HaberlerKanada

Kanada Müslümanları Al Rashid Camii’ni Evsizlere Açtı

Sıcak evlerimizde oturup, kar yağmasını seyrederken kış çok güzel bir mevsim gibi gözükse de evsiz insanlar için kış, acımasız bir mücadeledir. Bu nedenle Kanada Müslümanları Kanada’nın en eski camisi olan Al Rashid Camii‘nin kapılarını kışın zor şartlarıyla mücadele eden evsizlere açtı.

İletişim direktörü Noor Al-Henedy uygulama hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor. “Gün boyunca burada bizimle birlikte camide kalan yaklaşık 10 kişilik bir ekibimiz var. Yeni yıla biraz da olsa pozitif ve umutla başlamaları için evsiz insanlara yemek hazırlıyoruz. Burada ayakları soğuktan donan, el ve ayaklarını hareket ettiremeyen, ellerini bile hissetmeyen, gerçekten çok acı çekmiş ve gidecek yeri olmayan çok sayıda misafirimiz var.”

al rashid cami 1

Geçen ay hava sıcaklıklarının aşırı düşmesi nedeniyle başlatılan bu uygulamanın, başlangıçta 31 Aralık tarihine kadar devam etmesi planlanmıştı. Fakat devam eden soğuk hava şartları nedeniyle Kanada Müslümanları bu süreyi ocak ayına kadar uzatma kararı aldı.

Dondurucu Soğuklar

Al Rashid Camii, 12 Aralık 1938’de resmen açıldı. Törene, Kur’an-ı Kerim’i İngilizce tefsir etmesiyle tanınan Abdullah Yusuf Ali‘nin de aralarında bulunduğu cemaatin önde gelen üyeleri katıldı. Bununla birlikte camii, zamanla ülkedeki önde gelen hayırsever Müslümanların organizasyonlarını gerçekleştirdikleri bir mekân haline geldi.

yardim ekibi

Şimdilik 9 Ocak’a kadar açık kalması planlanan bu sığınak için iletişim koordinatörü Al-Henedy, “Bu alanı açık tutmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz çünkü -30, -40 derece hava sıcaklığında kimsenin dışarıda uyumasını istemiyoruz. Bir süre daha caminin evsizlere ev sahipliği yapmasını istiyoruz.” diyor.

Camii, 2019 ve 2020 yıllarında da tüm inançlardan muhtaç ve evsizleri barındırmak için kapılarını açmıştı. Aslında Al Rashid Camii’nin bu zarif hareketi, evsizlerin ihtiyaçlarını karşılayan birçok cami ve İslam merkezi tarafından benimsenen bir uygulama.

Bu uygulamalar bizlere şu hadisi hatırlatıyor:

Allah için size sığınan kimseye sığınak olun. Allah için isteyen kimseye verin. Sizi davet edene icabet edin, size bir iyilik yapana karşılığını verin. Eğer onun karşılığını verecek bir şey bulamazsanız, karşılıkta bulunduğunuzu kanaat getirinceye kadar ona dua edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu