Amerika Birleşik Devletleri’nin Kısa Tarihinde Müslüman İzleri

0
319
Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:San_Francisco-Bay_Bridge_Sunrise.jpg

Günümüz siyasi ikliminde İslam ve ABD aynı cümlede geçti mi akıllara tipik olarak azınlık sorunu, bir terör saldırısı ya da acilen barış götürülmesi gereken bir Orta Doğu ülkesi gelir. Oysa uzak diyarlardaki bu genç devletin İslam ve Müslümanlarla olan ilişkisi, kurulduğu yıllara dek uzanıyor.

Biz de bu ilişkinin tarihine birlikte tanık olalım diyerek siz okurlarımızın ilginç bulacağını düşündüğümüz 9 bilgiyi derledik. Öyleyse gelin dünyanın öbür ucuna, birkaç yüzyıl kadar geriye hep beraber gidelim.

1Amerika Birleşik Devletleri’nin En Eski Diplomatik Anlaşması

https://unsplash.com

1777 yılında Fas, Amerika Birleşik Devletleri ile diplomatik ilişki kuran ilk ülke olmuş. İki ülke arasındaki anlaşma bugüne dek bozulmamış olup ABD’nin en eski diplomatik anlaşması olma özelliğini koruyor.

2ABD Piyade Deniz Subaylarının Taşıdığı Memluk Kılıcı

https://wikimedia.org/

1805’te, Derna Savaşı’ndan sonra Amerikalı Teğmen Presley O’Bannon’a Kuzey Afrika’daki bir Memluk şefi tarafından memluk kılıcı verilmiş. Günümüzde ABD deniz piyade subayları hala bu kılıcı taşırlar.

3Bağımsızlık Bildirgesinin Başyazarının Kur’an Nüshası

https://wikimedia.org/

Bağımsızlık Bildirgesi’nin başyazarı Thomas Jefferson’ın hukuk okuduğu dönemde bir Kur’an nüshası satın aldığı ve Arapça öğrenmeye çalıştığı biliniyor. Bu nüsha günümüzde dahi Kongre Kütüphanesi’nin çekirdek koleksiyonu arasında bulunuyor.

4Amerika’daki İlk Müslüman

Kaynak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Let_Me_Show_Them_-_Flickr_-_kulimpapat.jpg/640px-Let_Me_Show_Them_-_Flickr_-_kulimpapat.jpg

Estevanico adlı Faslı bir köle, günümüzde Teksas, Galveston olarak bilinen bölge yakınlarında bir gemi enkazından sağ kurtularak Amerika’daki varlığı kaydedilen ilk Müslüman olmuş. Bu olayın yaşandığı 1528 yılı, ABD’nin kuruluşundan çok önce olup Christopher Colombus’un kıtaya ayak basmasından sadece 38 yıl sonraya tekabül ediyor.

5Amerika’daki Medina ve Mecca İsimli Şehirler

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medina,_Ohio_CIMG3091.JPG?uselang=tr

Amerika Birleşik Devletleri’nde Medina (Medine) adında en az on iki, Mecca (Mekke) adında ise en az sekiz şehir var. Hatta 1818 yılında Ohio eyaletinde bu konuyla ilgili enteresan bir olay yaşanmış: Mecca ismiyle kurulan bir şehre, yakınlarda aynı ismi taşıyan başka bir şehir olduğundan Medina ismini vermişler. Şehir o günden beri de Medina olarak biliniyor.

6Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndaki Müslüman Askerler

https://pixabay.com/

Avrupalı kolonilerin devletleşmesiyle sonuçlanan meşhur Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın kayıtlarında Yusuf bin Ali ve Bampett Muhamed isimli iki Müslüman askerin ismi bulunuyor. Bu savaş sahnesinde Avrupalı veya Amerikan yerlisi olmayan kimselere rastlıyor olmak epey ilginç.

7Tarihin Adalet Figürlerinde Peygamberimize Yer Verilmesi

Kaynak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/US_Supreme_Court_-_corrected.jpg/640px-US_Supreme_Court_-_corrected.jpg

ABD Yüksek Mahkeme Binası’nın duvarındaki “Tarihin Adalet Figürleri” kabartmasında Hz. Muhammed (s.a.v.) de yer alıyor. Bu durum kimileri tarafından bir jest olarak görülse de 90’lı yıllarda Peygamber Efendimiz’in tasvir edilmemesi geleneğine ters düştüğü gerekçesiyle Müslüman ülke liderleri tarafından tepki görmüş.

8Bir Kongre Üyesinin Torununun Müslüman Köle Tarifi

https://www.muslimhowto.com/

Amerika’ya büyük bir Müslüman akımı ilk defa 400 yıl kadar önce olmuş. Bu nüfusun 600 bin ila 1.2 milyon kadar Afrikalı köleden oluştuğu tahmin ediliyor. Bir kongre üyesinin torunu bu köleleri nahoş bir biçimde şöyle tanımlamış: “Afrika’nın en koyusundan taze, bazısı Mağribli bazısı Arap kökenli; sabah, öğle ve akşam Allah’a ibadet eden dindar Müslümanlar…”

9Medeniyetin Evriminde İslam’a Verilen Yer

Kaynak: https://picryl.com/media/main-reading-room-interior-of-dome-library-of-congress-thomas-jefferson-building-1

Kongre Kütüphanesi Thomas Jefferson Binası’nın ana okuma odasındaki kubbe, “Medeniyetin Evrimi” isimli bir duvar resmiyle süslü. Medeniyetin kilometre taşlarına yer verilen bu resimdeki çağlardan biri de fizik bilimini temsil ediyor ve “İslam” ismini taşıyor.

Kaynakhttps://www.sacredfootsteps.org/
Önceki İçerikKitap İncelemesi: Bir Kudüs Masalı
Sonraki İçerikEmek Emek Bir İyilik Hareketi: Genç Atölye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz