Porto Riko

İslamiyet’in Porto Riko’daki Yolculuğu

Günümüzde İslamiyet, dünyanın her yerine ulaşmış durumda. Büyük metropollerden tutun küçük kasabalarda bile İslam’ın izleriyle karşılaşmak mümkün. Bu ülkelerden biriyse Karayipler’de bulunan küçük bir ada, Porto Riko. Gelin sizlerle bu yazımızda İslam’ın Porto Riko’daki yolculuğuna göz atalım.

İspanyol-Amerikan savaşlarının ardından uzun yıllar boyu İspanyol kolonisi olarak kalan Porto Riko, köle ticaretinin de en işlek noktalarından biriydi. Özellikle Afrika kıtasından getirilen insanlar, köle pazarlarında satılmaktaydı. Getirilen kölelerin içinde Müslümanlar da bulunuyordu, Porto Riko’daki ilk Müslümanların, Atlantik’in öbür ucundan satılmak üzere getirilen köleler olduğunu söylesek yanılmış olmayız.

Ülkede Müslüman nüfus asıl artış yaşadığı tarihse günümüzden pek uzak değil. Israil’in kuruluşunun ilanının ardından dünyanın çeşitli yerlerine göçen Müslüman Filistinlilerin istikametlerinden biri de Porto Riko olmuş. Filistinli topluluğun ardından ülkeye sırasıyla Mısırlı ve Pakistanlı Müslümanlar da yerleşmiş. Günümüzde 9 camisi ve yaklaşık 5,000 kişilik nüfusuyla Müslümanlar, nüfusun yaklaşık %0.10’unu oluşturuyor.

Porto Riko’daki Camiler

Azınlık konumunda bulunan Porto Rikolu Müslümanlar için camiiler, sadece ibadethane olarak kullanılmaktan ziyade ümmet bilincinin pekiştirilmesi amacıyla aynı zamanda kültürel ve sosyal etkinliklerin düzenlendiği merkezler. Bu camilerden biri olan Montehiedra Camisi, hafta sonları çocuklara islami eğitimi vermekle beraber aylık barbekü, ramazan ayında iftar programlarıyla adadaki Müslüman halkın birlik ruhunu pekiştirildiği bir merkez. Cami, aynı zamanda, mühtedilerin en çok İslamiyeti kabul ettiği cami olma konumunu da elinde tutuyor. Ülkenin turistik merkezi doğu şeridinde bulunan bir diğer cami Fajardo Mescidi ise hem dini hem de turistik bir uğrak noktası. Bunun yanı sıra camiler, Karayipli Müslümanlar, özellikle sosyal medya yardımıyla yerlileri İslam hakkında bilgilendirip farkındalık yaratmaya çalışarak İslamafobi ile mücadele konusunda önemli işlere imza atıyorlar.

Camileri ve Müslüman topluluğuyla İslam, uzun yıllar önce geldiği Porto Riko’da ve Karayip adalarında yaşam bulmaya devam ediyor ve gelecekte de varlığını sürdürmeye devam edecek.

Kaynak
Mvslim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu