HaberlerSuriye

Halep’i Yeniden İnşa Etmek

Dünyanın savaşmaktan başka bir şey bilmeyen insanlarla dolup taştığı şu günlerde, kurduğu hayaller sayesinde yıkıntıların altından bir güneş gibi doğmayı bekleyen güzel yüreklerin varlığı içimize su serpiyor. Bugün sizlere yaşadığı yerin harap oluşuna seyirci kalmayıp ilerisini de düşünen, geleceğe dair hayaller kuran ve savaştan kalan harabeleri fikirleriyle ayağa kaldırmayı arzulayan Küçük Muhammed’i anlatacağız.

14 yaşındaki Suriyeli bir mülteci olan Mohammed Qutaish, savaşta yok edilmiş Halep için fütüristik bir maket oluşturdu. Genç adam her zaman çizmeye ilgi duymuş ve ailesi de ona bu yeteneğini geliştirmesi için ellerinden gelen katkıyı sağlamış.

Mohammed, Halep’i temsil eden maket üzerinde birkaç yıl çalıştı. Bu model, renkli binalardan, büyük gökdelenlerden, yeşil parklardan, villalardan ve etkileyici bir tren yolu ile yol ağından oluşuyor. Genç kardeşimiz bazı kısımları bombardıman ve bazı kısımları da turistler ve yerliler yüzünden yıkılmış olan Hisarı (The Citadel/Şam) yeniden inşa etti.

suriye

Mohammed bu modeli sadece kağıt, boya ve sünger ile tasarladı. “Gelecekteki Halep” şu anda New York City’nin müzesinde bulunuyor ve yakında Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’ne transfer edilecek.

Mohammed büyüdüğünde bir mimar olmak istediğini ve bir gün bu kağıt binaların gerçek olmasını dilediğini söyledi. Ayrıca bir sonraki neslin ülkeyi yeniden inşa etmede büyük katkısı olacağına inanıyor. Genç Mohammed ayrıca halka şu mesajı veriyor:

Eğer çocuğunuzun bir yeteneği varsa lütfen bu becerisini geliştirmesinde ona yardımcı olun. Ülkemizi ve toplumumuzu yeniden inşa etmemize yardım edin. (…) Eğer işler düzelirse, okulumu bitireceğim. Suriye’den ayrılmayacağım çünkü yurt dışında ne yapabilirsem aynısını burada da yapabilirim.

Şu anda şehir harap olmuş ve döküntü ile kaplı olabilir. Fakat görüyoruz ki Mohammed, hepimize özelde Halep’in genelde de hayatımıza dair birçok şeyin yeniden inşasına dair büyük bir umut dersi vermişe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu