CamiÇevre-Hayvan HaklarıHaberlerKanada

Kanadalı Müslümanlardan Yeşil Hutbe Kampanyası

 Toplumu din konusunda aydınlatma görevinde şüphesiz hutbe hizmetleri önemli bir yere sahiptir. Zira hutbe, cemaatin tamamının hazır bulunduğu, dikkatle takip edilen ve dinleyenler üzerinde önemli izler bırakabilecek bir etkinliktir. Her hafta tekrarlanan bu uygulama, dinimizin birlik ve beraberliğe, toplumun sürekli diri ve aktif bir halde bulunmasına verdiği önemin en bariz örneklerinden biridir. Bu bilinçle Kanada’da başlatılan Yeşil Hutbe Kampanyası Cuma Hutbelerinde Müslümanları çevresel sorunlara çözüm bulmaya yönlendiriyor.

Bu sene de dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar 19 Nisan 2019’da, Yeşil Hutbe Kampanyası kapsamında; vaazlarda, insanlığın karşılaştığı çevresel zorlukları konu alarak Dünya Günü’nü kutladı.

Yesil Hutbe
Kanadalı Müslümanlardan Yeşil Hutbe Kampanyası 1

“Yeşil Hutbe Kampanyası’nın bu yılki teması ‘İklimlerin değişikliği: Küresel Bir Zorluğu Çözmek İçin Birlikte Çalışmak’ bu vasıtayla Müslümanları, küresel ısınmanın etkilerini değerlendirmeye ve mevcut ve gelecek nesiller için küresel ısınmanın sonuçlarını göz önünde bulundurmaya teşvik ediyoruz.” diyen Muaz Nasir, aynı zamanda Kanada’daki çevre web sitesi olan khaleafa.com’un ve Yeşil Hutbe Kampanyası’nın kurucularından biri.

Kampanya 2012’de Kanada’da başlatıldı ve her yıl düzenli olarak dünyanın dört bir yanındaki imamlar, Kuran-ı Kerim’den Dünya’nın ve çevresinin korunması gerektiğini hatırlatan ayetleri paylaşıyor.

İlk olarak 22 Nisan 1970’te düzenlenen Dünya Günü, her kesimden 20 milyon Amerikalıyı harekete geçirdi ve modern çevre hareketini başlatmasıyla geniş çapta yankı uyandırdı. Dünyada 1 milyardan fazla insan her yıl Dünya Günü etkinliklerine katılarak dünyadaki en büyük sivil hareketi oluşturmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu