Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
İngiltereHaberler

Birmingham’da Helal Gıda Festivali

İslam dini terminolojik anlamlarıyla hayatın her alanına, yaşamın en dip köşelerine kadar sirayet eden bir yapıdadır. Allah’ın ve Resulullah’ın bize yol gösterici olduğu hayat içinde muazzam bir düzen olduğu gibi bu düzeni sağlamak adına belli sınırlar vardır. Bu sınırlar günlük hayatımızda; giyimimizde konuşmamızda, insanlarla iletişimimizi de kendisini gösterir. Bunlardan yaşamın sürdürülebilmesi için en elzem gereksinimlerden biri olan beslenmeyi ele aldığımızda Müslümanların helal yemek uygulamalarını tüm dünyaya “helal gıda festivalleriyle” duyurduğunu söyleyebiliriz.

Birleşik Krallık’ta yer alan ve kentsel bir bölge olan Birmingham‘da eğlence dolu anları ve lezzetli yemekleriyle çığır açan bir festival gerçekleşti. 27-28 Mayıs tarihleri arasında; Birmingham Ulusal Sergi Merkezi’nde düzenlenen festivaldeki kapalı sergide finanstan modaya, seyahatten sağlığa çok çeşitli konulara yer verilmiştir.

 Festivalin sözcüsü olan Arap News medya kanalı festival hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Etkinliklerimizle ‘Müslüman Yaşam Tarzı Deneyimini’ tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu etkinliğin benzer düşünen bireyleri bir araya getirmek, canlı ve dinamik Müslüman kültürünü sergilemek için harika bir fırsat olacağına inanıyoruz.”

Müslüman Yaşam Tarzı

Helal yemek festivali genç İngiliz Müslüman bir ekibin parlak bir fikri olarak ortaya çıkmıştır. Programın asıl hedeflerden biri Müslüman helal kültürünü dış dünyayla buluşturmak ve bu özel dönemi kutlamaktır. Diğer yandan, helal gıda, Müslüman girişimcilerin hedef pazarlarını karşılamak için bir fırsat olarak tasarlanmıştır. Böylelikle diğer kültürlere Müslüman yaşam tarzının çeşitli yönleri tanıtılırken genç girişimciler için de finansal bir alan imkânı oluşturulmuştur.

Organizatörlerin yaptıkları açıklamalara göre helal pazarlara olan talep gittikçe artıyor ve ‘Müslüman yaşam tarzı deneyimi’ helal gıda festivali etkinliklerinin heyecan verici kadrosuna şimdiden hoş bir katkı sunuyor.

Gelecek dönem düzenlenecek festival programları için aşçılık, yemek eğitimleri, çocuklar için kültür, sanat ve moda gibi daha çeşitli alanların dahil edilmesi planlanmaktadır Böylelikle farklı ilgi alanlarına ve yaş gruplarına hitap edilerek çeşitliliklerin kutlanması hedeflenmektedir.

Musluman Yasam Tarzi

Helal gıda festivalleriyle birlikte, İslam dininden olmayan insanlara helal beslenmenin hikmeti aktarılmaktadır. İslam’ın yaşamın her alanında Müslümanlara faydalı, insan bedenini ve sağlığını koruyan bir din olduğunun gösterilmesine katkılar sunar. Ayrıca, helal gıdanın ne olduğunu bilmeleri bu konuda bilinçlerinin artmasına, bu yeme alışkanlığına daha saygılı ve duyarlı davranmalarını sağlayabilir.

Müslümanlar kendilerine sunulan emir ve yasaklar içerisinde hayatlarını idame ettirmeye çalışırken yapılan bu festival helal gıda konusunu eğlenceli bir şekilde gündeme getirmiştir. Müslümanlar olarak besinler gibi hassasiyet sınırlarımızın tüm dünyaya tanıtılması ve ayrıca çeşitlilik içindeki ahenk, ortaya mutluluk verici bir tablo çıkartmaktadır. İslami kimliğimizin dünya ile buluşmasına ve kutlanmasına imkân veren daha nice etkinliklere ve böylesi tablolara şahit olmayı temenni ederiz.

Kaynak
AbouislamWikipediaİslam Ansiklopedisi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu