Amerika Birleşik Devletleri’nin Kısa Tarihinde Müslüman İzleri

0
400
San Fransisco

Günümüz siyasi ikliminde İslam ve ABD aynı cümlede geçti mi akıllara tipik olarak azınlık sorunu, bir terör saldırısı ya da acilen barış götürülmesi gereken bir Orta Doğu ülkesi gelir. Oysa uzak diyarlardaki bu genç devletin İslam ve Müslümanlarla olan ilişkisi, kurulduğu yıllara dek uzanıyor.

Biz de bu ilişkinin tarihine birlikte tanık olalım diyerek siz okurlarımızın ilginç bulacağını düşündüğümüz 9 bilgiyi derledik. Öyleyse gelin dünyanın öbür ucuna, birkaç yüzyıl kadar geriye hep beraber gidelim.

Amerika Birleşik Devletleri’nin En Eski Diplomatik Anlaşması

Mimari 1

1777 yılında Fas, Amerika Birleşik Devletleri ile diplomatik ilişki kuran ilk ülke olmuş. İki ülke arasındaki anlaşma bugüne dek bozulmamış olup ABD’nin en eski diplomatik anlaşması olma özelliğini koruyor.

ABD Piyade Deniz Subaylarının Taşıdığı Memluk Kılıcı

Vilhelm Bille Stille Morgen 2

1805’te, Derna Savaşı’ndan sonra Amerikalı Teğmen Presley O’Bannon’a Kuzey Afrika’daki bir Memluk şefi tarafından memluk kılıcı verilmiş. Günümüzde ABD deniz piyade subayları hala bu kılıcı taşırlar.

Bağımsızlık Bildirgesinin Başyazarının Kur’an Nüshası

Library of Congress 3

Bağımsızlık Bildirgesi’nin başyazarı Thomas Jefferson’ın hukuk okuduğu dönemde bir Kur’an nüshası satın aldığı ve Arapça öğrenmeye çalıştığı biliniyor. Bu nüsha günümüzde dahi Kongre Kütüphanesi’nin çekirdek koleksiyonu arasında bulunuyor.

Amerika’daki İlk Müslüman

Amerikadaki İlk Müslüman 4

Estevanico adlı Faslı bir köle, günümüzde Teksas, Galveston olarak bilinen bölge yakınlarında bir gemi enkazından sağ kurtularak Amerika’daki varlığı kaydedilen ilk Müslüman olmuş. Bu olayın yaşandığı 1528 yılı, ABD’nin kuruluşundan çok önce olup Christopher Colombus’un kıtaya ayak basmasından sadece 38 yıl sonraya tekabül ediyor.

Amerika’daki Medina ve Mecca İsimli Şehirler

Medina 5

Amerika Birleşik Devletleri’nde Medina (Medine) adında en az on iki, Mecca (Mekke) adında ise en az sekiz şehir var. Hatta 1818 yılında Ohio eyaletinde bu konuyla ilgili enteresan bir olay yaşanmış: Mecca ismiyle kurulan bir şehre, yakınlarda aynı ismi taşıyan başka bir şehir olduğundan Medina ismini vermişler. Şehir o günden beri de Medina olarak biliniyor.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndaki Müslüman Askerler

Asker 6

Avrupalı kolonilerin devletleşmesiyle sonuçlanan meşhur Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın kayıtlarında Yusuf bin Ali ve Bampett Muhamed isimli iki Müslüman askerin ismi bulunuyor. Bu savaş sahnesinde Avrupalı veya Amerikan yerlisi olmayan kimselere rastlıyor olmak epey ilginç.

Tarihin Adalet Figürlerinde Peygamberimize Yer Verilmesi

Peygamberimize Verilen Yer 7

ABD Yüksek Mahkeme Binası’nın duvarındaki “Tarihin Adalet Figürleri” kabartmasında Hz. Muhammed (s.a.v.) de yer alıyor. Bu durum kimileri tarafından bir jest olarak görülse de 90’lı yıllarda Peygamber Efendimiz’in tasvir edilmemesi geleneğine ters düştüğü gerekçesiyle Müslüman ülke liderleri tarafından tepki görmüş.

Bir Kongre Üyesinin Torununun Müslüman Köle Tarifi

4 Adam 8

Amerika’ya büyük bir Müslüman akımı ilk defa 400 yıl kadar önce olmuş. Bu nüfusun 600 bin ila 1.2 milyon kadar Afrikalı köleden oluştuğu tahmin ediliyor. Bir kongre üyesinin torunu bu köleleri nahoş bir biçimde şöyle tanımlamış: “Afrika’nın en koyusundan taze, bazısı Mağribli bazısı Arap kökenli; sabah, öğle ve akşam Allah’a ibadet eden dindar Müslümanlar…”

Medeniyetin Evriminde İslam’a Verilen Yer

Müslüman İzleri 9

Kongre Kütüphanesi Thomas Jefferson Binası’nın ana okuma odasındaki kubbe, “Medeniyetin Evrimi” isimli bir duvar resmiyle süslü. Medeniyetin kilometre taşlarına yer verilen bu resimdeki çağlardan biri de fizik bilimini temsil ediyor ve “İslam” ismini taşıyor.

Kaynaklar

  1. Mimari, https://unsplash.com
  2. Vilhelm Bille Stille Morgen, https://wikimedia.org
  3. Library of Congress, https://wikimedia.org
  4. Amerikadaki İlk Müslüman, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Let_Me_Show_Them_-_Flickr_-_kulimpapat.jpg/640px-Let_Me_Show_Them_-_Flickr_-_kulimpapat.jpg
  5. Medina, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medina,_Ohio_CIMG3091.JPG?uselang=tr
  6. Asker, https://pixabay.com
  7. Peygamberimize Verilen Yer https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/US_Supreme_Court_-_corrected.jpg/640px-US_Supreme_Court_-_corrected.jpg
  8. 4 Adam, https://www.muslimhowto.com
  9. Müslüman İzleri, https://picryl.com/media/main-reading-room-interior-of-dome-library-of-congress-thomas-jefferson-building-1
Kaynakhttps://www.sacredfootsteps.org/
Önceki İçerikKitap İncelemesi: Bir Kudüs Masalı
Sonraki İçerikEmek Emek Bir İyilik Hareketi: Genç Atölye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz