Bi' Dünya Liste

Filistin Hakkında Temel Okuma Listesi

Kudüs’ün mahzun ve mazlum olduğu şu günlerde birçoğumuzun aklında olan o soru; Kudüs için ne yapabiliriz? Bu soruya cevaben evvela bilinçlenmek diyelim ve yazımıza geçelim. Çünkü bu yazımızda bilinçlenmemize vesile olacak, mücadelemize renk katacak Filistin hakkında temel okuma listesini oluşturan makale ve kitap önerisi ile geldik. Öncelikle kitap önerimizle başlayalım.

1. Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı

Bu kitapta Kudüs hakkında bilinmesi gereken 100 madde ele alınmış. “Peygamber emaneti”, “Her köşesi bir peygamber izi”, “Ben Selahaddin’den insanlık öğrendim”, “Filistin’in son yüzyılı”, “Zeytin dalını düşürmeyin”, “Bir sivil direniş örneği” vb. başlıklar dikkat çekiyor. Kısa ve öz olan ve kolayca okunabilecek bir kitap.

Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı
Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı

2. Benim Adım Kudüs

“Gün, gökte yapılıp yere indirilen insanlığın şehrine sahip çıkma ve işgalciye karşı koyma günüdür. Çünkü Kudüs’te huzur olmazsa dünyada huzur olmaz!” sözü ile başlıyor kitap. Şairlerin şiirleri ile süslenmiş bu kitapta Kudüs’e yola çıkıyorsunuz. Mehmet Akif İnan, Fahri Tuna, Nuri Pakdil, Arif Ay, Nurullah Genç, Tuğba Kaplan, Zeynep Tuğçe Karadağ gibi şairlerin şiirleri ile mücadeleyi daha derinden hissedeceksiniz.

Şiir

Kudüs’ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır.

Nuri Pakdil, Kudüs’üm

… Her an, insan oluşumuzun hakikatine ermemiz gerçekliğinde yaşamamız gerekir. Yaradanla bağımızın paradigmasını sorgulamamız gerekir. Bu sorgulamayı en iyi biçimde gerçekleştirdiğimizde ve bu minvalde yaşadığımız oranda, çevremizde bize olumsuz gibi görünen ne varsa ortadan kalkacağına inanıyorum.

İbrahim Eryiğit, Kudüs Üzerine

Kitap tanıtım yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Benim Adım Kudüs kitabı
Benim Adım Kudüs

3. Özgürlüğün Fecri

Yoldaki Mühendis kitabı ile tanınan Abdullah Galip Bergusi’nin kaleme aldığı bu kitapta Filistinli bir kadın direnişçinin yaşam öyküsü anlatılıyor. Bu kadın direnişçinin Allah’a olan imanına, davasına gösterdiği sadakatine ve direnişine şahit olacaksınız. Bergusi’nin , “Macide; şehit kızın annesi, direnişçi kocanın eşi ve kendisi de bir direnişçi… En karanlık anda bile asla yeise düşmedi. Aydınlık sabahların bir gün geleceğine hep inandı. Bu hikâyeyi 2003 yılından beridir tutsak olduğum hücremde kaleme aldım.” diye ifade ettiği gerçek hayat hikâyesini okuyacaksınız. 

Okuyanları derinden etkileyen bu eserden birkaç alıntı ile diğer esere geçelim:

İşgal edilmiş Filistin topraklarında yaşayan bizler, bir yakınımız şehit olduğu vakit, yüreğimizi yakan tüm acılara rağmen zılgıt çeker, verdiğimiz şehit üzerine gelen tebrikleri kabul ederdik.

Allah’ın rahmetinden ümit kesme dememiş miydim sana? Karanlıkların dağılıp nurun bizi aydınlatacağını söylememiş miydim? Her gecenin bir sabahı, her sabahın da bir sevinci vardır.”

Ozgurlugun Fecri
Özgürlüğün Fecri

4. Filistin’i Bölüşmek

Kitap, Doğu Ürdün Emiri Abdullah ile sonradan İsrail hükümeti olacak olan Yahudi Ajansı’nın lider kadrosu arasındaki ekseriyetle gizli ilişkilere odaklanmak suretiyle, talihsiz Arap-israil sorununun en önemli ögelerini gayet okunabilir ve parlak bir anlatımla ortaya koyuyor. Sempati ile menfaat birliğini, anlaşmazlık ile bir uzlaşı yakalamaya giden yolda trajik bir biçimde kaçırılan fırsatları yan yana resmettiği bu sıra dışı ilişkinin etkileyici bir tablosunu çiziyor. Ağırlıklı olarak İngiliz, Arap ve israil yazılı kaynaklarını kullanan Shlaim, 1921’den 1951’e kadar 30 yıllık bir ilişkinin izlerini sürüyor.

Bağımsızlık, bir halkın diğerine verebileceği bir hediye değildi.

Filistin'i Bölüşmek
Filistin’i Bölüşmek

5. Kudüs ve Aksa

Bünyamin Erul’un kaleme aldığı bu eserin içeriğinde “Mescid-i Aksa”, “Kubbetu’s Sahra”, “Kudüs”, “Kudüs’te önemli mekânlar ve mabetler”, “Filistin: Ümmetin sınavı” gibi başlıklar göze çarpıyor.

Kudüs ve Mescid-i Aksa konusundaki farkındalık ve hassasiyetimize katkı sunacak bir kitap.

Kitap tanıtım yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Kudus ve Aksa
Kudüs ve Aksa

6. Toprağımızın Kokusu

Toprağımızın Kokusu; Filistin-israil dramını, barışı güçleştiren bütün nedenlerle birlikte ortaya koyarken çatışmanın gerçek kişileriyle su yüzüne çıkarıyor. Siyasi analizleri ve genel ön yargıları bir tarafa bırakan bu kitap, sözü her iki tarafın da anne-babalarına, erkek ve kadınlarına, çocuklarına veriyor. 

Kenize Mourad bu kitabı hazırlarken, Kudüs’ten Cenin’e, Gazze‘ye, sömürge yerleşimlerine kadar bölgede ayak basmadık yer, dinlemedik insan bırakmamış. Bize onların hikâyesini anlatıyor. 

Kitabı okuyunca her söyleşiye yazarla beraber oturuyorsunuz ve dinliyorsunuz. Samimiyetimizi, kendimizi sorgulayacağımız bir eser.

Kitap önerileri dışında şimdi de makale önerilerine göz atalım.

Topragimizin Kokusu
Toprağımızın Kokusu

7. Müslümanların Kudüs’ü Fethi

Muammer Gül‘ün kaleme aldığı makalede şu hususlara değinilmiştir: Kudüs şehri tarih boyunca barış ve kutsal sıfatlarıyla ifade edilmiştir. Oysa gerçek barış ruhu Eyyubiler, Memlukler, Osmanlı döneminde yaşanmıştır. Kalıcı barış için Müslüman, Hristiyan, Yahudilerin birlikte yaşayabileceği idare anlayışı dışında çözüm bulmak hem mümkün değil hem de bu şehrin coğrafi, demografik, siyasi yapısına uymamaktadır.

8. Kudüs Bizim İçin Neden Önemli?

Musa Biçkioğlu‘nun kaleme aldığı makale bize şunu söylemektedir: Kudüs ve çevresinin bereketli oluşunun hikmetlerini aramak, bu konuda tefekkür etmek, yaşamak ve yaşatmak gibi bir gayretimiz bulunmalıdır.

Kubbetü's-Sahra

“Ufkumuz Kudüs olunca, mimarımız, tarihçimiz, hukukçumuz, ressamımız, sanatçımız, ilahiyatçımız kendi ihtisas alanı ne olursa olsun dünya çapında bir yarışmanın içinde olduğunu unutmayacaktır.”

9. Kur’an’da Kudüs

Abdullah el-Khatip’in kaleme aldığı makalede Kudüs ve Mescid-i Aksa ile alakalı bütün Kur’an ayetleri ele alınmıştır. Ayrıca Kudüs’ün Müslüman inanç ve algılayış biçiminde niçin önemli olduğu vurgulanmıştır.

Girişte, makale İslam’da Kudüs’ün statüsünü ve günümüzde yeryüzünde yaşayan bir milyar Müslüman tarafından Kudüs’ün niçin kutsal olarak algılandığını açıklamaya çalışmaktadır. Birinci bölümde; Kur’an, hadis literatürü ve ilk dönem İslam tarihi vasıtasıyla İslam’da Kudüs’ün faziletleri tasvir edilmektedir. Diğer üç bölümde de Kudüs ile ilgili ayetler tartışılmıştır.

10. Kudüs’te Zamanın Taşları

Altay Çetin bu makalesinde Hz. Ömer’in Kudüs’e giriş resmi ile hürmet, merhamet ve hizmet medeniyetinin örneklerini göstermiştir. 

Kudüs’te Zamanın Taşları
Kudüs’te Zamanın Taşları

Kudüs sadece Filistinlilerin değil bütün dünya Müslümanlarının ortak bir varlığıdır. Dolayısıyla Kudüs davasına bütün dünya Müslümanlarının hep birlikte sahip çıkmaları, bu şehrin yeniden hür ve bağımsız kimliğine kavuşabilmesi için yürütülen çabalara destek vermeleri gerekir.

Ahmet Varol

Ahmet Varol’un bu sözleri ile yazımızı noktalıyoruz. Zira Kudüs tüm Müslümanların davasıdır. Bu davada gereken çabayı gösterme umuduyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu