Londra’da Bir Davetçi: Şeyh Hasan Ali

128

Hem yaşantısıyla hem de nasihatleriyle örneklik teşkil eden kıymetli alimlerimiz önümüzde birer rehber olmaya devam ediyor. Bu alimlerimizden bazıları ise biz gençlerin gündemini de takip edip soru(n)larımıza cevaplar sunmaya çalışıyor. Şeyh Hasan Ali de onlardan birisi. Güncel olaylara olan ilgisiyle, yaptığı çalışma ve sohbetleriyle birçok Müslümanın kalbini fethetmiş bir isim. Gelin bu haberimizde hep birlikte Şeyh Hasan Ali’yi yakından tanıyalım.

Şeyh Hasan Ali aslen Bangladeşli olup İngiltere’de doğmuş bir alim. İlk eğitimini devlet okullarında alır. Daha sonra 14 yaşında ilk olarak hafızlık ve sonrasında Arapça eğitimi ile İslami İlimler derslerini tahsil eder. İlerleyen yıllarda eğitim psikolojisinde yüksek lisans diplomasını alan Şeyh Hasan Ali bunu güzel bir fırsata çevirmekte kararlıdır. Ne mi yapar? Aldığı medrese eğitimi ile modern eğitimi birleştirerek etrafındaki insanlara fayda sağlayan bir çalışma hayatına başlar.

Çalışma Hayatı

Şeyh Hasan Ali eğitim hayatının sonrasında çalışma hayatına devam ederek Londra İslam Kültür Derneği’nde (LICS) imam olarak göreve başlar. İmamlığı esnasında Safar Akademi’yi kurar ve ilerleyen zamanlarda da Yusuf İslam’ın kolejinde başkanlık görevinde bulunur. Daha sonraları kuruluşunda destek verdiği bir kolejde din felsefesi, fıkıh usulü ve tefsir dersleri vermeye devam eder. Bir süre sonra artan ilgi ve rağbet sonucu Safari Akademi iyice büyür ve Şeyh Hasan Ali çalıştığı kolejden ayrılarak tüm vaktini ve ilgisini akademiye yönlendirir.

Londra’da Tanınmış Bir Müslüman

Şeyh Hasan Ali bizzat katıldığı veya öncülük ettiği birçok etkinlikten dolayı Londra’da tanınmış ve saygınlığı olan bir Müslüman. Kendisi burada yaşayan insanlarla beraber camiler, toplum merkezleri ve okullar inşa ettirmiş. Bu güzel faaliyetleriyle birlikte yerli halka birçok yönden de destek vermiş. Kıldırdığı Cuma namazları ve verdiği sohbetlerle de birçok insanın hayatına dokunuyor. Ayrıca kendisi -yukarıda da bahsettiğimiz üzere- Safar Akademi ve Ebrahim Kolejinin kuruluşunda da önemli bir sima.

Ümmet Bilinciyle Bilinçlenmek

Şeyh Hasan Ali sosyal medyada yayınlanan videolarında ümmet ile ilgili gerçek meselelere odaklanıyor. Müslümanların her alanda ilerlemesini ve her zaman örnek alınacak bir kişiliğe sahip olmasını istiyor. Bu hususlarda çeşitli ve ilham verici birçok ders veriyor. Bu sebeplerle birçok Müslüman, Şeyh Hasan Ali’yi daha çok sosyal medyada bulunan dersleri aracılığıyla tanıyor.

Şeyh Hasan Ali’nin hayatından hepimiz için örnek temsil edecek en önemli mesajlardan birisi şüphesiz onun teknolojik yöntemlerle tebliğ faaliyetini gerçekleştirmesi olsa gerek. Aynı şekilde Şeyh Hasan Ali’nin sosyal medya kullanma adabı ile ilgili şu güzel hatırlatması hepimiz için güzel bir yol gösterici olsa gerek. [1] [2] [3]

“Buhari’den sahih bir hadiste Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) der ki; ‘Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya hayır söylesin ya sussun.’ Eğer internette yazacak iyi bir şeyin yoksa sessiz kal.”

Diğer Güzel Haberler

Sydney’deki Müslüman aileler çocuklarının bugüne kadar aşılamayan sınırları aşmalarının
ve çok yüksek derecelere sahip olmalarının sevincini yaşıyorlar. Mezuniyet notları çok
yüksek olan bu lise öğrencileri, Avusturalya’nın en itibarlı üniversiteleri tarafından kayıt
teklifleri alıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Kanada’nın en kuzeyinde bulunan Inuvik kasabasında Müslümanların sayısının artması,
burada bir cami ihtiyacı oluşturdu. Kasabaya 4 bin kilometre uzaklıkta olan başka bir
kasabada mescidin inşası gerçekleştirildi. Kara ve deniz yoluyla Inuvik’e ulaştırılan yapı,
Kuzey Kutbu’nun ilk camisi unvanına sahip. Okumak İçin Tıklayın

Senegal’in başkenti Dakar’ın güneyindeki Foua köyünde son 8 ayda 700’den fazla
kişi, Dakar Şeyh Anta Diop Üniversitesi’nden Prof. Thierno Ka vesilesiyle Müslüman oldu.
Neredeyse köyün tamamının İslam’la şereflenmesine vesile olan profesör, halkı teşvik ederek köyün ilk camisini yaptırdı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz