Amerika Birleşik DevletleriBi' Dünya ListeTarih

ABD’de İslamiyet’ten İzler Taşıyan Hayret Verici 5 Mekân

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle İslam’a ve Müslümanlara karşı olan siyasi söylemi belli zamanlarda artıp belli zamanlarda azalsa da karşı bir atmosferin mevcut olduğunu söylemek de mümkün. Bu noktada Amerika’nın sınırları ötesindeki insanların, yerlerin ve fikirlerin zenginliklerine daima kıymet veren ve saygı duyan bir ülke olduğu iddiasına inanmak çok da kolay değil. Biz onu genellikle Yunan veya Roma atalarıyla ilişkilendirsek de, ABD’de İslam tarihinin, sembollerinin veya Kur’an ayetlerinin yansıtıldığı, ABD kurumları tarafından kabul edilen beş yer bulunuyor. Gelin bu şaşırtıcı yerlere birlikte göz atalım.

Harvard Hukuk Fakültesi

Harvard Hukuk Fakultesi
Harvard Hukuk Fakültesi

İlk ziyaret noktamız Cambridge’de bulunuyor. Harvard Hukuk Fakültesi Kütüphanesi’nin hemen girişindeki Adalet Sözcükleri (Words of Justice) sergisi, tarihin en güçlü adalet ifadelerini simgeleyen 33 alıntının yer aldığı bir galeri. Girişteki duvarda göze çarpan üç alıntı var: İlki Hippo’lu Augustinus’dan, ikincisi Magna Carta’dan ve üçüncüsü de Nisa Suresi’nin 135. ayeti:

Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.

 Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi

Amerika Birlesik Devletleri Yuksek Mahkemesi

Ünlü hukuk fakültesini arkamızda bırakarak ABD Yüksek Mahkemesine geçelim. Yasaların kurulmasında rol oynayan tarihin en büyük on sekiz liderini betimleyen bir friz[1], Washington DC’deki Yüksek Mahkeme binasında, mahkeme salonunun hemen üstünde mermer üzerine oyulmuştur. Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus, Frank Kralı Şarlman, İngiltere Kralı Kral John ve peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) bu liderler arasında yer alıyor.

Amerikan Kongre Binası

Amerikan Kongre Binasi

ABD Kongre Binasına geldiğimizde ise Temsilciler Meclisi Odası bizi karşılıyor. Odanın duvarlarının çevresinde Amerikan hukukunun temelini oluşturan ilkelerin oluşturulmasında yaptıkları çalışmalarla tanınan tarihi şahsiyetleri tasvir eden yirmi üç kabartma portre levhası bulunmakta. 1950 yılında hazırlanan portreler arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın da bir portresi bulunuyor.

Kongre Kütüphanesi Kubbesi

Kongre Kutuphanesi Kubbesi
Kongre Kütüphanesi Kubbesi

1897’de Edwin Blashfield tarafından yapılan duvar resmi, Kongre Kütüphanesi’nin ana okuma odasının üzerindeki devasa kubbede yer alıyor. Duvar resminin çevresinde Batı medeniyetinin evrimine katkıda bulunduğu düşünülen dönemleri temsil eden on iki kanatlı figür bulunuyor. Resimde “Fizik” yazısını okuyan bir figür İslam medeniyetini temsil etmek amacıyla resmedilmiş. İslam coğrafyasının fizik, kimya, astronomi, cebir, algoritma bilimleri üzerindeki muazzam etkisini simgeliyor.

Thomas Jefferson Kütüphanesi

Thomas Jefferson Kutuphanesi

Kongre Kütüphanesi’nin Nadir Kitaplar ve Özel Koleksiyonlar Okuma Odasına doğru ilerleyelim. Burada George Sale tarafından tercüme edilen ve bizzat Jefferson tarafından paraflanan iki ciltlik bir Kur’an-ı Kerim nüshası Jefferson’un kişisel kütüphanesinde bulunuyor.  2007 yılında ABD Kongresi’ne seçilen ilk Müslüman temsilci olan Keith Ellison tarafından yemin töreni sırasında kullanıldığında bu Kur’an-ı Kerim de kamuoyunun gündemine girdi.

[1] Friz: “Mimarlıkta taban kirişi ile çatı arasında kalan, kabartmalarla bezeli ya da düz şerit”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu