Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
CamiAmerika Birleşik DevletleriBi' Dünya Liste

Amerika Birleşik Devletleri’nin En Eski Dört Camisi

Toplumlar göç ettikleri yerlere kendi kültürlerini, yaşam tarzlarını, inançlarını taşırlar ve oralarda kendi mekânlarını inşa ederler. Amerika irleşik Devletleri’nin kaderi de bundan pek farklı değil. Müslümanlar da dünyanın en çok göç alan ülkesi olan ABD’ye göç ettiklerinde böyle yapmışlar ve kendi camilerini inşa etmişlerdir.

ABD’de faaliyetini sürdüren en eski cami 112 yıl önce kurulmuş olup bu cami, Amerika kıtasında yüzyıllar önce ortaya çıkmış köklü Müslüman topluluğunun hayatını yansıtır. Bu yazımızda sizlere ABD’deki Müslümanların hikâyesini ortaya çıkaran dört tarihi camiden söz edeceğiz. Hadi öyleyse başlayalım!

Brooklyn Müslümanlar Camii, New York City

Brooklyn Müslümanlar Cami
Brooklyn Müslümanlar Camii

ABD’nin faaliyetini sürdüren en eski camisi, New York City’de sessiz bir yol kenarındadır. Beyaz ve yeşil renkli iki katlı ahşap bir yapı olan camii, 19. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. Cami cemaati; 1907’de Baltık ülkelerinden göç eden Litvanyalı, Polonyalı ve Beyaz Rusyalı beyaz Tatar Müslümanlardan oluşmaktadır. Etnik Tatar Cemaati 1927’de -Baltık’ta geride bıraktıkları camilere benzemeyen- çatısında küçük kuleler olan ahşaptan yapılmış eski bir kiliseyi satın alarak camiye çevirmiştir.

Caminin Başkan Vekili Alyssa Ratkewitch, “New York’a göç eden Tatarlar için bu cami çok önemli bir yerdi. Burası onlar için gelebileceklerini bildikleri ve buradaki tanıdık yüzlerin kendilerine yardımcı olacaklarını bildikleri bir mihenk taşı gibiydi.” diyerek bu caminin önemini ifade etmektedir.

Kuzey Dakota Camii, Ross, Kuzey Dakota

Kuzey Dakota Camii
Kuzey Dakota Camii

Kuzey Dakota Camii, Kanada sınırındaki Kuzey Dakota eyaletinin kuzeybatı köşesinde uzak ve ücra bir noktada bulunur. Camiye en yakın kasabanın nüfusu yaklaşık 50 kişidir.

Kuzey Dakota Camii yeni hali
Kuzey Dakota Camii, yeni hali

Cami, 1929’da burada bu camiyi inşa eden Lübnanlı ve Suriyeli Müslümanların bir simgesi olarak 2005 yılında yeniden inşa edilmiştir. Modern yapı, dört ince suni minare ve küçük bir bakır kubbeden oluşan tuğla ile yapılmış sade kare bir yapıdır. Bu yapılan yeni cami, 1979’da yıkılan orijinal camiye pek benzememektedir.

Anne Camii, Cedar Rapids, Lowa

Suriye’den göç eden erken dönem ABD Müslümanlarının bir diğer sembolü ise Amerika’nın Anne Camii olarak bilinir. 1934 yılında inşa edilen cami, Gül Kardeşlik Locası ve Müslüman İbadethanesi olarak da biliniyor.

Anne Camii
Anne Camii

Bugün yerel cemaat, büyüyen cemaatine rahat hizmet etmek için Anne Camii’nin yakınındaki 1971’de inşa edilen Cedar Rapids İslam Merkezi’nde ibadetlerine devam ediyor. Anne Camii, öncelikle dini eğitim için kullanılıyor. Ayrıca okulların ve ABD’nin saygın adamlarının ziyaretlerine ev sahipliği yapıyor.

Muhammed Mescidi, Washington DC

Köleleştirilmiş Afrikalı Amerikalılar ve Afrikalı Müslümanların torunları tarafından başkentte inşa edilen ilk cami olan Muhammed Mecidi’nin kökeni 1930’lara kadar uzanıyor. The Nation of Islam (NOI) cemaatinin ibadethanesi olarak kurulan cami, yapılan bağış toplama etkinlikleri ve dünya Müslümanlarınca tanınan Malcolm X’in destekleri ile kurulmuştur.

Muhammed mescidi
Muhammed Mescidi

Muhammed Mescidi 1975’te NOI’ın eski lideri Elijah Muhammed’in oğlu Sünni İslam’ı benimseyen Merhum İmam Warith Deen Muhammed rehberliğinde cemaatin 4. camisi olarak kuruldu. İmam Muhammed buraya Sünni bir imam atadı. Salondaki kilise tipi sıralar kaldırıldı, kıble belirlendi. Ve böylece alan namaz kılınabilir hâle getirildi.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu