Haberlerİngiltere

Alevlerin Arasından Bir Aile Kurtardı: Ruhul Khan

İngiltere’de Oxfordshire bölgesinde yaşayan Müslüman bir adam, bir aileyi evlerinde çıkan yangında başarılı bir şekilde kurtardığı  için büyük bir övgüye layık görüldü. Olay, Ruhul  Khan’ın komşusunun evinde çıkan yangını fark etmesiyle başladı. Ruhul Khan çabucak ve korkusuzca, aileyi kurtarmak için eve girerek ev sahiplerinin kurtulmasını sağladı.

Olayın ardından aile, Ruhul’a duydukları minnettarlığı ifade eden bir mektup yazdı ve bunu sosyal medya üzerinden paylaştı. Mektuptan bir kesit ise şöyle:

Size nasıl minnettar olduğumuzu kelimelerle ifade edemeyiz. Sizin özverili ve cesur davranışlarınız, bizim umduğumuzdan çok daha fazlasıydı. Yangın sırasındaki yardımlarınız için size tüm kalbimizle minnettarız, teşekkür ederiz.

Mektup

Ruhul ise yaptıklarının çok abartılı ve kahramanca olduğunu düşünmüyor. Çünkü bunu herkesin birbiri için yapması gerektiğine inanıyor. Ayrıca kendisi Facebook üzerinden şunları yazmış: “Ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun, nezaketli davranmanın çok önemli olduğuna büyük bir inancım var. Komşularıma yardım etmek, toplumu ve insanları korumak benim görevim.” Bu konuda Allah bizlere şöyle buyurmuştur: “Her kim bir hayat kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.”

Ruhul’un sergilemiş olduğu bu cesur davranış, diğer pek çok Müslümanın sergilediğine de benziyor. Zira yaptığı faydalı işlerle insanlara örnek olan tek Müslüman Ruhul Khan değil. Mesela Oldham’da 37 yaşındaki Müslüman bir gençlik çalışanı olan Azz-Mahmoud, bir kişinin hayatını kurtarmak için hayatında ilk kez  CPR (kalp masajı) yapmıştır. Oldham’ın hikâyesini daha detaylı öğrenmek isterseniz sitemizde yayınlanmış olduğumuz “Bazı Süper Kahramanların Pelerine İhtiyacı Yoktur” isimli haberimize göz atabilirsiniz.

Azz Mahmoud

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, Brooklyn’de Müslüman bir genç metroda Ortodoks Yahudi bir kadının saldırıya uğraması sonucu, saldırgan adamın polis tarafından yakalanmasına yardım etmiştir.

Yine Aralık 2019’da, Amerikalı başka bir Müslüman öğrenci, mescidin kapılarını sığınak olarak açtı. Ve 100’den fazla öğrencinin Wisconsin’de bir lisedeki bıçaklama faciasından kaçmasını sağladı.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu