Kanadalı Müslümanlardan Yeşil Hutbe Kampanyası

 Toplumu din konusunda aydınlatma görevinde şüphesiz hutbe hizmetleri önemli bir yere sahiptir. Zira hutbe, cemaatin tamamının hazır bulunduğu, dikkatle takip edilen ve dinleyenler üzerinde önemli izler bırakabilecek bir etkinliktir. Her hafta tekrarlanan bu uygulama, dinimizin birlik ve beraberliğe, toplumun sürekli diri ve aktif bir halde bulunmasına verdiği önemin en bariz örneklerinden biridir. Bu bilinçle Kanada’da başlatılan Yeşil Hutbe Kampanyası Cuma Hutbelerinde Müslümanları çevresel sorunlara çözüm bulmaya yönlendiriyor.

Bu sene de dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar 19 Nisan 2019’da, Yeşil Hutbe Kampanyası kapsamında; vaazlarda, insanlığın karşılaştığı çevresel zorlukları konu alarak Dünya Günü’nü kutladı.

“Yeşil Hutbe Kampanyası’nın bu yılki teması ‘İklimlerin değişikliği: Küresel Bir Zorluğu Çözmek İçin Birlikte Çalışmak’ bu vasıtayla Müslümanları, küresel ısınmanın etkilerini değerlendirmeye ve mevcut ve gelecek nesiller için küresel ısınmanın sonuçlarını göz önünde bulundurmaya teşvik ediyoruz.” diyen Muaz Nasir, aynı zamanda Kanada’daki çevre web sitesi olan khaleafa.com’un ve Yeşil Hutbe Kampanyası’nın kurucularından biri.

Kampanya 2012’de Kanada’da başlatıldı ve her yıl düzenli olarak dünyanın dört bir yanındaki imamlar, Kuran-ı Kerim’den Dünya’nın ve çevresinin korunması gerektiğini hatırlatan ayetleri paylaşıyor.

İlk olarak 22 Nisan 1970’te düzenlenen Dünya Günü, her kesimden 20 milyon Amerikalıyı harekete geçirdi ve modern çevre hareketini başlatmasıyla geniş çapta yankı uyandırdı. Dünyada 1 milyardan fazla insan her yıl Dünya Günü etkinliklerine katılarak dünyadaki en büyük sivil hareketi oluşturmakta.

Bunlar da İlginiz Çekebilir !

Kanada’nın En Yüksek Sivil Nişanı İle Onurlandırıldı

5 Soruda Güney Kore’de İslam

Yıllarca Bize Yalan Söylediler

Allah’ın Evleri : Rusya

Her Yerde Namaz Serisi (Avrupa)

Kur’an-ı Kerim Meali En Çok Satanlar Listesinde! ( Amerika’da İslam Serisi 3)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz