Davet-TebliğRöportajSierra Leone

Batı Afrika’da Bir Davetçi: Musa Bangura

Bir Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone‘de kurduğu Why Islam Action kurumuyla Afrika’da tebliğ çalışmaları yürüten Musa Bangura konuğumuz. Evanjelist bir papaz iken İslam’la şereflenen Musa Bangura ile gerçekleştirdiğimiz röportajı istifadenize sunuyoruz.

Bize kısaca kendinizden ve davetçi olmaya nasıl karar verdiğinizden bahseder misiniz? En kuvvetli motivasyonunuz neydi?

Benim adım Alhajie Musa Bangura, Sierra Leoneli ve eski bir evanjelist papaz. Davetçi olmaya karar verdiğim hususunu çok veciz bir ifadeyle açıklayacak olursam Allah’ın bana emrettiği bir şey var. Ve benim Müslüman olmam en güçlü motivasyonum olan, mucizevi bir şekilde tekrarlanan rüyalar aracılığıyla gerçekleşti.

Sierra Leone

Davetin önemi nedir?

Davetin asıl önemi, mottomuz olan “ruhları İslam’a kazandırmak” amacıyla insanları karanlıktan daimi bir nura, yani dine götürmesidir. Diğer bir deyişle, Müslümanları ve Müslüman olmayanları Allah’a ibadet etmeye davet etmek ve onları Peygamber (sav) hakkında bilgilendirmek.

Bir davetçide olması gereken en önemli nitelikler nelerdir?

Bir davetçi her şeyden önce insanlara örnek olmalı, Kur’an ve Peygamberimiz’in (sav) sünnetini yaşamalıdır. Ayrıca güzel konuşmalı; güzel ahlaklı, empati sahibi ve iyi kalpli olmalı. Bununla beraber, insanlara karşı bazı tutku, şefkat, sabır ve sadakat özelliklerine sahip olmalı.

Davetci

Bir davetçi nasıl bir entelektüel birikime sahip olmalıdır?

Öncelikle, bir davetçi şöyle bir entelektüel arka plana sahip olmalıdır: İslam hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Allah’ı bilmelidir. Müslümanlara ve gayrimüslimlere nasıl yaklaşması ve hitap etmesi gerektiğini bilmelidir. Kur’an ve Hz. Muhammed’in (sav) sünneti hakkında fikir sahibi olmalıdır. Dolayısıyla siyer tarihi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bir davetçinin entelektüel arka planı İncil’e ve Kur’an’a sözlü ve teorik olarak her yönden vakıf olmak gibidir.

Bir davetçinin günlük rutini nedir?

Davetçinin hareket tarzı, tüm mahlukatın yaratıcısı olan Allah’ın yaptığı her şeye tam bir teslimiyet göstermektir. Bir davetçinin günlük faaliyeti, insanları İslam’a davet etmek ve onlara Allah’ı anlatmaktır.

Alhajie Musa Bangura

Tecrübelerinize dayanarak, sizce en etkili davet yöntemi nedir? İnsanlar en çok nelerden etkilenir ve nasıl ikna edilirler?

Allah’ın bu görevi yaparken bana verdiği tecrübe vesilesiyle söyleyebilirim ki insanların görüşlerini, onlarla nasıl konuşmam gerektiğini, ne zaman konuşmam gerektiğini ve onlara ne söyleyeceğimi anlamam gerekiyor. Bunların hepsi davet yaparken bilmemiz gereken yöntemler. Peygamberler kendilerine verilen asıl mesajla etki bırakmış, zihinleri sadece ve sadece hakikatin peşinden gitmeye ikna etmişlerdir. En etkili davet yöntemi insanlara din, can, akıl, nesil ve mal gibi temel haklarının Allah’ın kanunlarıyla korunacağının mesajını vermektir.

Halk, davetçinin şu davranışlarından etkilenir ve ikna olur: Kur’an’a ve Peygamber’in (sav) sünnetine göre yaşamak. İyi bir şekilde konuşmak. Alçakgönüllü, sadık, kibar ve samimi olmak. Uyumlu olmak.

Görüşmelerinizde sizi en çok etkileyen nedir?

Onlarla konuştuktan sonra duymak istediğim en etkileyici hikâye, Hakk’ı kabul etmeleri ve Allah’ın hak dinine uymaktır.

Afrika

Davet sırasında karşılaşılan zorluklar nelerdir? Ve bu zorluklarla nasıl başa çıkılır?

Her şeyden önce bu görevi yerine getirirken güçlü bir desteğe -yani maddi desteğe-, bir yerden bir yere taşınmanıza yardımcı olacak bir araca sahip olmanız gerekir. Hoparlör sistemine ve sesinizi duyurmak için biraz da medyaya sahip olmanız gerekiyor. Yukarıdaki önlemlere ve çözümlere sahip olarak kısa vadede zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Bununla birlikte, insan kaynakları faktörü, coğrafi faktör, toplumdaki yeni İslam anlayışı ve küreselleşmeden etkilenen toplumdaki düşünce ve davranışlardaki zorluklar davetin uygulanması sırasında karşılaşılan güçlüklerin farklı yönleridir.

Davetçi bu zorlukların üstesinden gelebilmek için sabırlı, azimli ve iyi kalpli olmalıdır. Ayrıca güzel söz ve ahlaklı davranışlara sahip olmalıdır. Aynı zamanda Müslümanları ve gayrimüslimleri sevmeli, iyi ve örnek bir yaşam sürmelidir.

Kuran

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen genç kardeşlerimize neler önerirsiniz? Üniversitede davet nasıl yapılır?

Günümüz gençliğine uygun olacak öneri ve tavsiye edilen fikir, İncil ve Kur’an teorisindeki teknik bilgi birikimine sahip olmaları gerekliliğidir. Bunun bilgisi ve genel tecrübe ile Allah, davette sizi asla yarı yolda bırakmaz.

Davet alanında kendini geliştirmek isteyen kardeşlerimizin sabır, iyi kalplilik, iyi ahlak, Kur’an ve sünnete göre yaşamak, çalışkan olmak, iyi dava yaklaşımı yöntemlerine sahip olmak gibi niteliklere sahip olması gerektiğini bilmesi gerekir. Başka bir deyişle bir davetçi Müslümanları ve gayrimüslimleri -Kur’an’da ve Peygamber’imizin (sav) sünnetinde ifade edildiği gibi- Allah’a ibadeti anlamaya çağırmalı ve onları Peygamber’imiz (sav) hakkında bilgilendirmeli.

3349007554 1065811eb1 c 2 1

Son olarak, bir davetçinin aklında tutması gereken en önemli şey nedir?

İlk olarak, bir davetçi, kritik bir bakış açısı olarak Hristiyanlar için İncil’den, Müslümanlar için Kur’an’dan ve Peygamber’in (sav) bazı hadislerinden alıntı yapabilmelidir. Bu yöntemle Allah korkusu olan birini ikna edebilirsiniz. Davetçi, Allah’a karşı vazifesinin daima bilincinde olmalıdır. Son olarak, davete ailesinden ve çevresinden başlaması gerektiğini de ekleyebilirim.

Ey kavmim! Nedir bu hâl? Ben sizi kurtuluşa çağırıyorum, siz ise beni ateşe çağırıyorsunuz!

(Mü’min suresi 41. ayet meali)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu