlik projesinin ekibi, çeşitli üniversitelerde farklı bölümler okuyan Türkiye Türkü ve Uygur Türkü kız öğrencilerden oluşuyor. Kendilerini “Doğu Türkistan’ı diri ve görünür kılmak için bir araya gelen gönüllü bir topluluk” olarak tanımlıyorlar. Ekip, Doğu Türkistan ve Uygur kültürüne dair ögeleri yaşatmak için çeşitli faaliyetlerde bulunmayı hedefliyor. İnternet üzerinden yaptıkları paylaşımlarla bu konular hakkında toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyorlar.

Neler Yapacaklar?

Birlik projesinin ajandası oldukça yoğun. Hem yüz yüze hem de online olarak faaliyet göstermeyi planlayan ekibin çalışmalarını şöyle özetleyebiliriz: Ekip öncelikle Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize ellerimiz uzanmasa da burada bir birlik olabiliriz düşüncesiyle İstanbul’da okuyan Uygur kız öğrencilere ulaşıyor. Onlarla düzenli aralıklarla bir araya gelerek aralarında kardeşlik bağı kuruyorlar. Bunun yanında profesyonel psikolojik desteğe ihtiyacı olan Uygur Türkü öğrencilere ücretsiz destek sağlıyorlar. İleride bir Türk ile bir Uygur öğrenciyi eşleştirerek kardeşlik ve temas geliştirici faaliyetler planlıyorlar.

Uygurca tiyatro oyunları yazıp kitap okuma kulüpleri kurmak isteyen ekibin faaliyetleri bununla da sınırlı değil. Gönüllülere Uygurca dersi vererek bu dilin yaygınlaştırılmasını sağlamak istiyorlar. Öğrendikleri Uygurca ile sosyal medya üzerinden içerikler üretmeyi planlıyorlar.

Nasıl Destek Olabiliriz?

Birlik’e desteğin ilk adımı, Doğu Türkistan konusunda bilinçlenmek ve Uygur kültürüne sahip çıkmak. Bu minvalde projenin sosyal medya hesaplarını takip etmek iyi bir başlangıç olacaktır. Ardından Birlik’in düzenleyeceği faaliyetlere katılıp bu çalışmaları daha çok insana duyurarak destek olabiliriz. Konuya ilgi duyan ve alanda çalışmak isteyenler ise ekiple iletişime geçerek gönüllülük yapabilirler. Bu güzel projenin sosyal medya hesaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz